#Ekoodpowiedzialni. Zasady oszczędzania prądu latem
Dzień długi, więcej czasu spędzamy na zewnątrz, a światło zapalamy dopiero późnym wieczorem – czy to oznacza, że latem „oszczędza się samo”? Nic bardziej mylnego! Zużycie prądu generuje nie tylko oświetlenie… 2023-08-23Aby rachunki za energię elektryczną nie zrujnowały naszego domowego budżetu, należy pamiętać o wprowadzonych na początku roku progach zużycia prądu, gwarantujących cenę na preferencyjnych stawkach – standardowy próg to 2000 kWh rocznie. Lato jest więc dobrym okresem, by wyraźnie zmniejszyć zużycie prądu – trzeba tylko pamiętać o wdrożeniu co najmniej kilku dobrych nawyków:
-
Klimatyzacja – tak, ale mądrze…
Jednym z największych pożeraczy prądu latem jest klimatyzacja. Korzystamy z niej coraz częściej nie tylko w biurach i sklepach, ale także w domach. Warto jednak pamiętać o zasadach, które pozwolą zmniejszyć koszt jej użytkowania. Przede wszystkim nie należy ustawiać termostatu na najniższą temperaturę niż docelowo chcemy mieć w pomieszczeniu, nawet gdy chcemy szybko je schłodzić. Lepiej (i zdrowiej) stopniowo obniżać temperaturę i starać się zachować ją na pożądanym poziomie, nie dopuszczając do ponownego nagrzania. Prostym sposobem jest na przykład zasłonięcie okien podczas największego nasłonecznienia i nie otwieranie ich w upalne dni, żeby nie wpuszczać do środka rozgrzanego powietrza.
-
Sposoby na urządzenia kuchenne
Dużo energii elektrycznej zużywają także sprzęty kuchenne, przede wszystkim czajnik elektryczny, płyta indukcyjna i piekarnik. Warto tu pamiętać o zasadach, dzięki którym nie będziemy płacili za nadmiarowy pobór prądu. Czajnik elektryczny zużyje mniej energii, gdy będzie gotował mniejszą ilość wody – warto zatem podgrzewać tylko tyle, ile potrzebujemy, a nie gotować za każdym razem pełnej pojemności. W przypadku piekarnika elektrycznego najważniejsze jest nieotwieranie zbyt często drzwiczek podczas pieczenia – wówczas temperatura w środku nie będzie spadać, więc urządzenie nie będzie się musiało dodatkowo podgrzewać. Na pewno też należy zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzeń – im wyższa, tym bardziej są energooszczędne. To szczególnie istotne w przypadku płyt indukcyjnych, które pobierają duże ilości energii z sieci.
-
Ekologiczny tryb pracy
Wiele urządzeń ma dostępny ekonomiczny tryb pracy, który często znacząco wpływa na zmniejszenie poboru prądu. Warto też samemu użytkować sprzęty z głową – np. prać w pralce, w niższej temperaturze, w pełni załadowanej (bez tzw. „niepełnych przebiegów”) oraz jeśli rzeczy tego nie wymagają ustawionej na krótkie programy. Analogiczny mechanizm zastosujmy zmywając naczynia w zmywarce.
Zmniejszymy rachunki także poprzez odpowiedni dobór palnika lub pola grzewczego w płycie elektrycznej do rozmiaru garnka – mniejszy garnek na większym polu niepotrzebnie marnuje energię. Podobne uciekanie energii występuje także przy gotowaniu bez przykrycia oraz niepotrzebnym lub zbyt długim otwieraniu drzwi lodówki i zamrażarki. W sprzętach chłodzących warto też rozważyć ustawienie temperatury o 1 stopień wyższej – nie zaszkodzi to przechowywanym produktom, a da wymierne oszczędności (zwłaszcza w skali roku).
Wypracowanie właściwych nawyków małymi krokami będzie nas zbliżać do coraz oszczędniejszego, a tym samym zdrowszego i bardziej ekologicznego życia. Warto zatem zapamiętać, że najtańsza i najbardziej przyjazna środowisku energia to ta… niezużyta.
Bądźmy razem. Zaangażowani i odpowiedzialni. #EKOODPOWIEDZIALNI