Trzej przyjaciele ze Śląska

O tytuł Młodzieżowca Grudnia PKO Banku Polskiego 2023 powalczy tercet przedstawicieli śląskich klubów. Nominacje uzyskali: Kamil Lukoszek (Górnik Zabrze), Ariel Mosór i Arkadiusz Pyrka (obaj Piast Gliwice).
około min czytania

To rzadki przypadek, by jeden klub miał dwóch kandydatów do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Poprzednio zdarzyło się to w lipcu 2020 roku, kiedy Kamil Jóźwiak i Jakub Kamiński z Lecha Poznań znaleźli się w finałowej "trójce". Tym razem udało się to dzięki duetowi z Piasta Gliwice. Nieprzypadkowo właśnie ten klub jako pierwszy wyrobił minutowy limit gry piłkarzy w tej grupie wiekowej w bieżącym sezonie. Ariel Mosór (rocznik 2003) oraz Arkadiusz Pyrka (rocznik 2002) należą do podstawowych wyborów trenera Aleksandara Vukovicia.

W grudniu mieli okazję brać udział w dwóch zwycięstwach swej ekipy, w dodatku odniesionych bez straty bramki, co ma istotne znaczenie jak na parę defensorów. Mosór zaliczył dodatkowo asystę przy trafieniu Tomasa Huka. Pyrka natomiast miał dwa kluczowe podania. W strefie położonej najbliżej bramki rywala wykazał się skutecznością 93,8% (30 celnych na 32 próby).

Ich rywalem w walce o triumf będzie derbowy przeciwnik - Kamil Lukoszek z Górnika Zabrze. Jego ekipa zdobyła w grudniu siedem na dziewięć możliwych punktów. On sam w tych starciach rozegrał 192 minuty - całe spotkanie. W jego dorobku znalazły się między innymi: pięć strzałów (w tym trzy niezablokowane), dwa celne strzały, dwa kluczowe podania oraz 65,2% skuteczności w pojedynkach.

Ariel Mosór to już prawdziwy weteran tego plebiscytu. Wygrywał w edycjach 2021/2022 (marzec 2022) i 2022/2023 (kwiecień 2023). Jego klubowy kolega natomiast pierwszy raz znalazł się w finałowej "trójce". Również Kamil Lukoszek nie ma na swym koncie jeszcze nagrody tej rangi, ale ubiegał się o nią we wrześniu 2023 roku.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w 2002 roku lub młodszym i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W grudniu pod uwagę zostały wzięte dokonania z okresu od 17. do 19. kolejki oraz ewentualnych spotkań zaległych.

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2023/2024:

  • GRUDZIEŃ 2023: ?
  • LISTOPAD 2023: ŁUKASZ BEJGER (ŚLĄSK WROCŁAW)
  • PAŹDZIERNIK 2023: DOMINIK MARCZUK (JAGIELLONIA BIAŁYSTOK)
  • WRZESIEŃ 2023: DAWID DRACHAL (RAKÓW CZĘSTOCHOWA)
  • SIERPIEŃ 2023: KAJETAN SZMYT (WARTA POZNAŃ)
  • LIPIEC 2023: FILIP MARCHWIŃSKI (LECH POZNAŃ)