Jacek Malczewski romantyczny – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

2022-02-18, 10:00
18 lutego w Muzeum Narodowym w Krakowie nastąpi otwarcie wystawy „Jacek Malczewski romantyczny”, na której zaprezentowane zostaną dzieła jednego z najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej.
Jacek Malczewski „Autoportret”. Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
około min czytania

Jacek Malczewski to malarz, który tworzył dzieła poświęcone m.in. tematyce ojczyzny, życia i śmierci. Inspirował się sztuką antyku, polskim romantyzmem i stosował młodopolską symbolikę.

W 2022 r. przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza uznawanych za manifest polskiego romantyzmu. Rok 2022 został również ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. 

Z tej okazji w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie pokazana wyjątkowa ekspozycja poświęcona romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Wystawa koncentrować się będzie wokół trzech wątków wyrosłych z tradycji romantycznych. Pierwszy to inspirowany Słowackim mesjanizm (m.in. obrazy z cyklu sybirskiego i wyjątkowa okazja, aby podziwiać kilka wersji słynnej Śmierci Ellenai), drugi to fascynacja folklorem i ludowymi legendami, baśniami z rusałkami, chimerami, faunami i aniołami, trzeci – rozważania Malczewskiego o sztuce, natchnieniu, odpowiedzialności i wyjątkowości Artysty.

Na wystawie, która potrwa do 31 lipca, prezentowane będzie ponad 150 prac Malczewskiego ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych. Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski.