PKO Bank Polski #nr 1 i kropka
- Bank powstał 106 lat temu i jest największy w kraju.
- Mamy ponad 12 milionów klientów indywidualnych, firmowych, korporacyjnych i samorządowych.
- Nasza aplikacja IKO szczyci się tytułem najlepszej na świecie. Dziennie realizujemy prawie 2,9 miliona transakcji, to aż 34 operacje na sekundę. Na bazie IKO powstał bardzo popularny BLIK!
- Jesteśmy we wszystkich 314 powiatach w kraju, a 75 proc. Polaków ma do naszej placówki mniej niż 5 km z domu.
- Wspieramy klientów także za granicą − nasze oddziały korporacyjne są już w Niemczech, Czechach, Słowacji i Rumunii.
- Prowadzimy kompleksowa edukację finansową młodych i promujemy sport. Jesteśmy ważnym mecenasem i jako jeden z nielicznych banków w kraju mamy własną kolekcję sztuki. Po prostu jesteśmy #nr 1 i kropka.
Logo PKO
- Prototyp znaku PKO po raz pierwszy pojawił się na plakacie promującym akcję banku „Październik miesiącem oszczędności” w 1969 roku. Stworzył go Karol Śliwka. Zamysł był taki, aby litery skrótu kształtem przypominały skarbonkę, do której wpada moneta.
- Plakat trafił na IV Międzynarodowe Biennale Plakatu w Katowicach. Dzieło do konkursu zgłosili koledzy twórcy, bez jego wiedzy, ale w porozumieniu z przedstawicielami banku. Praca zdobyła złoty medal, a bank zyskał oficjalne logo.
- Znak graficzny nazywany był skarbonką, bo bank kojarzył się z bezpiecznym oszczędzaniem. Nazywano go też śliwką – ze względu na owalny kształt i nazwisko autora.
- Karol Śliwka był wybitnym grafikiem. Spod jego ręki wyszło ponad 400 logotypów.
- Logo PKO było wielokrotnie modyfikowane – kolory, kształt czcionki, zmiana monety na kropkę. W 2011 roku logo zostało gruntownie odświeżone. Rebrandingu dokonał znany projektant grafiki Michał Łojewski. Zachował ideę autora, ale nadał jej bardziej współczesny wygląd. Wtedy też kolory granatowy i czerwony stały się podstawowymi barwami marki.
PKO Rotunda
- Przed wojną w miejscu Rotundy znajdowała się 4-piętrowa kamienica Pinkusa Lothego ze sklepami i słynną restauracją Żywiec, której jedną z sal zdobił fresk „Bitwa pod Oliwą”. Po wojnie pozostał tylko parter, w którym mieścił się bar „Pod setką”.
- PKO Rotunda powstała w 1966 roku. Szybko stała się symbolem stolicy, miejscem spotkań i tłem wielu filmów. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję na okręgu i zygzakowane wykończenie elewacji nazywana była czapką generalską.
- 15 lutego 1979 roku w Rotundzie doszło do wybuchu gazu. W wypadku zginęło 49 osób. Każdego roku zarząd banku składa kwiaty pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na patio.
- W 2010 roku bank zdecydował, że Rotunda będzie modernizowana. Do konkursu na projekt wpłynęło aż 214 propozycji z całego świata. Nowa Rotunda została otwarta w 2019 roku – na 100-lecie banku. Jej wizerunek znalazł się także na okolicznościom znaczku pocztowym.
- Nowa Rotunda ma 3 kondygnacje i jest eko! Zamontowano tu m.in. filtry powietrza, panele fotowoltaiczne, a zewnętrzne patio w formie amfiteatru pełne jest całorocznych roślin.
- PKO Rotunda to przede wszystkim nowoczesny oddział banku, a także miejsce wielu wydarzeń. Bywa telewizyjnym studiem sportowym, miejscem konferencji biznesowych, wystaw sztuki, a nawet pokazów mody.
Nasze dzieła sztuki na okrągło
SZTUKA NA OKRĄGŁO Z NAMI
Błyśnij wiedzą o sztuce! Podpowiadamy kilka rzeczy, które warto wiedzieć o kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego i o dziełach, które zobaczymy podczas Nocy Muzeów.
Dzieła do podziwiania
- Edward Dwurnik, Z cyklu „Błękitny”
Dzieło nietypowe dla tego autora − zainspirowane naturą. W jego twórczości dominuje motyw cywilizacji.
Portret artysty | Wariacja o dziele - Marta Fic, cykl rysunków, bez tytułu
Artystka tworzy intuicyjne rysunki na papierze za pomocą długopisów. Czasem dodaje do nich krótkie komentarze.
- Karol Palczak,Rury, Autoportret w dymie
(na zdjęciu), Auto, Frodo, Autoportret
Artysta z Krzywczy na Podkarpaciu. Jego prace krytycy określili jako obrazy z polskiego Twin Peeks (miasteczka z serialu Davida Lyncha). - Agnieszka Sobczak-Lewandowska, Rzeźby:
Amonit PCV
Artystkę fascynuje szeroko rozumiany temat rośnięcia, wzrastania, rozwijania… - Martyna Ścibior, Hybryda
Obraz wykonany resztkami hybrydowych lakierów do paznokci zbieranymi od różnych kobiet.
Portret artystki - Jan Tarasin, Narodziny przedmiotów II
To typowa dla artysty kompozycja w poziomie. Tworzą ją przedmioty ukryte w literach i znakach.
Wariacja o dziele
- Tomasz Tatarczyk, bez tytułu
Obraz przedstawia sylwetkę psa i jego cień odbijający się w wodzie. To Cygan, pies autora, częsty motyw jego prac. Wariacja o dziele
Kolekcja sztuki PKO Banku Polskiego
- Jesteśmy pierwszym bankiem w Polsce, który miał swoją kolekcję sztuki. Powstała w 1998 roku, a jej tworzeniem zajęła się słynna kuratorka i znawczyni sztuki Anda Rottenberg.
- Tworzą ją dzieła wybitnych artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Stefana Gierowskiego, Jarosława Modzelewskiego, Jana Tarasina, Tomasza Ciecierskiego, Ryszarda Grzyba czy Edwarda Dwurnika.
- Największym (dosłownie) dziełem w kolekcji jest rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Drzewo wiadomości dobrego i złego”. Jest wysokie na 5 metrów i znajduje się w siedzibie banku przy ul. Puławskiej 15. (na zdjęciu)
- Gdy kolekcja powstawała, była warta 1,5 mln zł. Teraz jej wartość szacuje się na ok. 10 mln zł.
- Kolekcja stale jest wzbogacana w dzieła kolejnych pokoleń polskich artystów. Tak tworzona jest Nowa Kolekcja Sztuki PKO Banku Polskiego. Zobacz kolekcję online: https://www.kolekcjapkobp.pl/