Auto dla dzieci. Dar PKO Leasing dla Domu Dziecka

Dojazdy do lekarza, na turnieje piłkarskie czy wycieczki – do tego m.in. posłuży samochód, który spółka PKO Leasing podarowała podopiecznym Domu Dziecka w Kłobucku. Dzieciom spodobały się kolor, wielkość i wyposażenie auta. Mówiły, że takim wozem nawet do dentysty chętnie pojadą. Spontaniczną akcję zainicjowali menadżerowie PKO Leasing, związani z bankowym klubem motocyklowym.
około min czytania

Opel Vivaro – warty prawie 100 tys. zł, ufundowany przez PKO Leasing – trafił do Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kłobucku koło Częstochowy, czyli do wychowanków Domu Dziecka im. Janusza Korczaka. W uroczystym przekazaniu samochodu wzięli udział podopieczni ośrodka, wychowawcy, a także Zarząd PKO Leasing, m.in. Andrzej Krzemiński, Przemysław Stańczyk, Radosław Drozd, Jarosław Brzuzy.

Piękny dzień

– Z wielką radością przekazujemy auto, którego szukaliśmy specjalnie dla was – mówił Andrzej Krzemiński, prezes PKO Leasing wręczając kluczyki do pojazdu Żanecie Sikorze, dyrektor ośrodka. – Miało być nowe, funkcjonalne, oszczędne, dobrze wyposażone i bezpieczne. Miało też ładnie się prezentować. Chyba wszystko się udało – podkreślał prezes. Komfortowy samochód będzie służył nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także do załatwiania codziennych spraw dla ponad 40 podopiecznych w wieku od 7 do 20 lat. – To piękny dzień, który zapamiętamy na długo, bo jeszcze nigdy nie dostaliśmy tak wyjątkowego podarunku – mówiła wzruszona Żaneta Sikora. – Jesteście cudownymi ludźmi o otwartych sercach, którzy nie mówią, co trzeba zrobić, aby komuś pomóc, ale po prostu to robicie! – podkreślała.

Piłkarska pasja

Podczas uroczystego przekazania auta Zarząd i pracownicy spółki otrzymali wiele podziękowań oraz piłkę z podpisami wszystkich wychowanków ośrodka, dla których futbol jest prawdziwą pasją. Wśród podpisów znalazł się też autograf Kuby Błaszczykowskiego, którego fundacja wspiera młodych piłkarzy z Kłobucka. Zawodnicy mogą się pochwalić wieloma sukcesami w rozgrywkach na poziomie krajowym, a także europejskim.

– W listopadzie będziemy bronić tytułu Mistrza Polski. Fajnie, że będziemy mogli pojechać na zawody takim super wozem – mówił Mateusz, zapalony piłkarz, wychowanek ośrodka.

Umiemy się dzielić

To nie był pierwszy kontakt pracowników PKO Leasing z podopiecznymi ośrodka. Inicjatorami akcji byli członkowie bankowego klubu motocyklowego. – Każdego roku nasz klub organizuje wyprawę w Polskę lub poza granice kraju, np. na Ukrainę. Zawsze staramy się połączyć przyjemne z pożytecznym i odwiedzamy ośrodki pomocy czy domy dziecka, przywożąc jakieś drobiazgi. W tym roku trafiliśmy do Kłobucka i poznaliśmy bardzo fajne dzieciaki. Dowiedzieliśmy się trochę o ich piłkarskiej pasji i potrzebach. Postanowiliśmy choć trochę im pomóc – mówił Jarosław Brzuzy, wiceprezes Zarządu PKO Leasing i członek Klubu Motocyklowego działającego w Grupie PKO Banku Polskiego. – Jesteśmy przedsiębiorstwem, Bankiem, grupą kapitałową, ale przede wszystkim ludźmi, którzy mają to szczęście, że mają możliwości, środki, serca i chcą się tym podzielić – mówił prezes Andrzej Krzemiński. W uroczystości uczestniczyła też prezes Fundacji PKO Banku Polskiego Małgorzata Głębicka, która podkreśliła: – To kolejna wspaniała akcja pokazująca, że pracownicy Grupy PKO pomaganie mają w swoim genotypie, a wszyscy wiemy, że dobro procentuje.

Pomoc na co dzień

Podarowane auto wzbudziło wiele zachwytu i prawdziwej radości, zarówno dzieci, jak i wychowawców, którzy najlepiej wiedzą, jak dużą będzie ono pomocą. – Samochód był nam bardzo potrzebny, mamy kilkudziesięciu podopiecznych w różnym wieku w trzech placówkach. Czasem podstawowe sprawy, jak wizyta u lekarza, sprawiają nam kłopot, ponieważ trzeba do niego dojechać 20 km. Teraz będzie to dużo łatwiejsze. Poza tym dzieci będą mogły częściej wybrać się na basen czy na wycieczkę. To naprawdę duża pomoc. Pojazd będzie wykorzystany w 100 procentach – podkreślała Żaneta Sikora. Od nich darczyńcy z PKO Leasing otrzymali zrobione własnoręcznie upominki oraz księgę pamiątkową, w której napisano:

Za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość serdeczne podziękowania składają

Dyrekcja, Wychowawcy i Wychowankowie
Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kłobucku.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim