Gdzie wystartować w 2019 roku? Oto kalendarz zawodów z PKO Bankiem Polskim

Choć zima w pełni, to nowy sezon biegowy zbliża się wielkimi krokami. Już teraz warto wybrać zawody, w których weźmiemy udział w 2019 r. Sprzedaż pakietów startowych na wiele z nich ruszyła, limit zgłoszeń jest ograniczony, a zainteresowanie rośnie – na niektóre biegi, np. na 7. PKO Nocny Wrocław Półmaraton, nie ma już miejsc.
około min czytania

Biegajmy razem z PKO Bankiem Polskim

PKO Bank Polski od wielu lat angażuje się w działania na rzecz sportu i podejmuje liczne inicjatywy związane z promocją aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia. W 2013 r. Bank zapoczątkował program „PKO Biegajmy razem”, który popularyzuje ideę biegania rekreacyjnego oraz zachęca i motywuje do startowania w biegach masowych.

W ramach programu wsparcie dostaje kilkadziesiąt różnych imprez biegowych na terenie całej Polski – od Rzeszowa po Szczecin, od Wrocławia po Białystok. Biegi odbywają się na różnych dystansach, m.in. 5 km, 10 km, półmaratonu i maratonu. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Biegajmy charytatywnie

Coraz większej liczbie biegaczy nie wystarcza sam udział w zawodach. Chcą rywalizować, ale i jednocześnie pomagać innym. Uczestnicy biegów, wspieranych przez PKO Bank Polski, mogą łączyć obie aktywności dzięki akcji charytatywnej „Biegnę dla...”.

Od 2013 r. odbyło się 375 takich akcji, w których wzięło udział ponad 155 tys. osób. Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła do tej pory 428 beneficjentów kwotą ponad 4,7 mln zł.

Gdzie startować w 2019 r.?

Poniżej prezentujemy listę biegów, które w tym roku będą wspierane przez PKO Bank Polski.

Luty

16-17 lutego: PKO Grand Prix Gdyni – Bieg Urodzinowy z PKO Bankiem Polskim – Gdynia

24 lutego: Półmaraton Wiązowski – Wiązowna

Już za dwa tygodnie rozpoczyna się cykl PKO Grand Prix Gdyni, składający się z czterech zawodów. Na początek mieszkańców Pomorza czeka Bieg Urodzinowy z PKO Bankiem Polskim na dystansie 10 km, organizowany tradycyjnie w lutym, dla upamiętnienia nadania Gdyni praw miejskich. Jeżeli ktoś ma ochotę rozpocząć sezon od dłuższego dystansu, może wystartować w Półmaratonie Wiązowskim.

Marzec

3 marca: Bieg Tropem Wilczym – cała Polska

1-3 marca: Bieg Piastów – Jakuszyce

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2013 r. organizowane są zawody sportowe dla tych, którzy chcieliby uczcić ich pamięć w duchu sportowej rywalizacji. Na początku marca w całej Polsce oraz zagranicą w pamiątkowym biegu wystartuje ponad 75 tys. osób z 360 miast, z czego 8 z nich to światowe metropolie Sydney, Keysborough, Melbourne, Wilno, Wiedeń, Londyn, Chicago i Nowy York.

Wielką atrakcją dla miłośników narciarstwa biegowego będzie 43. Bieg Piastów. Zwłaszcza, że swój udział w zawodach na dystansie 50 km potwierdziła już multimedalistka olimpijska Justyna Kowalczyk.

Kwiecień

7 kwietnia: PKO Rzeszów Biega – 11. PKO Półmaraton Rzeszowski – Rzeszów

14 kwietnia: PKO Poznań Półmaraton – Poznań

Miłośnicy półmaratonów w dużych miastach mogą szykować się na kwiecień. Ci z północno-zachodniej części kraju z pewnością licznie wezmą udział w zawodach w Poznaniu. Ci z południowo-wschodniej bliżej będą mieli do Rzeszowa. W obu przypadkach mogą to być starty w ramach przygotowań do maratonów. Te w Rzeszowie i Poznaniu odbędą się w październiku.

Maj

3 maja: Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” – 28. Bieg Konstytucji 3 Maja – Warszawa

5 maja: PKO Białystok Półmaraton – Białystok

12 maja: PKO Grand Prix Gdyni – Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim - Gdynia

12 maja: PKO Bydgoski Festiwal Biegowy – Bydgoszcz

Maj przyniesie niezwykle bogatą ofertę biegową. W Warszawie tradycyjnie można będzie pobiec w Biegu Konstytucji 3 Maja, uchwalonej w 1791 r. Przypomnijmy, że ten przełomowy w polskiej państwowości akt był pierwszym w Europie i drugim po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. – aktem tej rangi na świecie

Historyczny wymiar będzie miał również Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, którego celem jest uczczenie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku będziemy obchodzili piętnastą rocznicę tego wydarzenia.

Interesująco zapowiadają się również kolejne edycje PKO Białystok Półmaratonu (największa impreza biegowa we wschodniej Polsce) oraz PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegowego (impreza o niezwykle różnorodnym charakterze).

