Szykują się wielkie emocje w 12. PKO Poznań Półmaratonu. Padnie nowy rekord trasy?
Od 2012 r. nikt nie zdołał pobić rekordu trasy PKO Poznań Półmaratonu. Wiele wskazuje na to, że 14 kwietnia sytuacja może się zmienić. W zawodach wystartują czołowi polscy biegacze Szymon Kulka i Artur Kozłowski, a także objawienie sezonu - Krystian Zalewski. Sportowa rywalizacja w 12. PKO Poznań Półmaratonie zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. 2019-04-09Tegoroczny PKO Poznań Półmaraton będzie miał wyjątkowo mocną obsadę. W zawodach wystartuje ubiegłoroczny zwycięzca Szymon Kulka, trzykrotny medalista mistrzostw Polski w maratonie Artur Kozłowski, a także objawienie sezonu Krystian Zalewski, który niespełna dwa tygodnie temu debiutował w półmaratonie w Gdyni i zajął tam drugie miejsce z bardzo dobrym czasem 1:02:34. To szósty czas w historii polskiego półmaratonu.
W tej chwili Zalewski znajduje się na obozie przygotowawczym w Kenii i deklaruje, że chce powalczyć o rekord trasy, który wynosi 01:02:00 i został ustanowiony w2012 r. przez Kenijczyka Kiptę Salomona.
– Liczę, że w Poznaniu pobiję swój nowy rekord życiowy, który - jak wierzę - okaże się również nowym rekordem trasy. Żeby jednak tak się stało, musi się optymalnie połączyć kilka czynników – właściwa pogoda, odpowiednia stawka rywali z prowadzącymi, a także gorąca atmosfera na trasie. Dużo będzie zależeć też od tzw. dyspozycji dnia – przyznaje Zalewski.
Plejada świetnych biegaczy z Afryki
W zawodach wystartuje też plejada znakomitych biegaczy z Afryki - Kenijczycy Ezra Kering, Hilary Kimayo, Wycliffe Biwott, Mose Koech i Dennis Mwangi Mburu, a także Marakończycy Brahim Oukhouja, Jaouad Chemlal i Abdelali Razyn. Wszyscy mogą liczyć się w walce o zwycięstwo.
– Od lat dbamy o to, by elita naszego biegu zbliżała się do rekordowych osiągnięć. Musimy mieć na liście startowej znaczące nazwiska, jeżeli – wzorem maratonu – chcemy dostać brązowy certyfikat IAAF. Przebieg zawodów będzie pilnie śledzony przez delegatkę z Londynu. Poza tym znani biegacze zawsze też są magnesem dla typowych amatorów biegania – podkreśla Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR 12. PKO Poznań Półmaratonu.
Trasa optymalna i przyjazna dla biegaczy
Linia startu zostanie zlokalizowana na ulicy Grunwaldzkiej tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich (MPT). Po drodze, zawodnicy przebiegną m.in. ul. Hetmańską, Drogą Dębińską oraz przez Stare Miasto, aby finiszować na Placu Marka. Każdego roku tę trasę pokonują tysiące zawodników. Organizatorzy uznali, że nie będą jej modyfikowali, bo jest optymalna i przyjazna dla biegaczy.
– Trasa w bardzo dużym stopniu prowadzi prostymi odcinkami. Nie ma wielu zakrętów, na których biegacze muszą zwalniać. Tojej największy atut. Wielu biegaczy np. Szymon Kulka zna tę trasę i może odpowiednio przygotować taktykę na ten bieg. Myślę, że jest to dla nich spore ułatwienie – ocenia Monika Prendke, rzecznik prasowy 12. PKO Poznań Półmaratonu z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.
W rekordowej edycji Poznań Półmaratonu pobiegło prawie 11,5 tys. osób. Tym razem organizatorzy nie spodziewają się rekordu frekwencji.
– Spodziewamy się ciut mniejszej frekwencji. Na liście startowej mamy ponad 10600 uczestników, ale zapisy będą trwały aż do 13 kwietnia, czyli do dnia poprzedzającego półmaraton – dodaje Prendke.
Zawody uhonorują dwa jubileusze
W tym roku zawodom towarzyszyć będzie sporo akcentów związanych ze 100-leciem powstania Uniwersytetu Poznańskiego, a także 100-leciem PKO Banku Polskiego.
– Na medalu, który na mecie otrzyma każdy uczestnik zawodów, znaleźliśmy miejsce na symboliczne uhonorowanie obu rocznic. Tegoroczny krążek na kolorowej szarfie będzie upamiętniał zarówno 100-lecie założenia PKO Banku Polskiego, jak i 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego. Oprócz tego, na całej trasie biegu uczestnikom towarzyszyć będą grupy rekonstrukcyjne, które podzielimy na dekady, przedstawiające historię Uniwersytetu Poznańskiego oraz historię Wielkopolski – zapowiada Monika Prendke.
Na kibiców czeka również sportowe miasteczko PKO Banku Polskiego, w którym będzie można spotkać wiele niespodzianek. Odwiedzą je znani sportowcy m.in. Sebastian Chmara, były wieloboista, który pełni dziś rolę ambasadora programu „PKO Biegajmy razem”.
– Sebastian Chmara zadba o to, żeby dzieciaki nie nudziły się podczas tych 2-3 godzin, kiedy ich rodzice będą rywalizować na trasie. Będzie witał zawodników, wręczał im medale oraz pełnił rolę eksperta w naszym studiu w Telewizji WTK, w której zaprezentujemy transmisję na żywo z zawodów – wyjaśnia rzecznik prasowy 12. PKO Poznań Półmaratonu.
Pobiegną dla Janusza
Podczas zawodów biegacze będą mogli przyłączyć się do akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego na rzecz Janusza, chorującego na nowotwór. Żeby mu pomóc, wystarczy odebrać w biurze zawodów kartkę z napisem „biegnę dla Janusza” i przyczepić ją do koszulki.
Podczas tegorocznego półmaratonu w Poznaniu w miasteczku PKO Banku Polskiego na kibiców czeka dużo sportowych niespodzianek, a biegaczy dopingować będą cheerleaderki. Biegaczy oraz kibiców zapraszamy w sobotę do miasteczka piłkarskiego, w którym będzie można sprawdzić się m.in. w celności i szybkości strzałów oraz w grze 1x1 na miniboisku. A w niedzielę sprawdzić się w z konkurencjach lekkoatletycznych. Nie zabraknie również pokazów pierwszej pomocy oraz strefy zdrowia, a na terenie miasteczka będzie można spotkać znanych sportowców, m.in. Sebastiana Chmarę, znakomitego lekkoatletę i wieloboistę, ambasadora programu „PKO Biegajmy razem”.
Marek Wiśniewski