„Staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata”. XIV edycja festiwalu NNW za nami.

Ramię w ramię stanęli w ostatnich dniach bohaterowie i świadkowie historycznych wydarzeń oraz twórcy filmów i reportaży. Za nami XIV edycja festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, którego partnerem strategicznym była Fundacja PKO Banku Polskiego. Wydarzenie upłynęło w cieniu wojny, która toczy się za naszą granicą.
około min czytania

Na cztery dni filmowej uczty przybyli do Gdyni goście z całego świata. W festiwalowych konkursach o nagrody walczyli przedstawiciele m.in.: Stanów Zjednoczonych, Japonii, Albanii, Norwegii, Włoch, Francji, Iranu oraz Polski i Ukrainy.

Mam satysfakcję, że Festiwal NNW gromadzi tych, którzy chcą z pasją językiem filmowym opisywać i analizować świat. Budują fundament, na którym staramy się sklejać elementy popękanego, podzielonego świata. I choć się różnimy, a historia jest tematem sporów, staramy się słuchać nawzajem i budować mosty – mówił pomysłodawca i dyrektor wydarzenia, Arkadiusz Gołębiewski.

Hasło festiwalu brzmi „Przywracamy pamięć”, ale w tym roku wiele miejsca i czasu poświęcono tym wydarzeniom, które dzieją się dziś.

Spotykamy się w cieniu wielkiej tragedii, tego co dzieje się za granicami naszego kraju. To nie tylko uczta kulturalna, uczta dla duszy, ale też ważne przedsięwzięcie edukacyjne, gdzie mówienie o takich wartościach jak wolność nabiera nowego znaczenia – podkreślał Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent miasta Gdynia.

Zmagania artystów zakończyły się w sobotę, kiedy to wręczone zostały nagrody dla najwybitniejszych twórców.

Wyróżnienie wyjątkowe – Platynowy Opornik, za całokształt twórczości i niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, otrzymał Mirosław Chojecki – wydawca, producent filmowy, działacz opozycji w PRL, Kawaler Orderu Orła Białego.

Mirek wybawił nas od zgłupienia, od odejścia od wolnego świata, drukował książki, które przywracały nas kulturze światowej – mówiła wręczając nagrodę Maria Dłużewska, polska reżyser filmowa, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.

W kategorii fabuły konkurencja w tym roku była wyjątkowo silna. Nagrodę główną otrzymał film „Mauretańczyk” Kevina Macdonalda – ekranizacja wstrząsającego „Dziennika z Guantanamo”, a Polski Instytut Sztuki Filmowej wyróżnił „Złe drogi” w reżyserii Natalii Worozhbit.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych nagrodą główną im. Witolda Pileckiego wyróżniono z kolei ukraińską reżyser Evę Dzhyshyashvili zł za film „Plai. Droga przez góry”. Jury podkreśliło „znakomite walory kinematograficzne obrazu i poruszającą historię ukraińskiej rodziny, opowiedzianą z wyjątkową wrażliwością”.

Eugeniusz Starky nagrodzony został natomiast statuetką Złotego Opornika za film „1939 – oblężenie Warszawy”. W Konkursie Filmów Polskich doceniono go „za znakomite filmowo ukazanie historii amerykańskiego fotoreportera, który dzięki swojej niezłomnej postawie przekazał światu prawdę o tragedii oblężonej Warszawy”. Reżyser powiedział, że każdy kto obejrzy film zobaczy analogię do tego, co się dzieje w Ukrainie.

Festiwal NNW to różne formy opowiadania o historii i drogach do wolności. Nagrodę główną za reportaż radiowy otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin. Zaprezentował on na festiwalu audycję o reakcji mieszkańców Wojciechowa, na aresztowanie przez komunistyczne władze wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej w 1966 r. Reportaż „Obraza obrazu” jury doceniło za „sposób przedstawienia głębokiej religijności i przywiązania do tradycji tamtejszej wspólnoty, oraz jej odważnego stanięcia w obronie wyznawanych wartości”.

