Kto Młodzieżowcem Listopada PKO Banku Polskiego?

To już ostatnia nagroda Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w 2022 roku. Powalczą o nią: Filip Szymczak (Lech Poznań), Kacper Tobiasz (Legia Warszawa) i Marcel Zapytowski (Korona Kielce). Każdy z nich może po raz pierwszy w karierze sięgnąć po ten laur.

Grono nominowanych zostało w listopadzie zdominowane przez bramkarzy. Każdy z dwójki przedstawicieli tej pozycji miał jednak solidne argumenty, by znaleźć się w tercecie pretendentów. Kacper Tobiasz obronił pięć z sześciu strzałów celnych przeciwników Legii Warszawa, notując skuteczność w listopadzie na poziomie 83,3%. Za swój występ ze Śląskiem Wrocław został nawet wynagrodzony miejscem w najlepszej jedenastce 17. kolejki. Wtedy to zatrzymał między innymi efektowną próbę Erika Exposito. Obecnie zawodnik ten przebywa wraz z kadrą Polski w Katarze.

Nieznacznie skutecznością ustąpił mu w tym okresie Marcel Zapytowski (81%). Za to gdyby stworzyć klasyfikację bramkarzy z sumarycznie największą liczbą obronionych strzałów w minionym miesiącu, golkiper Korony Kielce byłby znacznie ponad resztą stawki. Łącznie bowiem wyszedł zwycięsko z siedemnastu pojedynków z przeciwnikami na dwadzieścia jeden prób (maksymalne xG obronionego strzału - 34,10%)! W starciu z Lechem Poznań ustanowił nawet rekord tego sezonu w liczbie obronionych strzałów w jednym spotkaniu (13).

Długo Korona Kielce Zapytowskiego utrzymywała nawet remis z Lechem Poznań (2:2). W końcówce jednak Złocisto-Krwiści skapitulował po strzale Filipa Szymczaka. Napastnik ten pojawił się w 67. minucie, zmieniając Mikaela Ishaka i w doliczonym czasie gry przechylił szalę na korzyść Kolejorza. Swój wyczyn powtórzył także tydzień później. Tym razem na boisku zameldował się już w 57. minucie, by w pierwszej minucie dodatkowego czasu dać gola na wagę wygranej Lecha. Cały dorobek Szymczaka w listopadzie to dwa spotkania - łącznie około godziny gry, dwa gole, które dały wygrane i łącznie aż sześć oddanych strzałów, z tego pięć celnych.

Kacper Tobiasz był już nominowany do tytułu Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego za sierpień 2022 roku. Przegrał jednak wówczas z Aleksandrem Paluszkiem. Dla dwóch pozostałych zawodników to dopiero pierwsza obecność w TOP-3. W  trwającej edycji rozgrywek status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w XXI wieku i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W listopadzie wzięto pod uwagę dokonania z 16. i 17. kolejki sezonu 2022/2023.