PODSUMOWANIE 25. KOLEJKI PKO BANK POLSKI EKSTRAKLASY

W domu czy na wyjeździe? Bez znaczenia! Gospodarze i goście zdobyli w 25. kolejce sezonu 2022/2023 identyczną liczbę punktów. Ponad połowę goli strzelili Polacy, trafiając do siatki częściej, niż wynikało to ze statystyk.

Górnikowi Zabrze wystarczyły trzy trafienia, by odwrócić losy starcia z Wisłą Płock, która prowadziła na Górnym Śląsku dwiema bramkami. Dzięki temu wynikowi Trójkolorowi wydostali się ze strefy spadkowej, ale wciąż nie mogą czuć się bezpieczni, bowiem zespoły zajmujące miejsca 10-17 w ligowej tabeli różni zaledwie pięć punktów. Mimo zdobyczy punktowych w 25. kolejce o utrzymanie z Górnikiem Zabrze i PGE FKS Stalą Mielec powalczą inni szkoleniowcy, ponieważ ze swoimi drużynami rozstali się Bartosch Gaul i Adam Majewski. Z posadą pożegnał się również szkoleniowiec Lechii Gdańsk, Marcin Kaczmarek.

Raków Częstochowa został pierwszą drużyną od Lecha Poznań (2009/2010), która nie przegrała osiemnastu kolejnych spotkań w Ekstraklasie. W 25. kolejce lider podtrzymał imponującą serię, pokonując Cracovię 4:1.

WYDARZENIA 25. KOLEJKI 2022/2023:

• Górnik Zabrze odwrócił losy spotkania, wygrywając 3:2 z Wisłą Płock (do przerwy: 0:2
  • Sasa Zivec strzelił gola w 28. sekundzie meczu (najszybszy gol trwającego sezonu)
  • Michał Pazdan strzelił gola w Ekstraklasie pierwszy raz od sezonu 2014/2015
  • Lukas Podolski w trzecim meczu z rzędu podawał z dokładnością co najmniej 90%
  • Lukas Podolski zdobył 24. punkt w klasyfikacji kanadyjskiej w swoim 49. występie w Ekstraklasie (średnio gol/asysta raz na 160,5 min. gry)
  • Raków Częstochowa po raz pierwszy w historii wygrał z Cracovią w Ekstraklasie
  • Raków Częstochowa piąty raz w sezonie 2022/23 strzelił co najmniej cztery gole w jednym meczu
  • Zespoły zajmujące w tabeli miejsca 10-17 różni pięć punktów

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

W miniony weekend gospodarze wygrali swoje dziewięćdziesiąte spotkanie w sezonie 2022/2023. Prawdopodobnie spodziewali się jednak, że uda im się tę liczbę przebić, ale licznik zwycięstw zatrzymał się na trzech. Tyle samo razy triumfowały zespoły przyjezdne, a to oznacza, że też trzykrotnie podzielono się punktami. Nie poskutkowało to jednak przewidywalnymi wydarzeniami na boisku.

Łącznie padło więcej bramek niż wskazywała na to statystyka goli oczekiwanych, a autorami ponad połowy tych trafień okazali się Polacy. 42% z nich urodziło się po 2002 roku, pięciokrotnie zaskakując bramkarzy swoim opanowaniem w polu karnym. Nic nie zastąpi jednak doświadczenia zdobytego na ligowych boiskach. Autorem jedynego dubletu w 25. kolejce okazał się 37-letni Lukas Podolski, który zdobył w ten sposób 23. i 24. punkt w klasyfikacji kanadyjskiej podczas swoich występów w Ekstraklasie.

• Rzuty rożne: 83
  • Czerwone kartki (dla zawodników): 2
  • Gole oczekiwane: 23,79 (gole rzeczywiste: +0,21)
  • Gole zmienników: 3
  • Pierwsze gole w Ekstraklasie: nikt
  • Dublety: 1
  • Drużyny ze strzelonym golem: 13
  • Debiutanci: 1
  • Punkty gospodarze vs goście: 12-12 (w całym sezonie 324-287)
  • Zwycięstwa gości: 3 (w całym sezonie - 76)
  • Zwycięstwa gospodarzy: 3 (w całym sezonie - 90)
  • Remisy: 3 (w całym sezonie - 59)
  • Liczba zawodników: 276
  • Liczba goli: 24 (średnio - 2,66 gole/mecz) | W całym sezonie: 557 (średnio - 2,48/mecz)
  • Strzelcy goli: 23
  • Gole Polaków: 12 (52,2%)
  • Gole młodzieżowców: 5
  • Strzały/strzały celne: 230/65 (celność: 28,3%)
  • Żółte kartki (dla zawodników): 40
  • Spalone: 38
  • Karne (podyktowane/wykorzystane): 3/2

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Pierwszego gola w 25. kolejce strzelił Mateusz Szwoch, dla którego był to trzeci mecz z rzędu ze zdobytym punktem w klasyfikacji kanadyjskiej. Jego trafienie z rzutu wolnego jeszcze w tym samym spotkaniu niejako przyćmił Lukas Podolski, który po trafieniu z tego samego stałego fragmentu gry, został najstarszym zdobywcą bramki w minionej serii gier. Niewiele młodszy od niego Michał Pazdan również trafił do siatki, świętując strzelonego gola na ligowych boiskach po raz pierwszy od ponad ośmiu lat.

Krócej pod kilkoma względami na bramkę czekał Sasa Zivec. Skrzydłowy KGHM Zagłębia Lubin w 2023 roku trafiał już do siatki rywali, ale nigdy tak prędko jak w starciu z Jagiellonią Białystok. Jego gol z 28. sekundy meczu to najszybsze otwarcie wyniku w trwającym sezonie i należy zakładać, że nieprędko uda się komuś pobić ten rekord.