W ten weekend wszystkie drogi prowadzić będą do Chojnic!

2019-07-06, 09:00
Godzina 5:09, z Redy wyrusza specjalny pociąg „Transcassubia”. Tak w najbliższą sobotę (6.07) będzie wyglądała inauguracja XXI Światowego Zjazdu Kaszubów. To największa plenerowa impreza w regionie – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata. Organizatorem wydarzenia jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Urząd Miasta Chojnice. PKO Bank Polski jest od lat partnerem wydarzenia.
około min czytania

Zjazdy Kaszubów na stałe zapisały się już w kalendarzu pomorskich imprez. Każdego roku w wydarzeniu biorą udział tysiące osób. Jak podkreślają organizatorzy, to doskonała okazja do spotkania się ze znajomymi oraz do nawiązania nowych znajomości. Zapraszają nie tylko Kaszubów i Pomorzan, ale wszystkich odwiedzających region.

Zjazd Kaszubów to największe plenerowe muzyczno-etniczne wydarzenie, którego celem jest promocja kultury i dorobku naszej małej ojczyzny – Kaszub. Od 1999 r. Zjazd Kaszubów na stałe wrósł w kalendarz imprez mieszkańców Pomorza, wtedy to pierwszy Zjazd odbył się w Chojnicach dla uczczenia zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa – mówi Paweł Wilczyński ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Każdy, kto zjawi się 6 lipca 2019 r. w Chojnicach, będzie mógł liczyć na sporą dawkę atrakcji. W programie wydarzenia znajdują się: jarmark kaszubski, test na małego Kaszubę, strefa dla dzieci, stoiska twórców ludowych, kuchnia regionalna, biesiada kaszubska, wspólne śpiewanie pieśni o Chojnicach, stempel pamiątkowy, fotobudka czy namiot edukacyjny. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki.

Po powitaniu uczestników na dworcu chojnickim rozpocznie się pochód do Bazyliki Mniejszej, gdzie odbędzie się uroczysta msza święta, zaraz po niej nastąpi przemarsz do głównego miejsca wydarzeń, czyli do Parku Tysiąclecia – opowiada Paweł Wilczyński.

Na gości czekać będzie scena muzyczna, na której zaprezentują się takie zespoły jak: Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic, Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Gminy Karsin, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby”, Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane” Brusy, Zespół Wädzëbôczi Brusy, Zespół szantowy „Ciągle na fali”, Zespół MITRA Gdynia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Bubliczki.

Imprezie towarzyszyć będą wystawy okolicznościowe w Chojnickim Centrum Kultury, na Starym Rynku oraz w Muzeach: Historyczno-Etnograficznym i im. Janusza Trzebiatowskiego.

Każdego roku inne miasto jest gospodarzem zjazdu. Jest to forma promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów z całego świata. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest stronie internetowej organizatora.

Oktawia Staciewińska