Podsumowanie 18. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Ponad połowa spotkań w premierowej kolejce w 2023 w PKO Bank Polski Ekstraklasie zakończyła się remisami. Padło w niej łącznie 21 goli, co oznacza, że przekroczona została bariera 400 bramek w bieżącym sezonie.

Z ośmiu najlepszych drużyn po pierwszej połowie sezonu, na inaugurację 2023 roku pełną pulę zdobyła jedynie Legia Warszawa. Pozostałe drużyny ligowej czołówki przeważnie notowały remisy. Najwyżej sklasyfikowaną ekipą z porażką okazała się Wisła Płock. W ten sposób nieco zmniejszyli dystans do Rakowa Częstochowa, niwelując stratę do siedmiu punktów. Sami zaś mają zapewnioną pozycję wicelidera po przyszłej kolejce, nawet w przypadku porażki.

Ważna zmiana zaszła także na samym dole zestawienia. Miedź Legnica dzięki wynikowi 0:0 z Radomiakiem, opuściła ostatnią pozycję po raz pierwszy od 10. kolejki, przekazując "czerwoną latarnię" Koronie Kielce. Jeśli w środę wygra w zaległym starciu z Lechem Poznań, to będzie już tylko o trzy punkty od wyjścia ze strefy spadkowej.

WAŻNE WYDARZENIA 18. KOLEJKI 2022/2023

• Miedź Legnica - Radomiak Radom i PGE FKS Stal Mielec - Lech Poznań to najwcześniej rozegrane mecze w roku kalendarzowym w historii Ekstraklasy (27 stycznia)
  • Miedź Legnica pierwszy raz zachowała czyste konto w trzech kolejnych meczach w Ekstraklasie
  • PGE FKS Stal Mielec nie przegrała 6. meczu z rzędu u siebie z Lechem Poznań w Ekstraklasie (ostatnia porażka - 05.06.1993)
  • wybór oferty banku: typu rachunku (PKO Konto dla Biznesu lub PKO Rachunek dla Biznesu), limitów karty oraz usług dodatkowych.
  • Koniec serii 7 wygranych Rakowa Częstochowa w Ekstraklasie
  • Warta Poznań pierwszym zespołem w tym sezonie przeciwko któremu Raków Częstochowa oddał mniej niż 10 strzałów (7)
  • 11. mecz Pogoni Szczecin w tym sezonie z minimum dwoma strzelonymi golami (najwięcej w lidze)
  • KGHM Zagłębie Lubin pierwszy raz w tym sezonie wygrało różnicą wyższą niż 1 gol
  • 800. punkt Jagiellonii Białystok w Ekstraklasie
  • 4. mecz z rzędu Legii Warszawa u siebie z Koroną Kielce z minimum 3 golami strzelonymi (łącznie 13 w tym czasie)
  • 500. mecz Wisły Płock w Ekstraklasie
  • Wisła Płock ustanowiła rekord celności podań w jednym meczu w tym sezonie (89,6%)
  • Cracovia samodzielnie ma najmniej goli straconych w tym sezonie (12)

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Nie zostanie Raków Częstochowa pierwszą drużyną z serią ośmiu wygranych w Ekstraklasie od dokonań KGHM Zagłębia Lubin w 2016 roku. Passę zakończył remis 1:1 z Wartą Poznań. Po raz pierwszy w historii rywalizacja między nimi nikomu nie przyniosła pełnej puli. Częstochowianom pozostała pierwsza pozycja pod względem kolejnych spotkań bez porażki. Na koncie mają jedenaście kolejnych spotkań ze zdobyczą. W tym czasie powiększyli swój dorobek o 29 z 33 możliwych punktów!

Najdłuższa seria meczów ze strzelonym golem należy z kolei do Pogoni Szczecin. Portowcy w całej edycji 2022/2023 tylko raz schodzili z boiska z zerem po stronie zdobyczy. Było to w 5. kolejce. Najszczelniejszą defensywą w tym momencie może się z kolei pochwalić Miedź Legnica. Jej golkiper nie uległ naporowi rywali już przez 285 minut. Pierwszy raz w historii występów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym Miedzianka zanotowała trzy kolejne spotkania z czystym kontem. Samodzielnie na pierwsze miejsce w najmniejszej liczbie goli straconych wyszła natomiast Cracovia. Pasom udało się bowiem zachować czyste konto, a dotychczasowy współlider, Raków Częstochowa, zainkasował jedno trafienie od Warty Poznań.

Zwycięstwa gospodarzy: 3 (w całym sezonie - 64)
Zwycięstwa gości: 1 (w całym sezonie - 57)
Remisy: 5 (w całym sezonie - 40)
Punkty gospodarze vs goście: 14-8 (w całym sezonie 232-211)
Liczba zawodników: 268
Debiutanci: 14
Liczba goli: 21 (średnio - 2,33/mecz) | W całym sezonie: 414 (średnio - 2,57/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem: 11
Strzelcy goli: 20
Dublety: 1
Gole Polaków: 12 (57,1%)
Gole młodzieżowców: 2
Gole zmienników: 8
Strzały/strzały celne: 212/65 (celność: 30,7%)

Najmłodszy zawodnik: Karol Borys (Śląsk Wrocław) - 16 lat 122 dni
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok) - 18 lat 278 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Kevin Friesenbichler (Lechia Gdańsk) - 7 lat 250 dni
Najdłuższa przerwa od poprzedniego gola: David Jablonsky (Cracovia) - 2 lata 153 dni
Najstarszy strzelec gola: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 34 lata 234 dni
Najmłodszy strzelec gola: Tomasz Pieńko (KGHM Zagłębie Lubin) - 19 lat 23 dni