Abakanowicz i inni w CSW w Toruniu

2021-10-22, 10:00
Od 22 października 2021 r. do 27 marca 2022 r. w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej prezentowane będą prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w tym dzieła Magdaleny Abakanowicz.
około min czytania

Wystawa w CSW prezentuje klasyczne rzeźby Magdaleny Abakanowicz – ikony polskiej sztuki współczesnej, która sławę i uznanie zdobyła jako tkaczka, autorka „abakanów”, które odmieniły światową sztukę włókna, zbliżając ją do rzeźby. Dziś jej prace znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów sztuki na świecie z nowojorskim MoMA na czele, a grupy jej rzeźb zdobią m.in. park Agora w Chicago i park Cytadela w Poznaniu. „Drzewo wiadomości dobrego i złego” autorstwa Abakanowicz jest częścią kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego.

Na wystawie w CWS dziełom Magdaleny Abakanowicz towarzyszą prace artystów, którzy jak na przykład Józef Łukomski, podejmowali podobne tematy i stosowali zbliżoną technikę wykonania rzeźb, ale na skutek różnych okoliczności nie mieli okazji rozwijania swojej kariery, pozostając dziś w mrokach zapomnienia.