Kto Młodzieżowcem Października?

W październiku do rywalizacji o wygraną w plebiscycie na Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego stanie tercet ofensywnych graczy. Finałowe trio tworzą wszak: Jakub Myszor (Cracovia), Maciej Rosołek (Legia Warszawa) i Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze).
około min czytania

Ich łączny dorobek strzelecki w minionym miesiącu wyniósł siedem goli. Większość tej puli przypadła w udziale Szymonowi Włodarczykowi. Dwukrotnie skutecznie wykonał rzuty karne, a w rywalizacji z Widzewem Łódź popisał się dubletem.

Dokładnie połowę mniejszy wynik od Włodarczyka wypracował w tym elemencie Jakub Myszor. Jego gole miały jednak niebagatelne znaczenie dla punktowej sytuacji Cracovii. W pierwszej październikowej kolejce otworzył wynik z Radomiakiem, w spotkaniu które ostatecznie zakończyło się wynikiem 2:0 dla Pasów. Również przeciwko Miedzi Legnica dokonał takiej samej sztuki. Tu ekipa spod Wawelu ugrała remis.

Ale nie samymi strzałami posłanymi w sieć rywali mierzony jest przecież udział zawodników ofensywnych w dokonaniach swoich zespołów. Na przykład konkurent tej dwójki w październikowej odsłonie rywalizacji, czyli Maciej Rosołek wpisał się na listę strzelców w tym okresie raz, dając wygraną swej ekipie 1:0 nad Wartą Poznań. W swoim rejestrze posiada również wywalczony rzut karny przeciwko Pogoni Szczecin.

Żaden z tej trójki nominowanych jeszcze nie ma na swoim koncie nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego, choć wszyscy byli całkiem blisko jej zgarnięcia w 2022 roku. Rosołek oraz Myszor znaleźli się nawet już raz wspólnie w finałowej "trójce" w marcu. Ostatecznie przegrali wtedy jednak z Arielem Mosórem. Ofensywny gracz Legii Warszawa znalazł się w najlepszym tercecie także w maju. Włodarczyk natomiast rywalizował o to wyróżnienie w lipcu. Dwa z klubów pretendentów mają za to na koncie sukcesy w trwającym sezonie dzięki innym piłkarzom. W pierwszej odsłonie tego sezonu wygrał przedstawiciel Cracovii (Michał Rakoczy), a bezpośrednio po nim gracz Górnika Zabrze (Aleksander Paluszek).

W  trwającej edycji rozgrywek status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w XXI wieku i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W październiku wzięto pod uwagę dokonania z 11., 12., 13., 14. i 15. kolejki sezonu 2022/2023.

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2022/2023


  • Październik 2022 - ?
  • Wrzesień 2022 - Olaf Kobacki (Miedź Legnica)
  • Sierpień 2022 - Aleksander Paluszek (Górnik Zabrze
  • Lipiec 2022 - Michał Rakoczy (Cracovia)