Podsumowanie 19. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

Pod znakiem walki ze śnieżycami przebiegała 19. kolejka. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zostało przełożone spotkanie Wisła Płock - Warta Poznań. W pozostałych starciach łącznie padło 15 bramek.
około min czytania

Dziesiąty mecz w tym sezonie rozegrał Raków Częstochowa i po raz dziewiąty zgarnął pełną pulę. Raków nie przegrał na swoim terenie już w dziewiętnastym spotkaniu z rzędu. Pierwszy raz w trwającym sezonie na podium zameldował się z kolei Lech Poznań. Kolejorz wykorzystał remis Widzewa Łódź i porażkę Pogoni Szczecin.

Na samym dole znów zmiana. Po tygodniu przerwy Korona Kielce ponownie wyprzedziła Miedź Legnica. Złocisto-Krwiści w poniedziałek, dzięki zwycięstwu 2:1 nad Cracovią, zakończyli serię jedenastu spotkań bez pełnej puli na koncie. Zwiększyła się natomiast różnica między najlepszą drużyną ze strefy spadkowej, a pierwszą bezpieczną lokatą - z dwóch do trzech punktów.

WYDARZENIA 19. KOLEJKI:

• Mecz Wisła Płock - Warta Poznań przełożony z powodu warunków atmosferycznych
  • 10. mecz z rzędu Widzewa Łódź u siebie z Jagiellonią Białystok w Ekstraklasie bez porażki
  • 200. występ Bartłomieja Pawłowskiego (Widzew Łódź) w Ekstraklasie
  • 12. mecz z rzędu Rakowa Częstochowa bez porażki (najdłuższa seria obecnie, w tym 10 zwycięstw)
  • Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze) - średnio strzela gola raz na 109 minut gry (najczęściej z zawodników z minimum 4 bramkami)
  • Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) - piąty gol w sześciu ostatnich meczach (w tym 3. z rzędu mecz z golem strzelonym)
  • 6. zwycięstwo z rzędu Legii Warszawa nad KGHM Zagłębiem Lubin w Ekstraklasie
  • 1. wygrana Radomiaka Radom nad PGE FKS Stalą Mielec w Ekstraklasie
  • Mikael Ishak (Lech Poznań) awansował na 1. miejsce w liczbie goli strzelonych w tym sezonie (9)
  • Śląsk Wrocław pierwszy raz na wyjeździe w tym sezonie wygrał różnicą większą niż 1 gol
  • Koniec serii 11 meczów bez wygranej Korony Kielce

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Dwaj najlepsi strzelcy pierwszej części sezonu, Davo oraz Said Hamulic, opuścili szeregi PKO Bank Polski Ekstraklasy, zatem ich wynik strzelecki już się nie zmieni. Do tego duetu liderów po 19. kolejce doskoczył wicekról strzelców z poprzedniego sezonu - Mikael Ishak. Konkurencja jednak nie śpi. Tuż za nim znajdują się trzej Polacy - Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), który akurat w niedzielę zakończył serię 4 meczów z punktem w klasyfikacji kanadyjskiej; Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze) z najlepszą średnią goli strzelonych w przeliczeniu na czas z piłkarzy z minimum 4 zdobytymi bramkami (średnio raz na 109 minut), czy Jakub Łukowski, czyli autor 38,1% trafień Korony Kielce. Do tego dochodzi duet Hiszpanów z Jagiellonii Białystok - Marc Gual / Jesus Imaz. A z tylnego siedzenia atak rozpoczął Łukasz Zwoliński. Trafiał on w pięciu z sześciu ostatnich meczów Lechii Gdańsk w PKO Bank Polski Ekstraklasie.