Filip Majchrowicz Młodzieżowcem Listopada PKO Banku Polskiego

21-letni bramkarz Radomiaka Radom Filip Majchrowicz został wybrany Młodzieżowcem Listopada PKO Banku Polskiego. We wszystkich trzech meczach radomskiej drużyny – z Górnikiem Zabrze, Zagłębiem Lubin oraz Wisłą Kraków –golkiper beniaminka zachował czyste konto.

W listopadzie wzięto pod uwagę dokonania z 14., 15. i 16. kolejki. Filip Majchrowicz w walce o tytuł Młodzieżowca Listopada PKO Banku Polskiego pokonał dwóch innych nominowanych: pomocnika Rakowa Częstochowa Bena Ledermana oraz Maksymiliana Sitka – pomocnika ze Stali Mielec. Żaden z nich nie miał jeszcze wcześniej podobnej nagrody w swoim dorobku.

Trzy listopadowe mecze z czystym kontem

Majchrowicz to jedyny bramkarz, który w obecnym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy pretendował do tytułu Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Poprzednio znalazł się wśród nominowanych za lipiec, ale wtedy po nagrodę sięgnął Jakub Kamiński z Lecha Poznań.

Tym razem trzeba było jednak docenić postawę Majchrowicza. W spotkaniach czternastej, piętnastej i szesnastej kolejki młody bramkarz zachował czyste konto w meczach z Górnikiem Zabrze (1:0 u siebie), Zagłębiem Lubin (2:0 w meczu wyjazdowym) oraz Wisłą Kraków (1:0 na wyjeździe). Jest jedynym golkiperem, który w tym okresie rozegrał spotkania w pełnym wymiarze czasowym i ani razu nie stracił gola. Co więcej, w 48. minucie meczu z „Miedziowymi” Filip Majchrowicz obronił rzut karny wykonywany przez Filipa Starzyńskiego.

Na koniec listopada mógł pochwalić się wynikiem 289 minut bez wpuszczonej bramki. Tym samym pobity został klubowy rekord Krzysztofa Koszarskiego z sezonu 1984/85.

Dobre występy w Ekstraklasie dały mu niedawno powołanie do młodzieżowej reprezentacji Polski. W kadrze U-21 Majchrowicz na razie jest bramkarzem rezerwowym, ale udało mu się zagrać 90 minut w meczu z Węgrami (2:2).

Czwarty bramkarz z nagrodą

Filip Majchrowicz jest 27. laureatem tej nagrody, a zarazem pierwszym piłkarzem Radomiaka, który został w ten sposób wyróżniony. W całej historii plebiscytu tylko czterech bramkarzy znalazło się na pierwszym miejscu. Byli to: Radosław Majecki (Legia Warszawa – grudzień 2018), Karol Niemczycki (Cracovia – październik 2020), Xavier Dziekoński (Jagiellonia Białystok – luty 2021) oraz Rafał Strączek (Stal Mielec – maj 2021).

Kim jest Filip Majchrowicz?

Filip Majchrowicz urodził się 9 lutego 2000 r. w Olsztynie. Przygodę z piłką nożną zaczynał w miejscowym Stomilu, skąd w sezonie 2016/17 trafił do juniorów MKS Polonii Warszawa, zdobywając brązowy medal Juniorów Młodszych.

W przerwie zimowej sezonu 2017/18 trafił do Cracovii i od tego czasu występował w Centralnej Lidze Juniorów. W lipcu 2019 r. został wypożyczony na rok do drugoligowej Resovii. Po roku wrócił pod Wawel i został włączony do trzecioligowej drużyny rezerw Cracovii. Zaliczył wtedy pięć występów w rozgrywkach.

W przerwie zimowej poprzedniego sezonu przeniósł się do Radomiaka Radom, podpisując kontrakt do 30 czerwca 2022 r.

Nagroda Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Już trzeci rok nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego są uznaniem pracy wykonanej przez młodych piłkarzy i stanowią dla nich dodatkową motywację do rozwoju. Są także przepustką do nagrody Młodzieżowca Sezonu. W poprzednich rozgrywkach zdobył ją Kamil Piątkowski, który latem odszedł z Rakowa Częstochowa do RB Salzuburg.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom z polskim obywatelstwem, urodzonym w 2000 r. i młodszym. Piłkarze spełniający oba kryteria mogą się jednocześnie ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Trójka kandydatów – wraz z laureatem – wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej. W obecnym sezonie nagrody trafiły do Jakuba Kamińskiego z Lecha Poznań (dwukrotnie – za lipiec oraz za październik), do Krzysztofa Kubicy z Górnika Zabrze (za sierpień) oraz do Mateusza Praszelika ze Śląska Wrocław (za wrzesień).