Podsumowanie 12. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Po długotrwałym panowaniu Wisły Płock jako lidera tabeli (nieprzerwanie przez dziewięć pierwszych kolejek) jej następcy nie gościli na fotelu zbyt długo.

Przez jeden weekend meczowy na czele wyścigu o mistrzostwo znajdowała się Legia Warszawa (10. kolejka), później Pogoń Szczecin (11. kolejka), a w czwartek, gdy rozegrany został zaległy mecz Rakowa Częstochowa z Piastem Gliwice (1:0) liderem została drużyna Marka Papszuna.

W poniedziałek Raków wygrał różnicą jednego gola, dzięki temu obronił zdobyte miano. W tym momencie mają najwięcej zwycięstw (8), meczów bez porażki (10, tyle samo: Legia). Jeszcze lepiej wygląda to na własnym terenie, gdzie wynik Rakowa to 2,71 punktu na mecz! Nieznacznie ustępuje im pod tym względem Legia (2,67 punktu na mecz). Stołeczna ekipa na swoim obiekcie wygrała po raz 11. w 13 ostatnich meczach. Do tego dochodzi remis i porażka.

• Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) pierwszym strzelcem gola po 38. urodzinach w Ekstraklasie od IV 2017 roku
  • 300. mecz Filipa Starzyńskiego w Ekstraklasie (96. zawodnik w Klubie 300)
  • Lech Poznań po raz 6. w 7 ostatnich meczach nie stracił gola
  • 491 minut Vladana Kovacevicia (Raków Częstochowa) bez straty gola

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Zwycięstwa gospodarzy: 5
Zwycięstwa gości: 2
Remisy: 2
Punkty gospodarze vs goście: 17-8
Liczba zawodników: 276
Debiutanci: 1 (Gabriel Kirejczyk - Piast Gliwice)

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

W piątek bezpośrednie starcie rozegrali dwaj zawodnicy z największą liczbą goli strzelonych - Davo (Wisła Płock) i Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok). Okazali się godnymi siebie konkurentami. Każdy z nich trafił bowiem raz. Piłkarz Nafciarzy dzięki temu jest pierwszym graczem z "dwucyfrówką" w klasyfikacji kanadyjskiej. Jego rodak z Dumy Podlasia z kolei ma na koncie serię czterech spotkań z trafieniem. O jeden mecz ustępuje mu Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin. W tej kolejce na liście strzelców zagościł też Flavio Paixao, stając się pierwszym snajperem po 38. urodzinach w najwyższej polskiej lidze od kwietnia 2017 roku (wtedy: Arkadiusz Głowacki).

Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) jest już coraz bliżej bariery 500 minut bez straty gola. Po zakończeniu rywalizacji z Miedzią Legnica w poniedziałek brakuje mu do tego 540 sekund. I tak dzierży już najlepszy wynik w Ekstraklasie od swojego poprzednika w bramce Rakowa - Dominika Holca (560 minut w końcówce sezonu 2020/2021). Bramkarz z Bałkanów czyste konto osiągnął w 8 z 10 ostatnich potyczek.

Najstarszy zawodnik: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 19 dni
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Flavio Paixao
Najmłodszy zawodnik: Karol Borys (Śląsk Wrocław) - 16 lat 10 dni
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 20 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Mateusz Abramowicz (Miedź Legnica) - 6 lat 156 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego gola: Michael Ameyaw (Piast Gliwice) - 1 rok 13 dni
Najstarszy strzelec gola: Flavio Paixao
Najmłodszy strzelec gola: Fryderyk Gerbowski (PGE FKS Stal Mielec) - 19 lat 263 dni
Najdłuższa seria z golem: Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok) - 4 mecze z rzędu
Najdłuższa seria z punktem w klasyfikacji kanadyjskiej: Jesus Imaz - 4 mecze z rzędu
Najdłuższa seria bez straty bramki: Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) - 491 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Kamil Wilczek (Piast Gliwice) - 8 / strzały celne: Said Hamulic (PGE FKS Stal Mielec) - 4
Najwięcej podań: Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - 102
Najwięcej udanych dryblingów: Rafał Wolski (Wisła Płock) - 7
Najwięcej obronionych strzałów: Gabriel Kobylak (Radomiak Radom) - 8