Tylko Legia i Cracovia niepokonane

Powiększyła się przewaga gospodarzy w ogólnym rozrachunku tego sezonu. W 5. kolejce wywalczyli oni aż cztery razy więcej punktów niż goście. Przyjezdnym ekipom przypadł w udziale tylko jeden triumf. Łącznie odnotowano dziewiętnaście goli.
około min czytania

"Po odpadnięciu z pucharów, będzie można skupić się na lidze". Wyświechtany frazes, używany częstokroć jako pocieszenie po nieudanych europejskich bojach, akurat w ogóle nie przystawał do wyników 5. kolejki. Przegrały bowiem dwie ekipy z PKO Bank Polski Ekstraklasy, które w III rundzie kwalifikacji pożegnały się z kontynentalną areną w tej edycji, czyli Pogoń Szczecin (0:1 z ŁKS Łódź) i Lech Poznań (1:3 ze Śląskiem Wrocław). Wygrali za to polscy przedstawiciele obecni w decydującej fazie eliminacji - Raków Częstochowa (2:0 z PGE FKS Stalą Mielec) i Legia Warszawa (1:0 z Koroną Kielce). W rywalizacji o mistrzostwo Polski 2023/2024 już tylko Legia i Cracovia pozostają niepokonane. Wojskowi dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu (+7) znajdują się na czele stawki, choć w jednej z kolejek pauzowali z powodu przeniesionego spotkania. Oni mają najwyższą średnią punktową (2,5/mecz). Poza nimi poziom 2 punktów na mecz przekracza jeszcze Jagiellonia Białystok (2,13).

W indywidualnych zestawieniach na 1. miejsce zarówno wśród strzelców, jak i w klasyfikacji kanadyjskiej wyszedł napastnik Śląska Wrocław - Erik Exposito. W wyścigu najlepszych snajperów prymat dzieli z Tomasem Pekhartem, w tym drugim rankingu natomiast już samodzielnie nadaje ton stawce. Trafiał do siatki rywali w każdym ze swoich trzech ostatnich spotkań (w 3. kolejce Śląsk miał przełożony mecz z Pogonią Szczecin). Rozszerzając natomiast przedział czasowy do końcówki zeszłego sezonu, wychodzi że Hiszpan zanotował dziesięć punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w siedmiu starciach! W ostatnią niedzielę dorzucił do dorobku dwa trafienia i jedną asystę. Brakuje mu obecnie jednego strzału posłanego w sieci, by osiągnąć pułap czterdziestu bramek w Ekstraklasie.

WARTO ODNOTOWAĆ - 5. KOLEJKA 2023/2024:

11. mecz z rzędu KGHM Zagłębia Lubin z golem strzelonym
Koniec serii 5 zwycięstw Górnika Zabrze nad Widzewem Łódź w Ekstraklasie z 3 strzelonymi golami
5. mecz między Radomiakiem Radom, a Wartą Poznań w Ekstraklasie - 5. raz bez remisu
6. zwycięstwo Rakowa Częstochowa w 21 ostatnich meczach u siebie
Leandro (PGE FKS Stal Mielec) - 2. miejsce wśród najstarszych obcokrajowców w historii ligi
800. gol Jagiellonii Białystok w Ekstraklasie
801. mecz z rzędu ŁKS Łódź u siebie bez porażki z Pogonią Szczecin w Ekstraklasie
802. zwycięstwo z rzędu Śląska Wrocław nad Lechem Poznań w Ekstraklasie
Erik Exposito (Śląsk Wrocław) - 10 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej w 7 ostatnich meczach (5x gol, 5x asysta)
Legia Warszawa zdobyła 86,2% możliwych punktów u siebie z Koroną Kielce
Piast Gliwice nie przegrał po raz 17. w 18 ostatnich meczach