Kariera pod skrzydłami PKO Banku Polskiego
Mają za sobą trudne dzieciństwo, przed sobą niełatwy start w dorosłość. Wychowankowie z rodzin zastępczych i domów dziecka mogą jednak liczyć na pomoc. To właśnie z myślą o nich uruchomiony został program „Busola na start”. Jest jednym z grona siedmiu projektów PKO Banku Polskiego, które wyróżnione zostały w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. 2019-05-02PKO Bank Polski oferuje młodym ludziom, wskazanym przez Fundację Szczęśliwej Drogi, praktyki, staże zawodowe i możliwość pracy w Banku. U progu dorosłego życia otrzymują oni szansę sprawdzenia się na rynku pracy i rozpoczęcia kariery zawodowej. Poznają swoje mocne i słabe strony oraz zdobywają nowe umiejętności. Każdy ze stażystów ma wskazanego opiekuna biznesowego w oddziale Banku lub jednostce Centrali. Z jego pomocą poznaje tajniki pracy w PKO Banku Polskim np. w charakterze doradcy klienta indywidualnego, a także strukturę i zasady funkcjonowania oddziału, departamentu i całej instytucji. Bank oferuje wychowankom domów dziecka i rodzin zastępczych także wsparcie działu HR.
Rolą obu opiekunów jest nie tylko zorganizowanie stanowiska pracy, ale również angażowanie młodych ludzi w bieżące zadania jednostki, udzielanie merytorycznego wsparcia, monitorowanie pracy oraz nadzór nad jakością realizowanych zadań. – Nasi bankowi opiekunowie często stają się dla tych młodych ludzi nawet mentorami życiowymi – mówi Iwona Litwińska z Fundacji PKO Banku Polskiego.
Raport Najwyższej Izby Kontroli na temat usamodzielniania się wychowanków placówek opiekuńczych wskazuje, że średnio 23 proc. z nich korzysta ze świadczeń pomocy społecznej. 31 proc. rejestruje się w powiatowych urzędach pracy, 14 proc. przerwało proces usamodzielnienia, a kolejne 14 proc. wróciło do patologicznego środowiska, z którego wcześniej trafiło do pieczy zastępczej.
Pilotaż projektu ruszył w 2017 r. Wówczas na praktyki do PKO Banku Polskiego trafiło 12 osób. Część z nich niedługo później rozpoczęła pełnowymiarową pracę w centrali. Do dziś z udziału w programie „Busola na start” skorzystało 21 osób.
PKO Bank Polski prowadził również akcję „Pomaganie przez zbliżanie”. Jej celem było wsparcie wychowanków domów dziecka, rozpoczynających samodzielne życie. Mogli wziąć w niej udział wszyscy dorośli posiadacze kont osobistych PKO Banku Polskiego i Inteligo. Wystarczyło, że w sklepach, punktach usługowych, restauracjach itp. zapłacili zbliżeniowo telefonem przy wykorzystaniu aplikacji IKO lub smartwatchem za pomocą aplikacji Apple Pay czy Garmin Pay. Za każdą taką płatność z Banku do Fundacji trafiało 50 gr na ułatwienie startu w dorosłe życie wychowankom domów dziecka. W sumie Bank przekazał Fundacji 500 tys. zł.
Projekt „Busola na start” przynosi korzyści wszystkim uczestniczącym stronom. Dzięki niemu młodzi ludzie zdobywają umiejętności, doświadczenie, a nierzadko zawód. Fundacja Szczęśliwa Droga – zyskuje znakomitego partnera, a PKO Bank Polski – pracowników.
Opracował Mateusz Patyczkowski