Festiwal NNW to miejsce, gdzie rozmawia się o historii, ale także szuka nowych, lekkich i krótkich form jej przybliżania. Dlatego w tym roku odbył się także konkurs na najlepszy wideoklip. Wygrał utwór „Dużo małych cudów” w wykonaniu Kuby Knapa w reżyserii Pawła Milewskiego i Kamila Ruszkowskiego.

Nagrody w konkursach XIV Festiwalu NNW:

 • Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych:
  • NAGRODA GŁÓWNA (fundator – PISF): MAURETAŃCZYK reż. Kevin Macdonald (Wielka Brytania/USA)
  • WYRÓŻNIENIE (fundator –PISF): ZŁE DROGI reż. Natalya Vorozhbit (Ukraina)
 • Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych (Nagroda im. Witolda Pileckiego):
  • NAGRODA GŁÓWNA (fundator – FINA): DROGA PRZEZ GÓRY reż. Eva Dzhyshyashvili
 • Konkurs Filmów Polskich (nagroda Złoty Opornik):
  • NAGRODA GŁÓWNA (fundator – INSTYTUT STRAT WOJENNYCH IM. JANA KARSKIEGO): OBLĘŻENIE WARSZAWY reż. Eugeniusz Starky
  • WYRÓŻNIENIA: INA BENITA. DWA ŻYCIA, reż. Jacek Papis, NA ZAWSZE MELOMANI, reż. Rafał Mierzejewski, RODZINA WOŁOSIAŃSKICH, reż. Rafał Geremek
 • Konkurs radiowy:
  • NAGRODA GŁÓWNA (fundator – POLSKIE RADIO): OBRAZA OBRAZU, Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin
  • WYRÓŻNIENIA: BILET Z ROWEREM, Ewa Szkurłat Polskie Radio Kraków (fundator – POLSKIE RADIO); TOLA, Joanna Sikora Polskie Radio Białystok (fundator – POLSKIE RADIO); WIRTUOZ, Jakub Tarka (fundator – POLSKIE RADIO)
 • Konkurs wideoklipów:
  • NAGRODA GŁÓWNA: DUŻO MAŁYCH CUDÓW wyk. Kuba Knap reż. Paweł Milewski, Kamil Ruszkowski
  • Nagrody Specjalne XIV Festiwalu NNW:
  • Nagroda Europejskiej Platformy Pamięci i Sumienia: ZAPOMNIANA GRANICA EUROPY reż. Oliver Halmburger
  • NAGRODA PREZESA ZARZĄDU TELEWIZJI POLSKIEJ: BUNT I AFIRMACJA reż. Ewa Żmigrodzka, Krzysztof Zwoliński
  • Nagroda Dyrektora Festiwalu: JUTRO CZEKA NAS DŁUGI DZIEŃ reż. Paweł Wysoczański 
 • Nagroda im. Janusza Krupskiego (fundator – Fundacja Rodziny Witaszków)
  • NAGRODA GŁÓWNA: DZIELNIEŚMY STALI, CELNIE RZUCALI, reż. Maria Dłużewska
  • WYRÓŻNIENIA: SIOSTRY – DZIESIĘĆ PANIEN MĄDRYCH reż. Piotr Górski ; ŻURAWSCY Z KAJN reż. Adam Błaszczyk
 • NAGRODY PITCHING FORUM FESTIWALU NNW 
  • Nagroda Telewizji Polskiej dla najlepszego projektu PITCHING FORUM 2022: KILOF ZAMIAST KARABINU reż. Aleksandra Fudala-Barańska (prod. TVP3 Katowice)
  • Nagroda KRRiTV: KILOF ZAMIAST KARABINU reż. Aleksandra Fudala-Barańska (prod. TVP3 Katowice)
 • Nagroda Prywatna minister Elżbiety Więcławskiej-Sauk: WYMAZANEreż. Allan Ignaczak i Igor Mertyn, prod. NAVICULA.M
 • Nagroda Rzeczowa Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w postaci usług postprodukcyjnych WFDiF: STRUMIŁŁO. APOKALIPSA I CISZA reż. Waldemar Czechowski, prod. WELCOME DREAMS sp. z o.o.