Twierdza Podlasie

Tylko jeden remis przytrafił się w dziewięciu meczach 14. kolejki tego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. W odróżnieniu od 13. kolejki, gdy gole strzeliło 17 z 18 drużyn, tym razem zaledwie połowa zespołów zdołała wpisać się na listę strzelców. Z tego osiem ekip zdołało zdobyć pełną pulę.

Wyjątkiem w tym zestawieniu jest ŁKS Łódź. Rycerze Wiosny doprowadzili do remisu 1:1 ze Śląskiem Wrocław, ale w doliczonym czasie gry utracili punkty. Lider tabeli w każdym z jedenastu ostatnich spotkań prowadził z przeciwnikami i ani razu nie przegrał. Triumf nad łódzkim zespołem jest jego dziewiątym zwycięstwem w tym czasie. Okres ten przyniósł mu średnią 2,64 punktu na spotkanie!

Tuż za jego plecami znajduje się Jagiellonia Białystok. Duma Podlasia z kolei siódmy raz w tym sezonie grała na swoim obiekcie i siódmy raz zdobyła komplet punktów. Od edycji 2010/2011 nie było w Ekstraklasie zespołu, który w ten sposób zainaugurowałby rozgrywki na swoim obiekcie. Wtedy również to Jaga popisała się tak efektownym startem. Ma ona jednocześnie najwięcej goli strzelonych (34) od Wisły Kraków 2007/2008 (36) po czternastu kolejkach. W połowie swoich starć trafiała przynajmniej trzy razy.

WARTO ODNOTOWAĆ – 14. KOLEJKA 2023/2024

• Piast Gliwice zanotował 6. mecz z rzędu bez porażki u siebie z Koroną Kielce (5 zwycięstw, 1 remis, bilans bramkowy 10:1);
  • Jagiellonia Białystok to pierwsza drużyna z kompletem punktów w 7 pierwszych meczach u siebie od sezonu 2010/2011;
  • Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok) strzelił 4. gola bezpośrednio z rzutu wolnego i 5. gola bezpośrednio ze stałego fragmentu gry zza pola karnego w tym sezonie;