Wybieramy najlepszego młodzieżowca lipca

W lipcowej odsłonie wyborów Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego o laur będą rywalizować przedstawiciele trzech roczników: 2001, 2002, 2003.
około min czytania

Grono to tworzą: Aleksander Pawlak (Wisła Płock), Michał Rakoczy (Cracovia), Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze).

Na czele tabeli po trzech lipcowych kolejkach są Wisła Płock oraz Cracovia z kompletem punktów. Obie drużyny mają też swoich przedstawicieli w trójce kandydatów do nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Pasy reprezentuje w tym gronie Michał Rakoczy. Okazał się on zresztą najlepszym graczem klasyfikacji kanadyjskiej w tej grupie wiekowej. Na jego koncie znalazły się bowiem dwa gole oraz jedna asysta. To 23,1% całości dorobku punktowego młodzieżowców w trwających rozgrywkach.

W przeciwieństwie do niego Aleksander Pawlak jeszcze nie znalazł się w tym gronie. Za to boczny defensor należy do czołowych postaci lidera rozgrywek pod względem zabezpieczania dostępu do bramki. Zdążył już zanotować sześć odbiorów (85,7% udanych prób), a także wygrać w ponad połowie pojedynków. Zespół z nim w składzie stracił dotąd jednego gola, choć mierzył się z mistrzem Polski, Lechem Poznań, a także zespołem z czwartego miejsca w sezonie 2021/2022 - Lechią Gdańsk. 

Trzeci z nominowanych, Szymon Włodarczyk, na razie miał dwie szanse na zaprezentowanie swoich możliwości, bo Górnik Zabrze pauzował w 2. kolejce. O ile przy pierwszej szansie poszło mu średnio zarówno indywidualnie (jeden strzał), jak też drużynowo (porażka 0:2), o tyle kolejna próba przyniosła młodemu napastnikowi dublet. Jest on najmłodszym autorem takiego wyczynu od czasu Jakuba Kamińskiego z października 2021 roku. Nikt wcześniej z rocznika 2003 nie zdołał zapisać na swym koncie dwóch bramek w pojedynczym spotkaniu.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w XXI wieku i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W lipcu wzięto pod uwagę dokonania z 1., 2. i 3. kolejki sezonu 2022/2023.