Podsumowanie 13. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Raków Częstochowa powiększył przewagę nad peletonem. Dzięki piątej wygranej w sześciu ostatnich potyczkach, dziś między nim, a następną drużyną w stawce jest już pięć punktów różnicy. To najbardziej okazały zapas lidera na tym etapie zmagań od sezonu 2015/2016, gdy Piast Gliwice był sześć punktów przed Legią Warszawa.
około min czytania

Ekipa Marka Papszuna umocniła się pod względem największej liczby wygranych (9) i meczów bez porażki (11). Tuż za plecami drużyny spod Jasnej Góry doszło natomiast do zmiany po bezpośrednim starciu Wisły Płock oraz Legii Warszawa. Nafciarze wygrali 2:1, dzięki czemu przeskoczyli Wojskowych i dziś to oni zajmują drugie miejsce. Wśród drużyn spoza TOP-4 bardzo dobry okres dla Widzewa Łódź (13 punktów w 5 ostatnich meczach) i Lecha Poznań (20 punktów w 8 ostatnich meczach).

WYDARZENIA 13. KOLEJKI

• zwycięstwo z rzędu PGE FKS Stali Mielec i Rakowa Częstochowa (najdłuższe serie obecnie)
  • Said Hamulic strzelał gole w każdym z 5 ostatnich meczów, w których PGE FKS Stal Mielec zdobywała bramki
  • Rafał Wolski (Wisła Płock) jako drugi zawodnik w tym sezonie osiągnął dwucyfrową liczbę punktów w klasyfikacji kanadyjskiej
  • 11. mecz z rzędu bez remisu Radomiaka Radom
  • 581 minut Vladana Kovacevicia (Raków Częstochowa) bez straty bramki
  • Koniec serii 8 meczów bez straty bramki Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice
  • Pierwsza wygrana Warty Poznań jako gospodarza w tym sezonie
  • Koniec serii 4 meczów z golem strzelonym przez Jesusa Imaza (Jagiellonia Białystok)
  • 13 na 15 możliwych punktów w 5 ostatnich meczach Widzewa Łódź (w Ekstraklasie pierwszy raz od 1-5. kolejki 2012/2013)
  • 20 na 24 możliwe punkty Lecha Poznań w 8 ostatnich meczach
  • 45. wygrana Lecha Poznań nad Górnikiem Zabrze w Ekstraklasie (Górnik to najczęściej pokonywany rywal przez Lecha)

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Raków Częstochowa i PGE FKS Stal Mielec jako jedyne zdobyły komplet punktów w swych trzech ostatnich starciach. Zespół spod Jasnej Góry za każdym razem dokonywał tego bez straty bramki. Jeśli w następnym tygodniu dopisze do swej listy kolejne takie spotkanie, będzie pierwszą ekipą z serią czterech wygranych "do zera" od Pogoni Szczecin 2020/2021. Przy okazji w rywalizacji z Lechią Gdańsk w sobotę ustanowił także rekord najwyższej liczby strzałów celnych w jednym meczu (11) w trwającej kampanii. Mielczanie z kolei w piątek na wyjeździe rozprawili się 2:0 z Koroną Kielce. Dzięki temu w swym rejestrze mają najwięcej wygranych różnicą większą niż 1 gol. W tej edycji zdarzyło im się to już siedmiokrotnie.

Zwycięstwa gospodarzy: 4 (w całym sezonie - 49)
Zwycięstwa gości: 3 (w całym sezonie - 39)
Remisy: 2 (w całym sezonie - 27)
Punkty gospodarze vs goście: 14-11 (w całym sezonie 174-144)
Liczba zawodników: 277
Debiutanci: 1 (Filip Kocaba - KGHM Zagłębie Lubin)
Liczba goli: 22 (średnio - 2,44/mecz) | W całym sezonie: 290 (średnio - 2,52/mecz)

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Aż sześciu bramkarzy w tej kolejce obroniło przynajmniej sześć strzałów celnych przeciwnika. Na pierwszy plan wysuwa się wynik Vladana Kovacevicia. Bramkarz Rakowa Częstochowa zachowuje czyste konto już od 581 minut. To najlepszy wynik w Ekstraklasie od czasu Jakuba Szmatuły w edycji 2017/2018. W ogóle golkiper z Banja Luki nie stracił bramki w swych 9 z 11 ostatnich spotkań w Ekstraklasie, a w całej karierze na tym szczeblu w 19 z 37 rozegranych meczów. Ma zatem więcej meczów z "zerem" po stronie strat (51,4%) niż takich po których sięgał po piłkę do siatki. W ofensywnych klasyfikacjach z kolei na dobre powrócił do czołówki Rafał Wolski. Po dublecie asyst przeciwko Legii Warszawa został drugim zawodnikom z "dwucyfrówką" wśród najlepszych "kanadyjczyków". Przed nim dokonał tego tylko... kolega z drużyny - Davo. W całym sezonie średnio raz na 74 minuty ma gola lub decydujące podanie.

Najstarszy zawodnik: Leandro (PGE FKS Stal Mielec) - 38 lat 289 dni
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 26 dni
Najmłodszy zawodnik: Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 28 dni
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Jakub Lewicki
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Igor Drapiński (Wisła Płock) - 172 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego gola: Ernest Terpiłowski (Widzew Łódź) - 1 rok 85 dni
Najstarszy strzelec gola: Josue (Legia Warszawa) - 32 lata 28 dni
Najmłodszy strzelec gola: Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze) - 19 lat 284 dni
Najdłuższa seria z golem: Said Hamulic (PGE FKS Stal Mielec) - 3 mecze z rzędu
Najdłuższa seria bez straty bramki: Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) - 581 minut
Najwięcej podań: Damian Dąbrowski (Pogoń Szczecin) - 108
Najwięcej obronionych strzałów: Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) - 8