Podsumowanie 14. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Większość meczów w 14. kolejce zakończyła się remisami. Łącznie padło w niej 16 goli, dzięki czemu udało się przekroczyć barierę 300 bramek w całym sezonie 2022/2023

Nie zwalnia tempa Raków Częstochowa. Po triumfie nad Koroną Kielce (1:0) zespół Marka Papszuna wyrównał swą rekordową serię zwycięstw w Ekstraklasie. Zdobył komplet punktów w czterech ostatnich potyczkach. W każdej z nich triumfował bez straty bramki. Poprzednią ekipą z taką serią była Pogoń Szczecin na przełomie 2020 i 2021 roku. W sumie Raków Częstochowa może się pochwalić średnią punktową 2,29/mecz. Ostatnio lepiej na tym etapie zmagań wypadała Legia Warszawa 2012/2013 (2,36/mecz).

Zespół spod Jasnej Góry ma także najbardziej okazałą przewagę (6 punktów) nad wiceliderem - od czasów Piasta Gliwice 2015/2016 - (8 punktów) po 14 kolejkach. I to mimo faktu, że akurat zespół z drugiego miejsca również wykazuje dobrą formę. Widzew Łódź zdobył aż 16 z 18 punktów w sześciu ostatnich potyczkach! Poprzednio w Ekstraklasie przynajmniej tak dobrze wypadł między listopadem 1998, a kwietniem 1999 roku. Wtedy Widzewiacy zanotowali w sześciu kolejnych starciach komplet zdobyczy.

WYDARZENIA 14. KOLEJKI:

• Raków Częstochowa wyrównał swoją rekordową serię zwycięstw w Ekstraklasie (4 z rzędu)
  • Vladan Kovacević z najdłuższą serią bez straty bramki (671 minut) od Dusana Kuciaka w 2017 roku (808 minut)
  • 9. mecz z rzędu bez porażki Lecha Poznań
  • Widzew Łódź zdobył 16 z 18 możliwych punktów w 6 ostatnich meczach
  • Raków Częstochowa zdobył 19 na 21 możliwych punktów w 7 ostatnich meczach
  • Koniec serii 114 meczów z rzędu rozegranych od 1. do 90. minuty Dante Stipicy (Pogoń Szczecin)
  • Bartosz Klebaniuk (Pogoń Szczecin) pierwszym bramkarzem z obronionym rzutem karnym w swym debiucie w Ekstraklasie od 21.07.2021 (wtedy: Vladan Kovacević)
  • Henrich Ravas zachował czyste konto w 8 z 14 pierwszych meczów w Ekstraklasie
  • Drugi zawodnik Jagiellonii Białystok strzelił minimum 7 goli w tym sezonie (Marc Gual)
  • Lech Poznań zachował czyste konto po raz 4. w 5 ostatnich meczach (łącznie 1 stracony gol)
  • 10. gol PGE FKS Stali Mielec po stałych fragmentach gry (najwięcej)
  • 7. gol zmienników dla Wisły Płock w tym sezonie (najwięcej)
  • W tym sezonie jeśli Lechia Gdańsk wygrywa, to tylko na wyjeździe (3. zwycięstwo - 3. raz na wyjeździe)
  • Pierwszy gol strzelony przez Radomiaka Radom po strzale prawą nogą

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Portowcy oraz Wisła Płock mają najwięcej meczów ze strzelonym golem. Obie ekipy w tym sezonie pokonywały bramkarzy rywali w 13 z 14 potyczek, w tym we wszystkich na swoim terenie. Poza nimi w tej ostatniej kategorii podobnym bilansem mogą pochwalić się jeszcze: Raków Częstochowa (w tej kolejce u siebie 1:0 z Koroną Kielce) i Legia Warszawa (w tej kolejce u siebie 1:1 z Pogonią Szczecin). Na wyjeździe nie ma natomiast już żadnej drużyny z takim dokonaniem. W minioną niedzielę swą serię zakończył bowiem Lech Poznań, remisując 0:0 z Cracovią przy ulicy Kałuży.

