Błysk Exposito

Osiem zespołów więcej niż raz pokonało bramkarzy rywali. Łącznie padło 27 bramek. Pierwszy raz w tym sezonie udało się dzięki temu osiągnąć średnią 3 goli namecz w jednej kolejce. Przeciętny wynik za całą edycję 2023/2024 PKO Bank Polski Ekstraklasy podniósł się zaś do 2,39 gola na mecz.
około min czytania

Każdy z czterech najwyżej sklasyfikowanych zespołów w tabeli ma średnią punktową przynajmniej 2 na mecz. Po tej kolejce już tylko Legia Warszawa jest niepokonana w bieżącym sezonie. Wojskowi wobec remisu z Piastem Gliwice dali wyprzedzić się jednak Jagiellonii Białystok oraz nowemu liderowi – Śląskowi Wrocław. Ekipa Jacka Magiery wygrała już piąty mecz z rzędu w najwyższej polskiej lidze. Poprzednio udało jej się to na przełomie października i listopada 2019 roku, gdy zespół prowadził jeszcze Vitezslav Lavicka. Już w 9. kolejce wrocławianie staną przed szansą wyrównania swojej rekordowej serii w tej kategorii. W sześciu kolejnych spotkaniach pełną pulę zdobyli dotąd tylko między majem, a lipcem 2019 roku. Śląsk przewodzi również pod względem najdłuższej aktualnie passy z trafieniem. Gracze tej drużyny pokonywali bramkarzy przeciwników w każdym z dwunastu ostatnich spotkań. Tu do rekordu brakuje im jeszcze dwóch potyczek.

Warto odnotować

 • Erik Exposito (Śląsk Wrocław) pierwszym zawodnikiem z dubletem w dwóch meczach z rzędu od kwietnia 2021 roku (wtedy: Tomas Pekhart).

 • Śląsk Wrocław strzelił 8 goli w 6 ostatnich meczach po 75. Minucie.

 • Górnik Zabrze nie przegrał u siebie 49. meczu z 54 z rozegranych z Ruchem Chorzów w Ekstraklasie (90,7%).

 • Pogoń Szczecin - jeśli strzela gola w tym sezonie u siebie zawsze wygrywa.

 • 5 zawodników Pogoni Szczecin oddało po 4 strzały (Alexander Gorgon, Kamil Grosicki, Wahan Biczachczjan, Fredrik Ulvestad, Efthymis Koulouris).

 • 5. gol Korony Kielce w tym sezonie – 5. strzelony przez Hiszpana.

 • 19. zwycięstwo Rakowa Częstochowa w 23 ostatnich meczach u siebie.

 • 4. remis z rzędu Piasta Gliwice. Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) zanotował trzy asysty w jednym meczu.

 • 4. mecz Jagiellonii Białystok u siebie w tym sezonie – 4. zwycięstwo i 4. raz minimum dwa strzelone gole (razem: 13, średnio –3,25/mecz).

 • Debiut Daniela Myśliwca (Widzew Łódź) jako trenera w Ekstraklasie.

 • 7. zwycięstwo z rzędu Lecha Poznań nad Wartą Poznań w Ekstraklasie. PGE FKS Stal Mielec – 12 z 14 ostatnich zwycięstw odniosła różnicą dwóch goli.

 • PGE FKS Stal Mielec - 12 z 14 ostatnich zwycięstw odniosła różnicą dwóch goli.

Dobra forma Śląska Wrocław jest zbieżna ze skutecznością Erika Exposito. Napastnik tej drużyny zanotował dwa trafienia z rzutów karnych przeciwko Puszczy Niepołomice. W rywalizacji z Jagiellonią Białystok przed przerwą reprezentacyjną także dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. To pierwszy przypadek, by zawodnik uzyskał dwa dublety z rzędu od kwietnia 2021 roku, gdy Tomas Pekhart najpierw cztery razy pokonał bramkarza KGHM Zagłębia Lubin, a w następnym starciu dorzucił dwie "sztuki". Jest jeszcze jedna nić łącząca Czecha i Hiszpana. Są dwoma ostatnimi piłkarzami, którzy w ośmiu pierwszych kolejkach strzelili przynajmniej osiem goli. Napastnik Legii Warszawa uczynił to w edycji 2020/2021, gracz Śląska poszedł teraz w jego ślady. Połowa dorobku Exposito została wypracowana po 75. minucie gry!