Młodzieżowiec Marca PKO Banku Polskiego 2024: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)

Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok) został wybrany Młodzieżowcem Marca PKO Banku Polskiego w 2024 roku. To już jego druga nagroda dla najlepszego piłkarza w tej grupie wiekowej w trwającym sezonie.
około min czytania

Popisową partię pomocnik Dumy Podlasia rozegrał ze Śląskiem Wrocław. Wtedy Dominik Marczuk popisał się dubletem w rywalizacji dwóch najlepszych drużyn rozgrywek. Dzięki temu umocnił się na pierwszym miejscu w klasyfikacji kanadyjskiej młodzieżowców. Ponadto marcu w sumie oddał on cztery strzały, w tym trzy celne. Do tego miał sześć kluczowych podań. W związku z tym sięgnął po niego też selekcjoner Michał Probierz i powołał do kadry przed barażowym spotkaniem z Estonią.

Dla Dominika Marczuka to już druga nagroda Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego w tym sezonie (wcześniej wygrał w październiku). Stał się on dopiero trzecim zawodnikiem, który w jednej edycji zmagań został wyróżniony więcej niż raz (też: Patryk Dziczek 2018/2019, Kamil Piątkowski 2020/2021, Jakub Kamiński 2021/2022). Poza nim z szeregów Dumy Podlasia wygrali też: Karol Świderski, Patryk Klimala i Xavier Dziekoński. W trwającej odsłonie zmagań Marczuk był w ogóle nominowany za cztery z ośmiu dotychczasowych miesięcy meczowych. W marcu 2024 roku pomocnik Jagiellonii pokonał w rywalizacji o laur Aleksandra Bobka (ŁKS Łódź) i Dominika Szalę (Górnik Zabrze).

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2023/2024

  • marzec 2024: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)
  • luty 2024: Filip Szymczak (Lech Poznań)
  • grudzień 2023: Ariel Mosór (Piast Gliwice)
  • listopad 2023: Łukasz Bejger (Śląsk Wrocław)
  • październik 2023: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)
  • wrzesień 2023: Dawid Drachal (Raków Częstochowa)
  • sierpień 2023: Kajetan Szmyt (Warta Poznań)
  • lipiec 2023: Filip Marchwiński (Lech Poznań)

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w 2002 roku lub młodszym i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W marcu pod uwagę zostały wzięte dokonania z okresu od 23. do 25. kolejki oraz ewentualnych spotkań zaległych.