Trzy gole młodzieżowca w 22 minuty

W drugiej kolejce z rzędu średnia bramkowa osiągnęła poziom przynajmniej 3/mecz. Po 27 golach strzelonych w zeszłym tygodniu, teraz zawodnicy PKO Bank Polski Ekstraklasy trafili aż 30 razy do siatki. Tylko dwie drużyny nie strzelili żadnego gola.
około min czytania

Pierwszy raz w tym sezonie udało się przebić pułap czterech goli strzelonych rywalowi w jednym spotkaniu. Tej sztuki od razu dokonały aż dwa zespoły. Najpierw Pogoń Szczecin pokonała 5:1 Cracovię, wyrównując rekord swojego najwyższego zwycięstwa wyjazdowego w elicie. W niedzielę zaś w starciu Ruchu Chorzów z Rakowem Częstochowa padł ostatecznie hokejowy rezultat 5:3 dla gości. Pierwszy raz od 32. kolejki 2021/2022 zdarzyło się, by dwie drużyny strzeliły minimum po pięć goli (wtedy: Legia Warszawa 5:3 Górnik Zabrze i Radomiak Radom 1:6 KGHM Zagłębie Lubin). Pierwszy raz od 2. kolejki 2009/2010 dwie ekipy grające na wyjazdach zdobyły przynajmniej po pięć bramek (wtedy: Korona Kielce 0:5 Lech Poznań i Cracovia 2:6 Lechia Gdańsk). Pierwszy raz też od edycji 2015/2016 (wtedy Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:5 Piast Gliwice) w ogóle padł rezultat 3:5.

Warto odnotować. 9. kolejka 2023/2024 

 • Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź) - 6. mecz z punktem w klasyfikacji kanadyjskiej w 9 kolejkach w tym sezonie. 

 • 4. czerwona kartka w 9 meczach ŁKS Łódź w tym sezonie.
 • Afimico Pululu (Jagiellonia Białystok) średnio gol/asysta raz na 60 minut gry w PKO Bank Polski Ekstraklasie. 

 • Pierwszy punkt na wyjeździe Puszczy Niepołomice w Ekstraklasie

 • Pedro Henrique (Radomiak Radom) - 6 goli w swych pierwszych 9 meczach w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

 • Śląsk Wrocław wyrównał swą rekordową serię zwycięstw w Ekstraklasie (6 meczów). 

 • Cracovia - Pogoń Szczecin to pierwszy mecz w historii Ekstraklasy, w którym wystąpiło dwóch zawodników z minimum 90 meczami dla reprezentacji Polski (Kamil Glik 103 vs Kamil Grosicki 90)

 • Pogoń Szczecin wyrównała rekord swojego najwyższego zwycięstwa wyjazdowego w Ekstraklasie (5:1 z Cracovią).  

 • 45,5% goli Lecha Poznań w tym sezonie strzelili młodzieżowcy (5 z 11). 

 • Piąte zwycięstwo KGHM Zagłębia Lubin w tym sezonie - piąty raz różnicą jednego gola. 

 • Dawid Drachal (Raków Częstochowa) - pierwszym młodzieżowcem z hat-trickiem w Ekstraklasie od Daniela Mąki w sezonie 2008/2009.

 • Ósme zwycięstwo z rzędu i dwudziesty czwarty mecz z rzędu bez porażki u siebie Legii Warszawa.

   

W tabeli natomiast na prowadzeniu nadal znajduje się Śląsk Wrocław. Zespół Jacka Magiery wyrównał swą rekordową serię zwycięstw w Ekstraklasie, pokonując szóstego kolejnego przeciwnika. Do tej pory zdarzyło mu się to tylko na przełomie sezonów 2018/2019 i 2019/2020. W następnej kolejce może więc przebić ten wynik, a jednocześnie wyrównać też klubowy rekord kolejnych spotkań z trafieniem. Za nim bowiem trzynaście meczów z rzędu ze zdobyczą bramkową. Pięć zespołów ma średnią minimum 2 punktów na spotkanie. Gdyby uszeregować je wedle tego kryterium to na czele znalazłaby się Legia Warszawa (jedyny zespół bez porażki, śr. 2,42 punktu/mecz) przed Rakowem Częstochowa (2,29), Śląskiem (2,11), Lechem Poznań i Jagiellonią Białystok (po 2).