Podsumowanie 16. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Raków Częstochowa pokonał Wisłę Płock 7:1! Zespół spod Jasnej Góry został pierwszym z siedmioma bramkami zdobytymi w jednym spotkaniu najwyższej polskiej od czasu Legii Warszawa przeciwko Wiśle Kraków w październiku 2019 roku (7:0).

Dla ekipy Marka Papszuna oznaczało to przedłużenie swojej rekordowej serii zwycięstw do sześciu kolejnych spotkań. Raków legitymuje się imponującym wynikiem 25 punktów na 27 możliwych w dziewięciu ostatnich meczach, a to wszystko z bilansem bramkowym 22:2! Ostatnią drużyną z wyższym dorobkiem (38) po 16. kolejkach od Rakowa Częstochowa była Wisła Kraków 2007/2008 (44).

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

W żadnym innym weekendzie meczowym nie odnotowano aż tylu strzałów celnych (94), takiej celności (prawie 38%) oraz tak wysokiego wyniku goli oczekiwanych (25,18), co teraz. Raków Częstochowa już szósty raz w tym sezonie strzelił minimum 3 gole. Za to Górnik Zabrze popisał się takim wyczynem w drugim meczu z rzędu. Po 3:0 z Widzewem Łódź u siebie, tym razem rozprawił się aż 4:1 na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Na uwagę zasługuje wysoka dyspozycja strzelecka tej ekipy w gościnie. Doliczając końcówkę poprzedniej edycji zmagań mają oni na koncie 24 bramki zdobyte w 10. ostatnich potyczkach poza swoim obiektem (średnio 2,4), w tym aż pięciokrotnie trafiali przynajmniej trzy razy do siatki przeciwników. Po tej kolejce doszło do zmiany na liście najskuteczniejszych drużyn. Pozycję numer jeden objął Raków (33 gole). Wciąż najwięcej spotkań z trafieniem mają Wisła Płock oraz Portowcy. Obie drużyny zdobywały bramki w 15 na 16 kolejek.

Zwycięstwa gospodarzy: 6 (w całym sezonie - 59)
Zwycięstwa gości: 3 (w całym sezonie - 50)
Remisy: 0 (w całym sezonie - 33)
Punkty gospodarze vs goście: 18-9 (w całym sezonie 210-180)
Liczba zawodników: 272
Debiutanci: 0
Liczba goli: 32 (średnio - 3,56/mecz) | W całym sezonie: 370 (średnio - 2,61/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem: 14
Gole Polaków: 10 (31,3%)
Pierwsze gole w Ekstraklasie: 5 zawodników
Gole młodzieżowców: 2
Gole zmienników: 4
Strzały/strzały celne: 249/94 (celność: 37,8%)
Żółte kartki (dla zawodników): 43
Czerwone kartki (dla zawodników): 1
Spalone: 35
Rzuty rożne: 101

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Niesamowitym wyczynem popisał się Vladislavs Gutkovskis w starciu z Wisłą Płock. Już w 37. minucie został autorem pierwszego w historii hat-tricka dla Rakowa Częstochowa w Ekstraklasie. Ale na tym nie poprzestał. Udało mu się jeszcze raz pokonać bramkarza przeciwników i to nawet przed przed przerwą. Dzięki temu został pierwszym zawodnikiem z takim wyczynem w I połowie od czasu Marcina Robaka  w sezonie 2013/2014 (Pogoń Szczecin przeciwko Lechowi Poznań). W ten sposób Raków ma już aż sześciu graczy z przynajmniej trzema zdobytymi bramkami. Z innych wyczynów strzeleckich w tej kolejce warto odnotować, że Lukas Podolski jako pierwszy gracz od Jarosława Fojuta w edycji 2015/2016, trafił do siatki rywala, posyłając piłkę z... własnej połowy!

Najstarszy zawodnik: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 46 dni
Najmłodszy zawodnik: Mateusz Kowalski (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 107 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Jasmin Burić (KGHM Zagłębie Lubin) - 167 dni
Debiutanci: 2 (Dawid Więckowski z Korony Kielce i Michał Stachera z Cracovii)
Najstarszy strzelec gola: Lukas Podolski (Górnik Zabrze) - 37 lat 154 dni
Najmłodszy strzelec gola: Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze) - 19 lat 304 dni
Najdłuższa seria z golem: Luis Machado (Radomiak Radom) - 3 mecze z rzędu
Najdłuższa seria bez straty bramki: Karol Niemczycki (Cracovia) - 308 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź) - 9 / strzały celne: Joao Amaral (Lech Poznań), Said Hamulic (PGE FKS Stal Mielec) - po 5
Najwięcej podań: Nika Kwekweskiri (Lech Poznań) - 80
Najwięcej obronionych strzałów: Marcel Zapytowski (Korona Kielce) - 12