Rekordowa kolejka Ekstraklasy

Trzymilionowy kibic, rekordowa liczba widzów na pojedynczym meczu oraz druga najwyższa frekwencja całej kolejki w XXI wieku – pod znakiem tych frekwencyjnych wydarzeń przebiegła 29. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy. Łącznie na stadionach pojawiło się 142 030 kibiców.
około min czytania

To był szczególny weekend na polskich boiskach w najwyższej klasie rozgrywkowej. Trwa zażarta rywalizacja o mistrzostwo Polski, kluby dzielnie walczą także o utrzymanie, a to wszystko przy wielotysięcznych tłumach na stadionach PKO Bank Polski Ekstraklasy. W 29. kolejce byliśmy świadkami kilku wyjątkowych wydarzeń.

Przy okazji sobotniego spotkania Pogoń Szczecin – Piast Gliwice mogliśmy świętować obecność trzymilionowego kibica na meczach PKO Bank Polski Ekstraklasy w sezonie 2023/24! Dzięki wydatnej pomocy pracowników Pogoni Szczecin oraz działań Ekstraklasy SA udało się zlokalizować szczęśliwą kibickę, której na środku boiska została wręczona okolicznościowa koszulka i upominkowy zegarek. Oprawa wydarzenia była szczególna, ale osiągnięcie całkowicie zasługiwało na efekty specjalne. To pierwszy raz w historii Ekstraklasy, kiedy została przekroczona bariera 3 milionów kibiców na stadionach w trakcie rozgrywek. Andrzej Jaskulski, Dyrektor ds. Mikrorynku uczestniczył w tym wspaniałym momencie jako przedstawiciel PKO Banku Polskiego wręczając historycznemu kibicowi pamiątkowe upominki.

Nie było to jedyne szczególne wydarzenie, które miało miejsce w mijającej serii spotkań. Po meczu Pogoń – Piast doszło do rywalizacji Ruchu Chorzów z Widzewem Łódź, którą to z trybun Stadionu Śląskiego obserwowało łącznie 50 087 kibiców, co jest rekordem na pojedynczym meczu w XXI wieku. A według statystyków to najwyższa frekwencja od meczu w sezonie 1974/75 i spotkania Szombierki Bytom – Ruch Chorzów.

Trzymilionowy kibic i spotkanie Ruchu z Widzewem znakomicie wpisuje się w trwającą modę na Ekstraklasę. Ostatecznie kibic numer trzy miliony pojawił się na meczu Pogoń – Piast, ale oczywiście na ten wynik złożyły się frekwencje ze wszystkich dotychczasowych spotkań w sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gratulujemy kibicom, wszystkim klubom, a szczególnie pracownikom działów marketingu i sprzedaży biletów, którzy dzięki swemu wysiłkowi i kreatywnej pracy, pomagają w zwiększaniu atrakcyjność dnia meczowego. 7 z 10 najlepszych frekwencji w XXI wieku miały miejsce właśnie w trwających rozgrywkach. Frekwencja sezon do sezonu wzrosła już o 33 proc., co jest ponownym wzrostem względem poprzedniego również ponad 30-procentowego przyrostu – mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA. 

W 29. kolejce oprócz znakomitego wyniku osiągniętego na meczu Ruch – Widzew sporo kibiców pojawiło się także na innych spotkaniach. Drugim najwyższym wynikiem w tej serii gier było spotkanie Legia Warszawa – Śląsk Wrocław, które ze stadionu przy ul. Łazienkowskiej obserwowało 25 573 widzów. Wspomniany już mecz Pogoni z Piastem oglądało 18 985 widzów, a rywalizację ŁKS-u z Lechem Poznań 15 132. Ponad 10 tysięcy kibiców pojawiło się również na meczach Cracovia – Puszcza Niepołomice (11 156) oraz Korona Kielce – Radomiak (10 495). Średnia frekwencja na kolejkę wynosi obecnie 11 956.

Ekstraklasa SA angażuje się w budowanie frekwencji na meczach m.in poprzez kampanię wizerunkową "Spotkajmy Się #NaStadionie", która została rozpoczęta w poprzednim sezonie razem z klubami. Przed startem rozgrywek zainaugurowana została jej druga edycja.