Podsumowanie 31. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy

W trakcie 31. kolejki zapadło najważniejsze rozstrzygnięcie sezonu 2022/2023 - Raków Częstochowa uzyskał matematyczną gwarancję mistrzostwa Polski. Drugim spadkowiczem została Lechia Gdańsk. Łącznie padło 17 goli.
około min czytania

Rakowowi Częstochowa nie udało się przypieczętować końcowego sukcesu w swoim starciu. Zespołowi Marka Papszuna wystarczał remis, lecz Korona Kielce udowodniła, że na swoim stadionie jest w 2023 roku prawie bezbłędna. Zdobyła tu 22 na 24 możliwe punkty. W niedzielę pokonała Medaliki 1:0 po trafieniu Jakuba Łukowskiego. Kilka godzin później jednak Legia Warszawa przegrała na wyjeździe 1:2 z Pogonią Szczecin. W związku z tym stało się jasne, że Wojskowi, nie dadzą rady dogonić częstochowian. To pierwsze mistrzostwo Polski w historii Rakowa, który został dziewiętnastym klubem z tym tytułem na koncie. Od edycji 2010/2011 nie było też sytuacji, by zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, udało się liderowi zapewnić na trzy kolejki przed końcem.

Jest radość pod Jasną Górą, są też i łzy smutku, ale nad Bałtykiem. Lechia Gdańsk, choć prowadziła 1:0 z KGHM Zagłębiem Lubin, ostatecznie przegrała 1:3. Ten wynik przekreślił szanse Lwów Północy na pozostanie w elicie. Z rozgrywek najwyższego szczebla spadają po raz piąty w historii. Nieprzerwanie w elicie występowali od 2008 roku, co daje piętnaście sezonów z rzędu. Spośród ekip ze strefy spadkowej możliwość uniknięcia relegacji zachował jeszcze Śląsk Wrocław. Za tydzień zagra z ekipą znajdującą się bezpośrednio nad "kreską" - Wisłą Płock.

WARTO ODNOTOWAĆ - 31. KOLEJKA:

 • Raków Częstochowa 19. klubem w historii, który zdobył mistrzostwo Polski
 • Marc Gual (Jagiellonia Białystok) - strzelił łącznie 5 goli i miał 7 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w 3 ostatnich meczach
 • Czwarte zwycięstwo z rzędu bez straty bramki Górnika Zabrze
 • 26 punktów Piasta Gliwice w 10 ostatnich meczach (8x zwycięstwo, 2x remis)
 • Trzynasty z czternastu ostatnich meczów, w których Lech Poznań strzelił gola
 • Spadek Lechii Gdańsk po piętnastu sezonach z rzędu nieprzerwanych występów
 • Kacper Chodyna i Marko Poletanović (KGHM Zagłębie Lubin) zdobywali punkty w klasyfikacji kanadyjskiej w trzech ostatnich meczach
 • Szósty remis w ośmiu meczach między Wisłą Płock, a PGE FKS Stalą Mielec
 • Piąty mecz Korony Kielce z Rakowem Częstochowa w Ekstraklasie - piąty raz bramki zdobywali tylko zwycięzcy
 • 13 punktów Pogoni Szczecin w pięciu ostatnich meczach u siebie z Legią Warszawa
 • Koniec serii dziewięciu meczów Widzewa Łódź bez zwycięstwa i ze straconym golem

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Rozpędził się Górnik Zabrze. Odkąd zespół objął Jan Urban, średnia punktowa ekipy ze stadionu przy ulicy Roosevelta wynosi 2,17 punktu na spotkanie. Z tego w czterech ostatnich potyczkach zespół ten pokonał wszystkich swoich przeciwników i to bez straty bramki. To najdłuższa seria zwycięstw, ale też spotkań z czystym kontem aktualnie. Najbardziej okazałą passą bez porażki legitymuje się natomiast przeciwników zabrzan - Piast Gliwice. W dziesięciu poprzednich starciach ekipa ta zanotowała imponujący dorobek 26 punktów (8 zwycięstw, 2 remisy). W efekcie zdołała podskoczyć z 16. na 5. miejsce. Jeśli je utrzyma, to w piątym sezonie z rzędu jako jedyny zespół w stawce znajdzie się w TOP-6 tabeli ligowej.

Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim