Wielkie serca dla Wielkich Polaków
Zofia Brączek pseudonim „Renia”, Janusz Walędzik pseudonim „Czarny” – to nie są bezimienni bohaterowie. To ludzie, którzy walczyli o wolność Polski, a dziś walczą o godne życie. W tej walce pomagają im – oraz wielu innym – wolontariusze z PKO Banku Polskiego. Ich bezinteresowna pomoc jest często jedynym wsparciem, na jakie mogą liczyć. 2019-05-09Czasem potrzebują remontu mieszkania, czasem mebli, sprzętu AGD czy zwyczajnie zakupu żywności. Lista osób, którym pomogli pracownicy PKO Banku Polskiego, jest długa, tak jak długa jest lista potrzeb.
Działania pracowników Banku prowadzone są pod hasłem „PKO Bohaterom”. Celem akcji jest przypominanie o heroizmie Powstańców Warszawskich nie tylko przy okazji obchodów kolejnej rocznicy wybuchu zrywu, ale przez cały rok. Tylko w ciągu 12 miesięcy pomoc ze strony pracowników Banku otrzymało ponad stu Bohaterów. Akcja została wyróżniona w najnowszym przeglądzie CSR – Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” w kategorii „Praktyki z zakresu pracy”.
Wśród pracowników Banku nie brakuje chętnych do pomocy.
– Do akcji „PKO Bohaterom” włączyliśmy się z entuzjazmem i motywacją, bo to bardzo ważna sprawa. Cieszymy się, że jest nas wielu, dzięki czemu możemy zrobić więcej dla tych wyjątkowych ludzi – mówi Ewa Dębowska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Piasecznie.
– Powstańcy to prawdziwi bohaterowie. Dlatego do akcji pomocy dla nich angażujemy nasze portfele, ręce i serca. Udział w tej akcji to dla nas wielka radość i unikalna okazja, aby i posłuchać niesamowitych, autentycznych historii – stwierdza Edyta Szymańska, dyrektor Oddziału 11 PKO Banku Polskiego w Warszawie.
– Podczas wojny powstańcy narażali swoje życie dla przyszłych pokoleń, dla nas. To, co my możemy zrobić dla nich, to tylko ułamek należnej im wdzięczności. Miło, że nasze zaangażowanie zostało docenione, ale największą dla nas radością jest pomoc bohaterom – wyjaśnia Marcin Curyło, dyrektor Oddziału 12 PKO Banku Polskiego w Warszawie.
PKO Bank Polski jest również partnerem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, które od początku istnienia gromadzi dokumenty, fotografie, wspomnienia i inne pamiątki związane ze stolicą oraz jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. W ciągu dekady zebrano
ponad 100 tys. eksponatów. W 2008 r. Bank współfinansował zakup na aukcji kolekcji powstańczych listów z 1944 r. W 2017 r. był także sponsorem wystawy „1000 pamiątek. Dary z lat 2007–2017” prezentującej m.in. zdjęcia i rysunki, mundury, opaski, sprzęt medyczny i fotograficzny. Nie tylko pracownicy Banku, ich rodziny i znajomi mogą pomóc kombatantom z Powstania Warszawskiego. Każdy może dokonać wpłaty na ten cel na numer konta Fundacji PKO Banku Polskiego: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014. W tytule należy wpisać: PKO Bohaterom. Za wpłaty na konto, od klientów PKO Banku Polskiego, nie są pobierane opłaty.
Opracował Mateusz Patyczkowski