Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską miastom, które mogą się pochwalić wybitnymi osiągnięcia w zakresie integracji nauki i szkolnictwa wyższego w swoim ekosystemie miejskim. Miasto Katowice starało się o niego wspólnie z siedmioma uczelniami wyższymi zrzeszonymi w Konsorcjum Akademickim – Katowice Miasto Nauki:
- Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademią Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
- Politechniką Śląskiej,
- Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach,
- Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach,
- pod wodzą lidera – Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Do tego sukcesu bardzo przyczynił się Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, który jest jednym z największych festiwali popularnonaukowych w Europie i ważną platformą rozwoju nauki obywatelskiej.
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest co dwa lata. Dotąd gospodarzami wydarzenia były: Lejda (2022), Triest (2020), Tuluza (2018), Manchester (2016), Kopenhaga (2014), Dublin (2012), Turyn (2010), Barcelona (2008), Monachium (2006) i Sztokholm (2004).
Program Europejskiego Miasta Nauki
Katowice będą dzierżyć ten zaszczytny tytułu przez cały 2024 rok. Program Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest bardzo rozbudowany i składa się z czterech pasm:
- Program Młodych Miasta Nauki
- 50 Tygodni w Mieście Nauki
- Miasto-Region-Akademia
- Nauczyciele – Nauczycielom
Pasma skierowane są odpowiednio do: mieszkańców regionu, urzędników i akademików, młodzieży i nauczycieli. W ramach każdego zaplanowanych jest wiele wydarzeń. Są to bardzo zróżnicowane propozycje, angażujące uczestników na rozmaite sposoby – wykłady, konferencje naukowe, ale też koncerty, wydarzenia popularnonaukowe czy inicjatywy społeczne.
Ponadto, w ramach EMNK 2024 zorganizowana zostanie konferencja EuroScience Open Forum – europejskiej platformy dyskusji o przyszłości nauki oraz podjęte zostaną działania na rzecz utworzenia w Katowicach Zielonej Strefy Nauki i stworzenia w regionie Sieciowego Centrum Nauki prowadzonego przez uczelnie zrzeszone w Konsorcjum.
Cele i założenia EMNK 2024
Główny cel jest jeden. To zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę. Aby poprawiła się jakość i zmienił sposób życia na Śląsku, organizatorzy chcą zapewnić mieszkańcom nieograniczony dostęp do wiedzy oraz uczynić z niej podstawowy instrument dialogu obywatelskiego. Jest też drugi cel EMNK 2024 – przybliżenie bogactwa śląskiej nauki mieszkańcom regionu oraz zaprezentowanie go na międzynarodowej arenie badawczej.
Projekt obejmuje szereg działań skierowanych do ściśle określonych grup odbiorców. Wśród nich znajdują się przede wszystkim mieszkańcy regionu. Programy będą kierowane do dzieci, szkół, dorosłych, seniorów oraz całych rodzin. Projekt obejmuje również środowisko akademickie, z uwzględnieniem różnych grup, takich jak studenci, doktoranci, wykładowcy i pracownicy naukowi. Działania kierowane są także do jednostek świata nauki, kultury, sztuki i popularyzacji nauki, które nawiążą współpracę z Konsorcjum i Miastem Katowice. Kolejna grupa adresatów projektu to otoczenie biznesowe i gospodarcze, w tym przedsiębiorstwa, instytucje oraz organizacje pozarządowe. Ostatnią grupą odbiorców są podmioty opiniotwórcze i media, których zaangażowanie ma kluczowe znaczenie dla promocji projektu i jego rezultatów.
PKO Bank Polski sponsorem EMNK 2024
PKO Bank Polski z dumą został sponsorem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. To ważne wsparcie dla rozwoju regionalnego oraz nauki polskiej. Angażuje się także w realizację poszczególnych działań w ramach tygodni tematycznych.
Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy nie uczestniczyć w tym niezwykłym projekcie. Jest dla nas bardzo ważne, iż jako bank jesteśmy zaangażowani nie tylko jako sponsor, ale też jako aktywny uczestnik i kreator wydarzeń. Chcemy wesprzeć wydarzenia realizowane tak w Katowicach jak i wielu innych miejscach naszego regionu, zarówno jako eksperci edukacji ekonomicznej, jak i technologicznej, ale też w zakresie promowania odpowiedzialności społecznej. Dotąd zorganizowaliśmy między innymi grę miejską dla uczniów oraz wykłady o cyberbezpieczeństwie w ramach Tygodnia liczb czy jak w chwili obecnej wiele spotkań warsztatowych w ramach Tygodnia nowych technologii. Przygotowujemy kolejne wydarzenia i nasze aktywności – mówi Jacek Piechota, dyrektor regionu bankowości detalicznej PKO Banku Polskiego w Katowicach.
Przedstawicieli banku będzie można spotkać także w kolejnych odsłonach pasma 50 Tygodni w Mieście Nauki. Harmonogram można znaleźć na stronie Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.