#Ekoodpowiedzialni. Zasady oszczędzania prądu latem

Dzień długi, więcej czasu spędzamy na zewnątrz, a światło zapalamy dopiero późnym wieczorem – czy to oznacza, że latem „oszczędza się samo”? Nic bardziej mylnego! Zużycie prądu generuje nie tylko oświetlenie…
około min czytania

Aby rachunki za energię elektryczną nie zrujnowały naszego domowego budżetu, należy pamiętać o wprowadzonych na początku roku progach zużycia prądu, gwarantujących cenę na preferencyjnych stawkach – standardowy próg to 2000 kWh rocznie. Lato jest więc dobrym okresem, by wyraźnie zmniejszyć zużycie prądu – trzeba tylko pamiętać o wdrożeniu co najmniej kilku dobrych nawyków:

  1. Klimatyzacja – tak, ale mądrze…

Jednym z największych pożeraczy prądu latem jest klimatyzacja. Korzystamy z niej coraz częściej nie tylko w biurach i sklepach, ale także w domach. Warto jednak pamiętać o zasadach, które pozwolą zmniejszyć koszt jej użytkowania. Przede wszystkim nie należy ustawiać termostatu na najniższą temperaturę niż docelowo chcemy mieć w pomieszczeniu, nawet gdy chcemy szybko je schłodzić. Lepiej (i zdrowiej) stopniowo obniżać temperaturę i starać się zachować ją na pożądanym poziomie, nie dopuszczając do ponownego nagrzania. Prostym sposobem jest na przykład zasłonięcie okien podczas największego nasłonecznienia i nie otwieranie ich w upalne dni, żeby nie wpuszczać do środka rozgrzanego powietrza.

  1. Sposoby na urządzenia kuchenne

Dużo energii elektrycznej zużywają także sprzęty kuchenne, przede wszystkim czajnik elektryczny, płyta indukcyjna i piekarnik. Warto tu pamiętać o zasadach, dzięki którym nie będziemy płacili za nadmiarowy pobór prądu. Czajnik elektryczny zużyje mniej energii, gdy będzie gotował mniejszą ilość wody – warto zatem podgrzewać tylko tyle, ile potrzebujemy, a nie gotować za każdym razem pełnej pojemności. W przypadku piekarnika elektrycznego najważniejsze jest nieotwieranie zbyt często drzwiczek podczas pieczenia – wówczas temperatura w środku nie będzie spadać, więc urządzenie nie będzie się musiało dodatkowo podgrzewać. Na pewno też należy zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzeń  – im wyższa, tym bardziej są energooszczędne. To szczególnie istotne w przypadku płyt indukcyjnych, które pobierają duże ilości energii z sieci.

  1. Ekologiczny tryb pracy

Wiele urządzeń ma dostępny ekonomiczny tryb pracy, który często znacząco wpływa na zmniejszenie poboru prądu. Warto też samemu użytkować sprzęty z głową – np. prać w pralce, w niższej temperaturze, w pełni załadowanej (bez tzw. „niepełnych przebiegów”) oraz jeśli rzeczy tego nie wymagają ustawionej na krótkie programy. Analogiczny mechanizm zastosujmy zmywając naczynia w zmywarce.

Zmniejszymy rachunki także poprzez odpowiedni dobór palnika lub pola grzewczego w płycie elektrycznej do rozmiaru garnka – mniejszy garnek na większym polu niepotrzebnie marnuje energię. Podobne uciekanie energii występuje także przy gotowaniu bez przykrycia oraz niepotrzebnym lub zbyt długim otwieraniu drzwi lodówki i zamrażarki. W sprzętach chłodzących warto też rozważyć ustawienie temperatury o 1 stopień wyższej – nie zaszkodzi to przechowywanym produktom, a da wymierne oszczędności (zwłaszcza w skali roku).

Wypracowanie właściwych nawyków małymi krokami będzie nas zbliżać do coraz oszczędniejszego, a tym samym zdrowszego i bardziej ekologicznego życia. Warto zatem zapamiętać, że najtańsza i najbardziej przyjazna środowisku energia to ta… niezużyta.

 

Bądźmy razem. Zaangażowani i odpowiedzialni. #EKOODPOWIEDZIALNI