Czerwiec

1 czerwca: PKO Półmaraton Solidarności – Lublin

15 czerwca: PKO Nocny Wrocław Półmaraton – Wrocław

28-29 czerwca: PKO Grand Prix Gdyni – Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim – Gdynia

O tym, że na 7. PKO Nocny Wrocław Półmaraton nie ma już wolnych pakietów startowych, wspomnieliśmy na początku tekstu. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i wyróżnia niesamowitym klimatem. Miłośnicy biegania nocą mogą jednak wybrać się do Gdyni i wziąć udział w Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim. Zawody startują o północy.

Tym, którzy wybiorą Lublin i wystartują w PKO Półmaratonie Solidarności, przypominamy, że trasa ma kilka podbiegów, z których najdłuższy ma dwa kilometry. To nie jest trasa dla słabeuszy. W drugiej edycji naszych zawodów udział brał Maciej Kurzajewski, który stwierdził wręcz, że jest to półmaraton górski – mówił niedawno dyrektor zawodów Marek Wątorski.

Lipiec

13 lipca: Wałecki Festiwal Biegowy – Wałcz

27 lipca: Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” – 28. Bieg Powstania Warszawskiego – Warszawa

W lipcu odbędzie się kolejna edycja Biegu Powstania Warszawskiego. Dzięki wieczornej godzinie zawody idealnie wpisują się w tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania.Płonące znicze, powstańcze piosenki, opaski ze znakiem Polski Walczącej, a przede wszystkim pamięć o Bohaterach, który oddali życie w heroicznej walce o niepodległość. Wszystko to sprawia, że zawody mają prawdziwie magiczny klimat.

Ci, którzy chcą biegać i dobrze się przy tym bawić, powinni pobiec w Wałeckim Festiwalu Biegowym, gdzie zawodnicy przebierają się za postaci filmowe. W minionym roku na trasie można było spotkać m.in. rodzinę Simpsonów, Fionę ze Shrekiem, Batmana i Czerwonego Kapturka.

Sierpień

24-25 sierpnia: Letni Bieg Piastów – Jakuszyce

25 sierpnia: PKO Półmaraton Szczecin – Szczecin

Zaplanowany na sierpień Letni Bieg Piastów to impreza, w której każdy znajdzie coś dla siebie – począwszy od ultramaratonu na 50 km, poprzez bieg na 11 km, a na marszu nordic walking skończywszy. To także szansa, żeby uprawiając sport, poznać malownicze Góry Izerskie na Dolnym Śląsku.

A jeśli ktoś z biegaczy od gór woli morze, nie pozostaje mu nic innego jak tylko wystartować w PKO Półmaratonie Szczecin, gdzie wszystko odbywa się w klimacie morskiej żeglugi.

Wrzesień

14 września: PKO Bieg Charytatywny – 12 miast

25 września: PKO Wrocław Maraton – Wrocław

15 września: Bieg Lechitów – Gniezno

Wrzesień: Rowerowy Bieg Piastów – Jakuszyce

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa PKO Banku Polskiego, która od pięciu lat odbywa się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach kraju. Drużyny biegaczy pokonują na bieżni kolejne okrążenia, a ich zaangażowanie zostaje przeliczone na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w regionach, w których odbywają się zawody. Im więcej zawodnicy przebiegną, tym więcej pieniędzy uda się zebrać.

We wrześniu dużo będzie się działo w zachodniej części kraju. W Gnieźnie odbędzie się kolejny Bieg Lechitów – imprezy, która posiada specjalną oprawę, nawiązującą do historii pierwszej stolicy Polski i piastowskiej epoki. We Wrocławiu biegacze wezmą udział w maratonie, a w Jakuszycach odbędzie się Rowerowy Bieg Piastów.

Październik

6 października: PKO Silesia Maraton – Katowice

6 października: PKO Rzeszów Biega – 6. PKO Maraton Rzeszowski - Rzeszów

20 października: 19. PKO Poznań Maraton – Poznań

Październik upłynie pod znakiem maratonów w różnych częściach kraju – na Śląsku, Podkarpaciu i w Wielkopolsce. Przebiegnięcie królewskiego dystansu to wspaniały sposób na zwieńczenie sezonu biegowego. Jak mawia aktualny rekordzista Polski na tym dystansie Henryk Szost, „każdy prawdziwy mężczyzna przynajmniej raz w życiu powinien przebiec maraton”. Statystyki pokazują, że coraz częściej porywają się na to nie tylko prawdziwi mężczyźni, ale i kochające sport kobiety.

Listopad

11 listopada: Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć” – 30. Bieg Niepodległości – Warszawa

11 listopada: PKO Grand Prix Gdyni – Bieg Niepodległości – Gdynia

11 listopada: PKO Rzeszów Biega – 6. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim – Rzeszów

Jak, co roku, w listopadzie tysiące biegaczy będą świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Zeszłoroczne zawody, odbywające się równo 100 lat po tych pamiętnych wydarzeniach, biły rekordy popularności. Choć 101. rocznica nie jest tak efektowna jak setna, gorąco wszystkich zachęcamy, żeby w ten szczególny dzień 11 listopada znów założyli biegowe stroje i na sportowo zamanifestowali swój patriotyzm.

Marek Wiśniewski