Duma Podlasia zachwyca trafieniami

W czwartej kolejce z rzędu średnia goli wyniosła przynajmniej 3 na mecz. Po raz ostatni taka passa zdarzyła się w sezonie 2016/2017.
około min czytania

Współczynik za tę edycję rozgrywek podniósł się do poziomu 2,69 gola/mecz. W tej serii spotkań oddano także najwięcej strzałów celnych jak dotąd w trwających rozgrywkach (84).

Śląsk Wrocław nadal ma najwięcej punktów w stawce i otwiera ligową tabelę. Przed tygodniem legitymował się jednak niższą średnią punktową od Legii Warszawa. Teraz również to nie do niego należy prymat pod tym względem. Bowiem lepiej od niego wypadają Raków Częstochowa oraz Jagiellonia Białystok. Obie te drużyny mają wynik 2,2 punktu na mecz. Wrocławianie byli blisko, by stać się pierwszą drużyną z serią ośmiu zwycięstw z rzędu w jednym sezonie Ekstraklasy od Legii Warszawa 2013/2014. Prowadzenie 1:0 z Górnikiem Zabrze stracili dosłownie w ostatniej akcji meczu. Na pocieszenie ustanowili swój rekord najdłuższej serii meczów ze strzelonym golem. Gracze Jacka Magiery zdobywali bramki w każdym z piętnastu ostatnich spotkań.

Warto odnotować.
11. kolejka 2023/2024

  • Łącznie 125 goli padło w 38 ostatnich meczach Ekstraklasy (średnio 3,38/mecz.
  • Pierwszy remis w meczach między Koroną Kielce, a Wartą Poznań w Ekstraklasie (też: pierwsze punkty Korony Kielce z Wartą Poznań
  • Szóste zwycięstwo Lecha Poznań w siedmiu ostatnich meczach u siebie.
  • Pedro Henrique (Radomiak Radom) - siódmy gol w jedenastym meczu w Ekstraklasie (najwięcej bez rzutów karnych w tym sezonie).
  • Widzew Łódź - średnio zdobywa 2,4 punktu/mecz u siebie w tym sezonie (cztery zwycięstwa w pięciu meczach).
  • 300. występ w Ekstraklasie Damiana Dąbrowskiego z KGHM Zagłębia Lubin (101. zawodnik w historii) i 350. występ w Ekstraklasie Macieja Sadloka z Ruchu Chorzów (35. zawodnik w historii).
  • Pogoń Szczecin pierwszą drużyną, która w pięciu kolejnych meczach jednego sezonu strzelała minimum po 3 gole od Wisły Kraków 2004/2005.
  • Śląsk Wrocław ustanowił nowy rekord swej najdłuższej serii ze strzelonym golem w Ekstraklasie (15 z rzędu).
  • Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok) - pierwszym zawodnikiem z trzema golami bezpośrednio z rzutów wolnych w jednym sezonie Ekstraklasy od 2021/2022 (Ivan Lopez z Rakowa Częstochowa).
  • Koniec serii 24 meczów bez porażki Legii Warszawa u siebie (1:2 z Rakowem Częstochowa).

Jeśli chodzi o trafienia, to na czoło klasyfikacji wyszła Jagiellonia Białystok. W tym sezonie dziesięć razy zdarzyło się drużynom notować przynajmniej cztery gole w jednym spotkaniu, z czego trzy takie przypadki należą właśnie do Dumy Podlasia. Ostatni z nich miał miejsce w minioną niedzielę dzięki wygranej 4:2 nad Cracovią. Pod tym względem ekipa Adriana Siemieńca jest najlepsza w stawce. Na drugim miejscu ex aequo pod względem strzałów umieszczonych w sieci przeciwników znajdują się Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin (po 22). Medaliki jako jedyny zespół obok Śląska Wrocław trafiały w każdym swym spotkaniu w tym sezonie. W 11. kolejce siódmy raz w tych rozgrywkach zaliczyli przynajmniej dwa gole (najwięcej, tyle samo: Jagiellonia). Portowcy z kolei zanotowali piąty mecz z rzędu z przynajmniej trzema trafieniami. W tym okresie strzelili aż dziewiętnaście goli (średnio 3,8/mecz).