Podsumowanie 17. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Czternaście drużyn w 17. kolejce rozegrało swoje ostatnie ligowe mecze w 2022 roku. Łącznie w ten weekend padło 20 goli. Tylko raz gospodarze zdołali zapisać na swoje konto pełną pulę.
około min czytania

Do rozegrania przed przerwą zimową zostało już tylko zaległe spotkanie 2. kolejki pomiędzy Lechią Gdańsk, a Górnikiem Zabrze. Na pewno zmiany nie zajdą jednak w górnej połowie tabeli, czyli na miejscach od 1. do 9. W nowy rok na szczycie tabeli wejdzie Raków Częstochowa. Od dawna nie było tak mocnego lidera. Na uwagę zasługuje też olbrzymia przewaga nad wiceliderem. W tym momencie to aż 9 punktów.

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Raków Częstochowa w całym sezonie 2022/2023 wygrał ponad 75% spotka. Duży wkład w ten wynik ma ostatnia seria drużyny spod Jasnej Góry. Zawodnicy Marka Papszuna triumfowali w siedmiu kolejnych spotkaniach. W Ekstraklasie nie było drużyny z takim wynikiem od czasu Cracovii z sezonu 2018/2019. W ten sposób częstochowianie wyśrubowali swój rekord na najwyższym szczeblu. Najdłuższą serią z bramką zdobytą legitymuje się w tym momencie Pogoń Szczecin. Portowcy trafiali w dziesięciu meczach z rzędu. Rzutem na taśmę - jako jedyny zespół w stawce - osiągnęli dwucyfrowy wynik spotkań z przynajmniej dwoma golami strzelonymi. Z Wisłą Płock mają również najwięcej meczów z trafieniem w tej kampanii (po 16).

Zwycięstwa gospodarzy: 1 (w całym sezonie - 60)
Zwycięstwa gości: 6 (w całym sezonie - 56)
Remisy: 2 (w całym sezonie - 35)
Liczba goli: 20
Drużyny ze strzelonym golem: 13
Dublety: 0
Gole Polaków: 12 (60%)
Pierwsze gole w Ekstraklasie: 2 zawodników (Mato Milos i Mateusz Skrzypczak)
Gole młodzieżowców: 1
Gole zmienników: 1
Spalone: 31
Rzuty rożne: 88
Karne (podyktowane/wykorzystane): 5/3

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Najstarszy zawodnik: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - 38 lat 55 dni
Najmłodszy zawodnik: Jakub Lewicki (Jagiellonia Białystok) - 17 lat 56 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego gola: Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - 3 lata 221 dni
Najstarszy strzelec gola: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 34 lata 158 dni
Najmłodszy strzelec gola: Filip Szymczak (Lech Poznań) - 20 lat 190 dni
Najdłuższa seria z golem: Mateusz Grzybek (Radomiak Radom), Chuca (Miedź Legnica), Filip Szymczak, Mikael Ishak (obaj Lech Poznań), Said Hamulic (PGE FKS Stal Mielec) - po 2 mecze z rzędu
Najwięcej podań: Mateusz Kupczak (Warta Poznań) - 108
Najwięcej obronionych strzałów: Frantisek Plach (Piast Gliwice) - 7
Najwcześniej/najpóźniej strzelony gol: Deian Sorescu (Raków Częstochowa) 18' (17:44) / Filip Szymczak (Lech Poznań) 90+7' (96:40)