#PKOdzieciom – pomagamy najmłodszym w sytuacji zadławienia lub zakrztuszenia

Zadławienia i zakrztuszenia to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci i osób powyżej 65. roku życia. Zdarzenia te stosunkowo często mogą przydarzyć się w placówkach edukacyjnych i wychowawczych. Niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja.
około min czytania

Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu Fundacja PKO Banku Polskiego w ramach projektu #PKOdzieciom zakupiła 1,5 tys. zestawów ratunkowych. Pomagają one szybko i skutecznie udrożnić drogi oddechowe w sytuacji zakrztuszenia lub zadławienia. Sprzęt trafi do wszystkich publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całej Polsce.

PKO Bank Polski wspiera wszystkich swoich klientów, także tych najmłodszych. Wspomagamy ich edukację finansową, dostarczając dostosowane do nich produkty bankowe, takie jak aplikacja PKO Junior. Współpracujemy ze szkołami, zachęcając je do udziału w Szkolnych Kasach Oszczędności. Dziś inicjujemy akcję #PKOdzieciom, która odpowiada na jeden z poważniejszych problemów, jakie mogą się zdarzyć w placówkach opiekuńczych i wychowawczych. #PKOdzieciom to projekt w ramach zainagurowanej w zeszłym roku inicjatywy Bank Dobrych Serc. Projekt jest skierowany do najmłodszych dzieci, które ze względu na swój wiek są szczególnie narażone na zadławienia, a w konsekwencji utratę zdrowia i życia. Dlatego z myślą o nich przekazujemy do publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całym kraju specjalistyczny sprzęt ratunkowy, który pomaga w ratowaniu życia dzieci w przypadku zakrztuszenia czy zadławienia – mówi Dariusz Szwed, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Sprzęt ratunkowy Life Vac zostanie bezpłatnie przekazany do 1 345 publicznych placówek – 1 180 żłobków i 165 klubów dziecięcych w całej Polsce. Pozostałe 155 zestawów trafi do wybranych placówek opiekuńczo – wychowawczych, w których przebywają dzieci poniżej 3. roku życia.

Zestaw ratunkowy umożliwia szybkie i skuteczne udrażnianie dróg oddechowych osobom, które się krztuszą lub dławią. Sprzęt jest bezpieczny dla maluchów. Jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przeszkolenia. Może być stosowany przez każdego. Jego działanie polega na zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego w sposób nieinwazyjny i skuteczny.

Każdy żłobek, przedszkole czy klub dziecięcy powinien mieć taki sprzęt na wyposażeniu. Dzieci są szczególnie narażone w przypadku zadławienia czy zakrztuszenia. W takiej sytuacji ważna jest natychmiastowa reakcja i liczy się każda minuta. Dlatego – z jednej strony – chcemy działać prewencyjnie – dostarczając do placówek publicznych sprzęt, który jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych i może być stosowany przez każdego. Z drugiej strony, chcemy zwiększać świadomość rodziców i opiekunów. Uczyć ich, jak poradzić sobie w sytuacji zadławienia czy zakrztuszenia u dziecka. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć zagrożenie wśród najmłodszych i zminimalizować ryzyko tragedii, która może się wydarzyć w trakcie zabaw czy wspólnych posiłków – mówi Aleksandra Mazur, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Ambasadorem akcji jest zawodowy ratownik medyczny i instruktor Mateusz Mokrzycki. We współpracy z nim Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała również specjalne filmy instruktażowe na temat profilaktyki i pierwszej pomocy w zadławieniach, skierowane do rodziców, a także opiekunów w żłobkach i przedszkolach.

Zakrztuszenie czy zadławienie u dziecka to sytuacja zagrożenia życia. Ale jeśli rodzic czy opiekun wie, jak prawidłowo postępować, może skutecznie pomóc, jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Uczmy się tego i nie bójmy się pomagać. Zapobiegajmy zadławieniu, prawidłowo sadzając dziecko podczas posiłku, starając się, by nie biegało i było skupione na jedzeniu. Krójmy okrągłe warzywa i owoce na odpowiednie kawałki. Nie pozostawiajmy w zasięgu dzieci drobnych fragmentów zabawek. W przypadku zakrztuszenia, prawidłowe ułożenie dziecka, wykonanie do 5 uderzeń w plecki i do 5 uciśnięć nadbrzusza pomaga udrożnić drogi oddechowe i uratować życie. Cieszę się, że w tak ważnym celu jak ratowanie dzieci Fundacja PKO Banku Polskiego nawiązała współpracę z LifeVac Polska, które dostarcza urządzenia – podkreśla Mateusz Mokrzycki, ratownik medyczny.

Dzieci ze względu na swój wiek są wyjątkowo narażone na zadławienia i zakrztuszenia, które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia. Zadławienie u malucha jest częstsze i bardziej niebezpieczne niż u dorosłego.

Zdrowie to jeden z obszarów programowych, którym zajmuje się Fundacja PKO Banku Polskiego. W tym roku Fundacja wsparła m.in. budowę Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie, miejscowości znajdującej się na styku trzech województw - podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Organizuje także coroczne Bankowe Akcje Honorowego Krwiodawstwa wśród pracowników PKO Banku Polskiego w całej Polsce.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie PKO Fundacja LifeVac