Ponad 100 lokalizacji i ponad 200 trenerów. Akcja „BiegamBoLubię” podbija serca polskich biegaczy
Zaczęli w 2010 r. od zajęć w czterech miastach Polski. Dziś cykliczne treningi odbywają się w ponad 100 lokalizacjach i są prowadzone przez ponad 200 trenerów. Akcja „BiegamBoLubię”, której partnerem jest PKO Bank Polski, coraz większej liczbie Polaków pomaga rozwijać biegową pasję. 2018-12-20Akcja „BiegamBoLubię” została stworzona w 2010 r. przez byłego lekkoatletę Pawła Januszewskiego, ambasadora programu PKO Biegajmy Razem oraz dwóch dziennikarzy – Krzysztofa Łoniewskiego z Polskiego Radia i Adama Kleina z branżowego portalu bieganie.pl.
– Naszym celem było zapewnienie cotygodniowych spotkań z trenerem ludziom, którzy biegają lub którzy dopiero chcieliby zacząć biegać. Na początku działaliśmy na niewielką skalę, bo tylko w czterech miastach Polski (Kraków, Warszawa, Bielsko Biała i Poznań – przyp. red.), ale wierzyliśmy, że zasięg akcji znacznie się rozszerzy. Zależało nam, żeby możliwość dołączenia do grona biegaczy znalazła się w zasięgu każdego, a dzięki wsparciu trenerów uprawianie tego sportu stało się łatwiejsze – wyjaśnia Paweł Januszewski.
Akcja szybko zaczęła zyskiwać popularność. Dzięki zainteresowaniu ze strony trenerów, zajęcia biegowe organizowano na stadionach lekkoatletycznych w coraz większej liczbie miast w całym kraju.
– W 2019 r. będziemy obchodzić dziesięciolecie akcji. Powoli szykujemy się do jubileuszu. Są z nami trenerzy, którzy pamiętają początki naszej działalności, aczkolwiek 90 proc. szkoleniowców to osoby, które dołączyły później. Od początku czułem, że akcja ma duży potencjał. Już wcześniej, będąc lekkoatletą, obserwowałem środowisko biegowe i widziałem, że jest potrzeba pewnej edukacji. Mimo że bieganie jest najprostszą formą ruchu, to ma aspekty, których warto się nauczyć. Powtarzanie pewnych błędów może prowadzić do kontuzji – zaznacza Januszewski.
Jak wyglądają zajęcia?
Spotkania „BiegamBoLubię” odbywają się bezpłatnie na stadionach lekkoatletycznych w blisko stu lokalizacjach w całej Polsce. Organizowane są od kwietnia aż do listopada – w sobotę rano lub poniedziałek wieczorem, a w niektórych miejscach w środę wieczorem. Prowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. W zajęciach mogą brać udział osoby powyżej 16. roku życia. Młodsi uczestnicy muszą przebywać pod opieką dorosłych.
Program zajęć jest dostosowany do uczestników i nastawiony na osoby o różnym poziomie zaawansowania z naciskiem na początkujących.
– Każde zajęcia mają swój temat i są poświęcone jednej konkretnej rzeczy. Począwszy od siły biegowej, poprzez szybkość, aż do sprawności na płotkach. Schemat zajęć jest podobny. Najpierw robimy rozgrzewkę, później mamy główną część treningu, a na końcu rozbieganie – opowiada Paweł Januszewski. – Naszym największym wyróżnikiem jest to, że zajęcia odbywają się na bieżni. Dzięki temu trener cały czas widzi każdego z uczestników i może udzielić fachowej pomocy – dodaje.
Ponad 100 lokalizacji, ponad 200 trenerów!
Obecnie akcja odbywa się w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce i jest wspierana przez ponad 200 trenerów biegania.
– Mieliśmy ambicję, żeby stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczcić liczbą 100 lokalizacji. To się udało. W przyszłym roku chcemy dołożyć 10 kolejnych – na dziesięciolecie naszej akcji. To dla nas symboliczne liczby – podkreśla Paweł Januszewski, dodając, że zajęcia prowadzi już ponad 200 trenerów.
– Powoli przymierzamy się do kolejnego sezonu, bo warunkiem przyłączenia lokalizacji do naszej akcji jest tzw. okres próbny, który trwa 2-3 miesiące. Sprawdzamy wtedy, czy osoby, które zadeklarowały chęć prowadzenia zajęć są odpowiedni i czy będą w stanie przyciągnąć na treningi uczestników. Czy zajęcia będą na tyle ciekawe, że biegacze będą wracać. To tzw. przedszkole akcji „BiegamBoLubię”, w którym w mijającym roku znalazło się około ośmiu lokalizacji – wyjaśnia jeden z inicjatorów akcji.
Poza akcją stadionową „BiegamBoLubię” realizowane są też inne akcje np. „BiegamBoLubię Nocą” – cykl biegów treningowych w okresie listopad-marzec, kiedy na stadionach nie ma zwykłych zajęć. Są też organizowane tematyczne imprezy biegowe „BiegamBoLubię Lasy” i „BiegamBoLubię Polską Wieś”.
Partnerstwo PKO Banku Polskiego
PKO Bank Polski od kilku lat jest partnerem akcji „BiegamBoLubię”. We wrześniu trenerzy w całej Polsce zorganizowali treningi, przygotowujące uczestników do 4. PKO Biegu Charytatywnego. Wyjaśnili, jak w wygląda bieg sztafetowy i na co należy zwrócić uwagę, aby osiągnąć dobry wynik.
– Przy organizacji Biegu Charytatywnego współpracujemy z Bankiem od samego początku. Podoba mi się, że jest to bieg sztafetowy, w którym wszyscy nawzajem się dopingują i każdemu przyświeca cel, jakim jest pomoc charytatywna – podkreśla Paweł Januszewski. – Pomagając sobie, pomagamy innym. To dlatego warto brać udział w PKO Biegu Charytatywnym. Podobnie jak w akcjach „Biegnę dla…”, które towarzyszą wielu innym zawodom w całym kraju, wspieranym przez PKO Bank Polski.
Marek Wiśniewski