Zwycięstwa gospodarzy: 2 (w całym sezonie - 51)
Zwycięstwa gości: 2 (w całym sezonie - 41)
Remisy: 5 (w całym sezonie - 32)
Punkty gospodarze vs goście: 11-11 (w całym sezonie 185-155)
Liczba zawodników: 273
Debiutanci: 1 (Bartosz Klebaniuk - Pogoń Szczecin)
Liczba goli: 16 (średnio - 1,78/mecz) | W całym sezonie: 306 (średnio - 2,47/mecz)

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Na 114 kolejnych meczach z rzędu (w dodatku rozegranych od 1. do 90. minuty) zakończyła się seria występów Dante Stipicy (Pogoń Szczecin) w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Poprzednio lepszym wynikiem od niego legitymował się Łukasz Surma ze 116 kolejnymi spotkaniami w najwyższej polskiej lidze. Liderem w miejsce chorwackiego bramkarza został Jan Grzesik z Warty Poznań. Zagrał on w 50 meczach z rzędu Zielonych w elicie, w tym w 49 z rzędu od 1. do 90. minuty! Między słupkami Portowców zastąpił go Bartosz Klebaniuk i od razu w swym debiucie na tym poziomie zatrzymał rzut karny.

Poprzednim golkiperem z obronioną "jedenastką" w swym premierowym występie w PKO Bank Polski Ekstraklasie był Vladan Kovacević. Dziś tenże bramkarz legitymuje się z kolei chlubną serią 671 minut bez straty bramki. Dzięki 100% skuteczności w sobotniej rywalizacji z Koroną Kielce przebił już wynik Jakuba Szmatuły z sezonu 2017/2018 (651 minut bez straty bramki). Przed nim lepszym rezultatem jako ostatni legitymował się Dusan Kuciak na przełomie edycji 2016/2017 i 2017/2018, gdy jego licznik zatrzymał się dopiero na 808 minutach. W tej edycji zmagań piłkarz z Bałkanów ma na koncie dziewięć czystych kont w jedenastu występach! Goni go jednak Henrich Ravas. Golkiper Widzewa Łódź w 8 z 14 swych pierwszych spotkań w elicie nie dał sobie wpuścić bramki. Z obecnych bramkarzy tego szczebla przebija go jedynie wspomniany już Kuciak (10 z 14).

Najstarszy zawodnik: Leandro (PGE FKS Stal Mielec) - 38 lat 297 dni
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 35 dni
Najmłodszy zawodnik: Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 36 dni
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Jakub Lewicki
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Marcel Zapytowski (Korona Kielce) - 4 lata 30 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego gola: Jarosław Kubicki (Lechia Gdańsk) - 1 rok 21 dni
Najstarszy strzelec gola: Flavio Paixao
Najmłodszy strzelec gola: Jakub Lewicki
Najdłuższa seria z golem: nikt nie strzelił goli w obu ostatnich kolejkach
Najdłuższa seria z punktem w klasyfikacji kanadyjskiej: Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź), Josue (Legia Warszawa), Łukasz Sekulski (Wisła Płock) - po 2 mecze z rzędu
Najdłuższa seria bez straty bramki: Vladan Kovacević (Raków Częstochowa) - 671 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Patryk Makuch (Cracovia) - 7 / strzały celne: Patryk Makuch (Cracovia), John Yeboah (Śląsk Wrocław), Said Hamulic (PGE FKS Stal Mielec) - po 3
Najwięcej podań: Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - 105
Najwięcej udanych dryblingów: Dominik Kun, Bartłomiej Pawłowski (obaj Widzew Łódź), John Yeboah (Śląsk Wrocław) - po 4
Najwięcej obronionych strzałów: Zlatan Alomerović (Jagiellonia Białystok) - 7