Katowicki Tydzień Nowych Technologii

W tym roku to Katowice są Europejskim Miastem Nauki 2024. PKO Bank Polski jest partnerem wydarzenia. Tym razem wzięliśmy udział w tygodniu Nowych Technologii, który trwał od 15 do 19 kwietnia.
około min czytania

Zorganizowaliśmy lekcje edukacji finansowej lekcje dla młodzieży „Klasa z kasą” z warsztatami VR. A bankowi eksperci poprowadzili wykłady na Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej.

Katowice jako pierwsze miasto Europy Środkowo-Wschodniej zostały uznane Europejskim Miastem Nauki 2024 (EMN 2024). Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Uzyskanie go było efektem wysiłków Miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni zrzeszonych w Konsorcjum Akademickim „Katowice-Miasto Nauki”.

Program obchodów EMNK 2024 jest podzielony na 50 tygodni. Każdy z nic dotyczy innego zagadnienia, stanowiącego wyzwanie dla naukowców z całego świata, których rozwiązanie ma pozytywnie wpłynąć na życie codzienne.

Podczas Tygodnia Nowych Technologii eksperci PKO Banku Polskiego zaprosili młodzież na warsztaty, wykłady i zajęcia praktyczne. Poprowadzili m.in. zajęcia pt. „Do zobaczenia w metaverse. Czyli gdzie?" oraz moderowali grę VR przygotowaną przez bank specjalnie dla młodzieży. Celem gry jest pokazanie młodym ludziom, na czym polega zarządzanie domowym budżetem. W wirtualnym mieszkaniu młodzież ma okazję przekonać się, ile wie o finansach. Uczestnicy gry podejmują typowe dla naszej codzienności decyzje: jakie rachunki zapłacić, ile wydać na zakupy i kto powinien zadbać o porządek w mieszkaniu. Wydawałoby się, że nic trudnego, ale…

 

Doradcy z katowickich oddziałów poprowadzili także lekcje „Kasa z Klasą”. Te spotkania wprowadziły młodzież w świat domowych finansów w teorii i praktyce. Ich głównym tematem również był budżet domowy, ale nie zabrakło innych finansowych zagadnień. Zajęcia pokazały, że nowoczesna edukacja finansowa PKO Banku Polskiego jest potrzebna, budzi prawdziwe zainteresowanie i dużo pozytywnych emocji wśród młodych ludzi.

Już w maju spotkamy się z okazji Tygodnia Pieniądza. Ideą Tygodnia Pieniądza jest przybliżenie różnych form i wymiarów pieniądza i pokazanie, jak istotne znaczenie ma on w życiu każdego człowieka. Nasze plany związane z tym tygodniem są bardzo atrakcyjne. Na uczestników Tygodnia Pieniądza czekają wykłady o cyfrowym pieniądzu i cyberbezpieczeństwie, udział w grze terenowej na terenie Rybnika i Zabrza oraz spotkanie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Knurowie.