#Ekoodpowiedzialni. Urządzenia i aplikacje do zarządzania energią

Trend na oszczędne i ekologiczne życie napędza innowacje. Na rynku wciąż pojawiają się nowinki techniczne, które mają nas wspomagać w walce o dobrostan planety i naszego portfela.
około min czytania

Do naszego codziennego funkcjonowania potrzebujemy dużych ilości prądu. Dlatego ważne jest, byśmy rozważnie gospodarowali energią elektryczną. Oto kilka rozwiązań, dzięki którym mądre zarządzanie zużyciem energii będzie prostsze. 

Inteligentne gniazdka

Są bardzo przydatnym gadżetem – ich głównym zadaniem jest kontrola przepływu prądu do konkretnych urządzeń. Inteligentne gniazdka łączą się z naszym smartfonem, a dzięki odpowiedniej aplikacji i zdalnej komunikacji można kontrolować zużycie energii elektrycznej i nim zarządzać. W ten sposób można także decydować czy i kiedy dane urządzenie ma być włączone.

Czujniki ruchu

Warto zastanowić się nad montażem automatycznego oświetlenia z czujnikiem ruchu. Specjalny sensor zareaguje na ruch w jego pobliżu, dzięki czemu światło włączy się w momencie, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia i zgaśnie, gdy ruch w pobliżu czujnika ustanie – pomieszczenie jest puste. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, zwłaszcza dla rodzin z większą liczbą domowników. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem przypominać sobie i innym (zwłaszcza dzieciom) o wyłączaniu światła. Zapewne wielu rodziców odetchnie z ulgą po zastosowaniu tego środka zaradczego w swoim domu.

Timer

Pomocny we wdrożeniu „programu” oszczędności energii będzie również wyłącznik czasowy. Jest to urządzenie, które włącza lub wyłącza obwody lub inne sprzęty elektryczne w określonym (zaprogramowanym) czasie. Pozwoli nie tylko ograniczyć pobór energii poprzez wyłączanie urządzeń w określonym czasie, ale także pomoże w zabezpieczeniu domu podczas dłuższej nieobecności – można zaprogramować włączanie i wyłączanie świateł w wybranych pomieszczeniach o określonych porach.

Darmowa energia słoneczna

Pisząc o przydatnych i oszczędzających pobór prądu urządzeniach nie sposób nie wspomnieć o ładowarkach solarnych. Są to urządzenia spełniające funkcję powerbanków, które ładują się pobierając energię słoneczną. Za pomocą tak nagromadzonej energii są później w stanie zasilać inne sprzęty, np. smartfon lub tablet.

Urządzenia monitorujące

Dotychczas z tych rozwiązań korzystały raczej duże przedsiębiorstwa, ale pojawiają się już takie aplikacje dla gospodarstw domowych. Urządzenia monitorujące pomagają w codziennej kontroli zużycia prądu – na bieżąco i w czasie rzeczywistym zapisują dane zużycia energii i poddają je analizie. Dzięki temu można łatwo zidentyfikować najbardziej energochłonne urządzenia i znaleźć potencjalne źródła oszczędności.

Ekologiczna aplikacja mobilna

Eco-Bot to osobisty wirtualny asystent do zarządzania energią w domu lub firmie. Aplikacja powstała w międzynarodowym konsorcjum z udziałem polskich naukowców z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Jej innowacyjność polega na tym, że łączy w sobie trzy elementy: nowe technologie informatyczne, dotyczy zrównoważonego wykorzystania energii oraz ma przekonywać do zmiany postaw użytkownika na proekologiczne. Aplikacja w czasie rzeczywistym podaje dane o zużyciu energii – zarówno w całym domu lub firmie, jak i w podziale na poszczególne urządzenia. Eco-Bot pełni również funkcję doradcy, który podpowiada, co należy zmienić lub poprawić, by efektywniej zarządzać energią. Porady są spersonalizowane, a użytkownicy są podzieleni na grupy, zgodnie z wcześniej określonymi preferencjami w zakresie zachowań proekologicznych i motywacji do oszczędzania energii. Aplikacja jest jeszcze w fazie badań konsumenckich, a po oficjalnej premierze rynkowej ma być bezpłatna.

Bądźmy razem. Zaangażowani i odpowiedzialni. #EKOODPOWIEDZIALNI