Podsumowanie 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Cztery kluby miały szansę, by po 11. kolejce objąć pozycję lidera. Okresowo przebywały na niej w minionych dniach Wisła Płock i Legia Warszawa. Ostatecznie lokata na szczycie przypadła w udziale Pogoni Szczecin. Portowcy pokonali 2:1 Lechię Gdańsk. Dzięki temu wraz z Wojskowymi, Nafciarzami, a także Rakowem Częstochowa mają najwięcej zwycięstw (po 6). Wspólnie z ekipą ze stolicy przodują zaś w liczbie spotkań bez porażki (po 9). Prymat daje im okazalszy bilans bramkowy.
około min czytania

Cztery najlepsze drużyny tabeli wciąż nie mają przegranej na własnym terenie. Na wyjeździe udało się tego uniknąć jedynie Lechowi Poznań oraz Górnikowi Zabrze, ale akurat ten duet grał w miniony weekend w roli gospodarzy.

Skoro o delegacjach mowa to na królową takich spotkań wyrosła Warta Poznań. Po poniedziałkowym triumfie nad Śląskiem we Wrocławiu (2:0), Zieloni mają najwięcej zwycięstw (4) i zdobytych punktów (13) jako goście. W bieżącym sezonie stracili tylko dwa gole w tych starciach. W sumie zaś, doliczając także końcówkę poprzedniej edycji zmagań bilans zawodników Dawida Szulczka w ośmiu ostatnich wyjazdowych potyczkach to sześć triumfów, jeden remis, jedna porażka. Aż 93% ich dorobku z obecnej kampanii pochodzi właśnie ze spotkań rozegranych w gościnie.

WYDARZENIA 11. KOLEJKI:

• Cracovia utrzymała prowadzenie pod względem najmniejszej liczby straconych goli (9, średnio - raz na 110 minut gry)
  • 10. mecz z golem strzelonym Wisły Płock i Pogoni Szczecin w tym sezonie (najwięcej)
  • 3. dublet zawodników Górnika Zabrze (najwięcej w tym sezonie drużynowo)
  • 11. rok kalendarzowy z rzędu z golem strzelonym przez Filipa Starzyńskiego w Ekstraklasie
  • Lech Poznań 3. raz w 4 ostatnich meczach z Legią Warszawa nie stracił gola
  • Pogoń Szczecin w 7. meczu w tym sezonie strzeliła przynajmniej dwa gole (najwięcej w lidze)
  • 6. mecz z rzędu PGE FKS Stali Mielec, w którym gole strzelił tylko zwycięski zespół
  • Trzeci mecz z rzędu z golem strzelonym przez Jesusa Imaza i Marca Guala (Jagiellonia Białystok)
  • 6. czyste konto Henricha Ravasa (Widzew Łódź) w tym sezonie Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) zachował 6. czyste konto w swych 8 ostatnich meczach w Ekstraklasie

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Różnie wiedzie się Wiśle Płock w klasyfikacji generalnej, ale zespół Pavola Stano od początku zmagań nie odpuszcza prowadzenia w zestawieniu strzeleckim sezonu 2022/2023. Wobec rozstrzygnięć 11. kolejki ma ona na koncie jako jedyna średnią przynajmniej dwóch bramek zdobytych na mecz. Wespół z Pogonią Szczecin lideruje także pod względem meczów z przynajmniej jednym trafieniem (10 na 11 rozegranych). O ile jednak Nafciarze pokonali w piątek Piasta Gliwice 1:0, to Portowcy zdołali zaaplikować dwa gole Lechii Gdańsk. Zatem zawodnicy Jensa Gustafssona najczęściej w trwających rozgrywkach kończą zmagania z więcej niż jednym strzałem posłanym w sieci (7 z 11). Ten duet ekip dzieli się też aktualnie prowadzeniem w tabeli najskuteczniejszych drużyn w rozbiciu na połowy. Pogoń Szczecin ma najwięcej goli strzelonych przed przerwą (12, przy średniej 5,94 dla pozostałych drużyn), a Wisła w drugich czterdziestu pięciu minutach (12, tyle samo: Raków Częstochowa).

Jagiellonia Białystok z kolei dzięki niedzielnemu triumfowi 4:1 nad Koroną Kielce została trzecim klubem po Rakowie i Wiśle z dwoma meczami z przynajmniej czterema zdobytymi bramkami (poprzednio - 4:0 nad PGE FKS Stalą Mielec). Piąty raz w trwającej kampanii zanotowała też mecz z minimum 20 oddanymi strzałami, co jest najlepszym wynikiem w lidze. Ustanowiła również najlepszy rezultat w golach oczekiwanych w pojedynczym starciu tego sezonu (3,75).

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Najstarszy zawodnik: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 12 dni
Najmłodszy zawodnik: Karol Borys (Śląsk Wrocław) - 16 lat 5 dni
Najstarszy strzelec gola: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 34 lata 115 dni
Najmłodszy strzelec gola: Adam Ratajczyk - 20 lat 112 dni
Najdłuższa seria z golem: Marc Gual, Jesus Imaz (obaj Jagiellonia Białystok), Jakub Łukowski (Korona Kielce) - wszyscy po 3 mecze z rzędu.Najdłuższa seria bez straty bramki: Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) - 311 minut
Najwięcej obronionych strzałów: Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) - 7