Współczesność widziana oczami artystów – poznaj kolekcję sztuki PKO Banku Polskiego

Z tą sztuką obcować można na wiele sposobów. Pomysłów na jej poznanie i zgłębianie jest co najmniej tyle, ile dzieł i zwiedzających. W podróż po świecie sztuki współczesnej zabiorą nas w najbliższym czasie Muzeum Narodowe w Warszawie oraz PKO Bank Polski.
około min czytania

Od 5 kwietnia do 30 czerwca w narodowej galerii w stolicy dla zwiedzających otwarta zostanie wyjątkowa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Zaprezentowane zostaną na niej wybitne dzieła sztuki współczesnej, które znajdują się w kolekcji Banku.Ekspozycja, na której po raz pierwszy będzie można zobaczyć reprezentatywny wybór prac, uświetni obchody stulecia istnienia PKO Banku Polskiego.

Kolekcja dzieł należąca do PKO Banku Polskiego powstała w 1998 r. Wyboru dzieł dokonała Anda Rottenberg, która zgromadziła powstałe w połowie lat 90. XX wieku prace wybitnych polskich artystów trzech pokoleń. Są wśród nich tak znakomite nazwiska jak Stefan Gierowski, Magdalena Abakanowicz, Tomasz Ciecierski, Jan Tarasin, Ryszard Grzyb, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik, Teresa Murak czy Olga Wolniak.

Ekspozycja obejmować będzie dzieła wykonane w różnych technikach. Zobaczyć będzie można między innymi.

„Cień kolegi”, olej na płótnie, aut. Jarosław Modzelewski

W dziełach Modzelewskiego widać wyraźnie wydarzenia, którymi żyła Polska lat 80. XX w. Artysta jest uważany za jedną z głównych postaci „Ekspresji lat 80.”. Niejednokrotnie podkreślał swoje zainteresowanie problemem znaków i ich symboliki w chaosie innych „nieznaczących” elementów. Dzieło „Cień kolegi” jest odrobinę tajemnicze, niepokojące, przesycone symboliką. Mężczyzna stoi na konstrukcji przypominającej fundament, labirynt czy też opuszczony basen i wpatruje się w długi cień. Modzelewski na wielu swoich obrazach buduje narrację w podobny sposób: czynności wykonywane przez postacie są enigmatyczne, niepokojące, a przedstawieni ludzie osamotnieni.

„Król i królowa, słońce i księżyc”, rzeźba, aut. Krzysztof Bednarski

Krzysztof Bednarski to polsko-włoski rzeźbiarz, grafik, performer i twórca instalacji, absolwent stołecznej ASP. Prezentowane dzieło jest drugim odlewem z założonego nakładu 12 odlewów rzeźby. Składa się z pionowych prętów układających się w kształt stożka i przedstawia dwie wzlatujące postaci na wysokim postumencie. Kompozycja funkcjonuje w dwóch wersjach – dużej i małej.

„Konya-Ladik”, olej na płótnie, aut. Olga Wolniak

Olga Wolniak to malarka, absolwentka ASP w Warszawie. Jej pierwsze dzieła to kolaże nasycone symboliką. Późniejsze prace z kolei bardzo często nawiązywały do historii z życia w socjalistycznym kraju i wykonywane były w różnej technice. Artystka używa akryli, klejonych papierów, odwzorowuje fotografie. W jej twórczości pojawiają się także obrazy przypominające dywany. „Konya-Ladik” to przykład jednego z nich, odwzorowany w skali 1:1 Nazwa dzieła to jeden z typów tureckich dywanów. Choć dzieła te niosą ze sobą klimat Wschodu, w rzeczywistości przypominają raczej polski salon lat 80-tych niż orientalne ornamenty. Wolniak precyzyjnie utrwala na obrazach fakturę i deseń kobierców, a przy okazji zwraca uwagę na kobiece zajęcia, tradycje przekazywane córce przez matkę.

Oprócz tradycyjnego zwiedzania Muzeum Narodowe proponuje zapoznanie się z dziełami z ekspozycji na wiele sposobów. Najmłodszych zaprasza na specjalne warsztaty pod hasłem „Możliwe niemożliwe”. Pokazane i omówione zostaną z dziećmi (w wieku 5-12 lat) nietypowe połączenia treści i formy, co zachęci najmłodszych do przekraczania granic przyzwyczajenia.

Nieco starszych zwiedzających PKO Bank Polski i MNW zapraszają na oprowadzenia kuratorskie, czyli zwiedzanie ekspozycji z kuratorką Katarzyną Szydłowską-Schiller lub niedzielne spotkania z historykami sztuki, artystami i badaczami sztuki współczesnej.

W czwartki uczestniczyć można będzie także w pokazach filmowych i rozmowach z artystami. Z widzami spotkają się m.in. Andrzej Bielawski, Olga Wolniak, Jarosław Modzelewski, Tomasz Ciecierski i Ryszard Grzyb.

Szczegółowe informacje dotyczące wystawy i towarzyszących jej wydarzeń znajdują się na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycja czynna będzie od 5 kwietnia do 30 czerwca.

Oktawia Staciewińska