Filip Szymczak najlepszy w listopadzie

Ostatnia nagroda dla Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w 2022 roku dla Filipa Symczaka. Napastnik Lecha Poznań wygrał rywalizację za listopad z bramkarzami - Kacprem Tobiaszem (Legia Warszawa) oraz Marcelem Zapytowskim (Korona Kielce).
około min czytania

Bez jego dwóch goli Lech Poznań w listopadzie miałby cztery punkty mniej, co zepchnęłoby ten klub na 10. miejsce w tabeli. Trener John van den Brom dwukrotnie jednak wpuścił Filipa Szymczaka. Zarówno z Koroną Kielce, jak i Jagiellonią Białystok w doliczonym czasie, zdobywał zwycięskie bramki. To w ogóle jego premierowe gole strzelone na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Na uwagę zasługuje także jego aktywność w "szesnastce" rywala. W nieco ponad godzinę oddał aż sześć strzałów, z czego pięć celnych. Wobec tej formy nie przeszedł obojętnie także selekcjoner młodzieżówki i powołał Szymczaka na listopadowe spotkania kadry. W nich także zanotował dwa trafienia.

zwyciezca_szymczak_02.png

Filip Szymczak pierwszy raz znalazł się w gronie nominowanych do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego i od razu wykorzystał szansę. W klasyfikacji klubowej Lech Poznań umocnił się na 1. pozycji pod względem laurów dla swoich najmłodszych graczy. Łącznie wygrali oni siedmiokrotnie. Przed obecnym triumfatorem dokonali tego wszak: Robert GumnyKamil JóźwiakJakub ModerJakub Kamiński (dwukrotnie) i Michał Skóraś. W tym po raz czwarty udało się to od lipca 2021 roku. Do tego dochodzi jeszcze piętnaście nominacji.

Poza Filipem Szymczakiem o tytuł Młodzieżowca Listopada PKO Banku Polskiego ubiegali się Kacper Tobiasz (Legia Warszawa) oraz Marcel Zapytowski (Korona Kielce). Dla golkipera Wojskowych była to druga nominacja (poprzednio: sierpień 2022), zawodnik Złocisto-Krwistych ubiegał się po raz pierwszy w karierze o ten laur. 

W  trwającej edycji rozgrywek status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w XXI wieku i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W listopadzie wzięto pod uwagę dokonania z 16. i 17. kolejki sezonu 2022/2023.

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2022/2023:

  • LISTOPAD 2022: Filip Szymczak (Lech Poznań)
  • PAŹDZIERNIK 2022: Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze)
  • WRZESIEŃ 2022: Olaf Kobacki (Miedź Legnica)
  • SIERPIEŃ 2022: Aleksander Paluszek (Górnik Zabrze)
  • LIPIEC 2022: Michał Rakoczy (Cracovia)

Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim