Zobacz co powstało w Domu Hansenów

Prace powstałe podczas pleneru w wyjątkowym Domu Hansenów w Szuminie można obejrzeć tylko w ten weekend na wystawie w warszawskim Nowym Miejscu. Plener zorganizowała artystka Bogna Burska, której dzieła znajdują się w Kolekcji PKO Banku Polskiego. Mecenasem pleneru i wystawy jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
około min czytania

Wystawę „Plener w Szuminie. Forma Otwarta / To nie ja” można oglądać w Nowym Miejscu (Al. Jerozolimskie 51 lok. 2, Warszawa) w sobotę i niedzielę 5-6.11.2022 r. w godz. 13-20. Dzień wcześniej w godz. 18-20 odbędzie się wernisaż wystawy. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Co zobaczycie na wystawie

      Dokumentacja pleneru została wydana w formie katalogu, który będzie dostępny podczas wystawy.
    W organizacji pleneru i wystawy pomagali: Bogna Burska, Maciek Chodziński, Martyna Jastrzębska i Maciek Salamon z 1. Pracowni Intermediów ASP w Gdańsku, a także Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Joanna Rzepka-Dziedzic z Fundacji Galeria Szara oraz Katarzyna Łygońska i Ewa Wiosna-Malas.
    Plener, publikację i wystawę poplenerową sfinansowała Fundacja PKO Banku Polskiego.

Pod okiem Bogny Burskiej

Pracownia Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych gościła w Domu Hansenów we wsi Szumin we wrześniu 2021 r. Plener nawiązywał do szkół letnich organizowanych tam przez Zofię i Oskara Hansenów wraz ze Szkołą Architektoniczną w Bergen w latach 90. XX w.

Studentki i studenci Bogny Burskiej wykonali kilkanaście ćwiczeń w ogrodzie, a także we wnętrzach słynnego domu. Artysta Zbigniew Libera poprowadził ćwiczenia „Wyborny trup”, „Działania na głowę” oraz „Gra zespołowa nad Bugiem”. Zadanie indywidualne „To nie ja” zrealizowała Bogna Burska ze swoimi studentkami i studentami: Oliwią Bebłocińską, Marią Bukowską, Pawłem Krzysztofem Kasprzakiem, Mac Lewandowskim, pavlinalitanyuk, Edytą Mielewczyk, Zuzią Nowak, Emilią Rodziewicz, Kacprem Sowińskim i Julią Stefańską.

Bogna Burska jest profesorą gdańskiej ASP. Jej pełne wyrazu prace są częścią Kolekcji PKO Banku Polskiego. Znajdują się w niej dwie akwarele na płótnie z cyklu „Krew i cukier”, na których artystka w abstrakcyjny sposób nawiązuje do czerwieni krwi i różu ludzkiego ciała. Kolejne dwie prace Burskiej w kolekcji banku także nawiązują do cielesności – tym razem są to jednak to fotografie: „Droga” (zestaw 9 fotografii) oraz „Algorytm” (zestaw 12 fotografii).
Zobacz prace Bogny Burskiej w Kolekcji PKO Banku Polskiego
Link do: https://www.kolekcjapkobp.pl/artists/bogna-burska/

Dom Hansenów

Dom Hansenów w Szuminie

Drewniany budynek nad Bugiem wybrano na plener nieprzypadkowo. Słynny Dom Hansenów w Szuminie jest przestrzennym manifestem Formy Otwartej. To idea, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej. Wraz z żoną Zofią zasłynął w latach 60. i 70. XX w. realizacją osiedli mieszkaniowych na warszawskim Rakowcu, Osiedla Słowackiego w Lublinie oraz najbardziej kontrowersyjnego Przyczółku Grochowskiego w Warszawie. W każdym z tych projektów małżeństwo architektów rozwijało założenia teorii Formy Otwartej. Jednak jedynie w domu w Szuminie udało im się w pełni wyrazić jej manifest, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany.

Dom Hansenów w Szuminie jest obecnie oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest także jedynym polskim budynkiem wpisanym na listę Iconic Houses Network. Do tej prestiżowej sieci należy ponad 100 domów na całym świecie zaprojektowanych przez najwybitniejszych architektów, m.in. Antonio Gaudiego czy Franka Lloyda Wrighta.

Mariusz Kucharski