Podsumowanie 15. Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Zawodnicy PKO Bank Polski Ekstraklasy odzyskali skuteczność pod bramką przeciwników. Trzeci raz w tym sezonie w jednej kolejce została przekroczona średnia 3 bramek na mecz. Wyraźną przewagę w ostatnich październikowych starciach osiągnęli goście, którzy wygrali aż sześć spotkań i zdobyli dziewiętnaście punktów.
około min czytania

Wśród triumfatorów na wyjeździe znalazł się też lider tabeli. Hitowe starcie mistrzów i wicemistrzów Polski w ostatnich sekundach przechyliło się na korzyść Rakowa Częstochowa. Dzięki temu zespół spod Jasnej Góry zapisał w piątym meczu z rzędu zwycięstwo w PKO Bank Polski Ekstraklasie. To ich nowa najdłuższa seria w historii występów na najwyższym szczeblu! Dzięki temu piłkarze Marka Papszuna są już pewni zimowania na pierwszej pozycji.

Do kolejnej zmiany doszło natomiast bezpośrednio za plecami częstochowian. Odkąd Raków znajduje się na szczycie klasyfikacji drugie miejsce w każdej kolejce zmieniało posiadacza. Kolejno były to: Pogoń Szczecin - Legia Warszawa - Wisła Płock - Widzew Łódź. Teraz znów nadszedł czas na Wojskowych. Roszada nastąpiła też w dolnych rejonach. Pierwszy raz od 3. kolejki ze strefy spadkowej wydostała się Lechia Gdańsk. Pod "kreskę" wpadł zaś Piast Gliwice.

WYDARZENIA 15. KOLEJKI

  • W tej kolejce zawodnicy strzelili dwa hat-tricki - oba na wyjeździe (Josue z Legii Warszawa i Sebastian Kowalczyk z Pogoni Szczecin)
  • Legia Warszawa pierwszą drużyną, która w tym sezonie na wyjeździe strzeliła więcej niż 4 gole
  • Pogoń Szczecin w 9. meczu w tym sezonie strzeliła minimum 2 gole (najwięcej)
  • Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze) pierwszym zawodnikiem z więcej niż jednym dubletem w tym sezonie
  • Pierwsza porażka Wisły Płock u siebie w tym sezonie
  • 9. mecz z rzędu Cracovii bez porażki na wyjeździe z KGHM Zagłębiem Lubin
  • Vladan Kovacević pierwszym bramkarzem z serią 700 minut bez straty bramki od Dusana Kuciaka w 2017 roku (ostatecznie 738 minut bez straty bramki)
  • Raków Częstochowa ustanowił swój nowy rekord najdłuższej serii bez straty bramki
  • Pierwszy rzut karny podyktowany przeciwko Warcie Poznań w tym sezonie

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Aż dwie drużyny na wyjazdach trafiały więcej niż trzy razy do siatki przeciwników. Dokonały tego Pogoń Szczecin oraz Legia Warszawa. Portowcy cztery razy wpisali się na listę strzelców w rywalizacji z Miedzią Legnica. To już dziewiąty mecz tej drużyny z przynajmniej dwoma strzelonymi golami w tym sezonie, co jest najlepszym wynikiem w stawce. Jako jedyna ekipa też wypracowała drugi raz w tym sezonie wynik xG w pojedynczym starciu powyżej "3". Wojskowi z kolei w ogóle jako pierwsza drużyna w tej kampanii strzeliła aż pięć goli. W rywalizacji z Jagiellonią stołeczna ekipa wyrównała również rekord największej liczby celnych strzałów w tej kampanii (11)

Mimo tych popisów strzeleckich pierwsze miejsce pod względem goli strzelonych w tym sezonie utrzymała Wisła Płock. Ma ona również - ex aequo z Pogonią - najwięcej meczów z przynajmniej jednym trafieniem (po 14). A już istną specjalnością Nafciarzy stały się końcówki. Po 75. minucie zdobyła aż dziesięć bramek. Dziesięć klubów - czyli ponad połowa uczestników - ma mniej strzałów posłanych w sieci bramkarzy przeciwników w... całych II połowach. Ten wynik płocczan koreluje ze skutecznością ich zmienników. Już w trzecim starciu z rzędu dżoker tego klubu wpisał się na listę strzelców. Od początku kampanii uzbierali zaś osiem goli.

Najstarszy zawodnik: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 41 dni
Najmłodszy zawodnik: Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 42 dni
Najstarszy strzelec gola: Lukas Podolski (Górnik Zabrze) - 37 lat 146 dni
Najmłodszy strzelec gola: Mateusz Kowalski (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 100 dni

Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim