Młodzieżowiec Kwietnia PKO Banku Polskiego 2023 – nominacje

Szczelna defensywa, efektywna ofensywa, a może balans między tymi dwoma żywiołami? Te trzy style gry reprezentuje tercet graczy nominowanych do tytułu Młodzieżowca Kwietnia PKO Banku Polskiego. Grupę tę tworzą w kolejności alfabetycznej: Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Ariel Mosór (Piast Gliwice) i Kajetan Szmyt (Warta Poznań).
około min czytania

Najczęściej spośród nich nominowany do Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego był Ariel Mosór. Obrońca Piasta po raz trzeci znalazł się w finałowej "trójce" (poprzednio: marzec 2022 i marzec 2023). Mateusz Łęgowski ubiegał się o zwycięstwo w sierpniu 2022 roku. Dla Kajetana Szmyta to z kolei premierowa nominacja. W ogóle nie było nikogo z Warty w tym gronie od dwunastu miesięcy (wtedy: Jędrzej Grobelny). Ich  drużyny zajmują obecnie miejsca 3., 5. i 6. Kwiecień był najlepszy dla Piasta Gliwice (13 punktów w 5 meczach) oraz Pogoni Szczecin (11 punktów w 5 meczach). Nie może więc dziwić, że wśród nominowanych znaleźli się reprezentanci tych klubów. 

Ariel Mosór z ekipy gliwiczan już nawet w drugim miesiącu z rzędu będzie próbował sięgnąć po tę statuetkę. Teraz stoi za nim imponujący wynik defensywny zespołu Aleksandara Vukovicia. W tym czasie Piast stracił tylko dwa gole oraz zaliczył aż cztery czyste konta. Mosór rozegrał zaś wszystkie pięć spotkań w pełnym wymiarze czasowym, notując prawie 60% zwycięskich pojedynków.

Również Mateusz Łęgowski we wszystkich pięciu kolejkach kwietniowych wychodził w podstawowym składzie Pogoni. Trener Jens Gustafsson dał mu dwukrotnie zagrać do końca meczu, trzykrotnie zmieniał zaś w trakcie II połowy. Po 29. serii spotkań, kiedy to Portowcy pokonali 4:2 PGE FKS Stal Mielec, "Łęgi" trafił do najlepszej jedenastki kolejki. Na uwagę zasługuje wielka pracowitość tego gracza. Należy do ważnych ogniw drużyny. Choć zabrakło punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, to kiedy przebywał na boisku zespół ze stolicy województwa zachodniopomorskiego zanotował aż osiem goli strzelonych. Przez ten czas przegrywał łącznie przez 33 minuty. Ostatecznie jednak zawsze wychodził obronną ręką.

Konkretne liczby przyniósł natomiast kwiecień w wykonaniu Kajetana Szmyta. Na jego koncie znalazły się gol oraz dwie asysty. W klasyfikacji kanadyjskiej powiększał on swój dorobek w każdej z trzech ostatnich kolejek w tym miesiącu. Obecnie wraz ze swoim kolegą z drużyny, Konradem Matuszewskim, a także Ernestem Terpiłowskim z Widzewa Łódź, ma najwięcej asyst z młodzieżowców (po 4). W zestawieniu najlepszych "kanadyjczyków" znajduje się na najniższym stopniu podium. Trochę gorzej okres ten w porównaniu do dwóch pozostałych uczestników plebiscytu, wypadł zespołowo. Warta zdobyła siedem punktów.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom urodzonym w XXI wieku i posiadającym polskie obywatelstwo. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego. Nominowani oraz zwycięzca są wybierani na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy poza boiskiem. W kwietniu wzięto pod uwagę dokonania z 26., 27., 28., 29. i 30. kolejki sezonu 2022/2023.

MŁODZIEŻOWIEC MIESIĄCA PKO BANKU POLSKIEGO 2022/2023:

  • Kwiecień 2023: ?
  • Marzec 2023: Filip Marchwiński (Lech Poznań)
  • Luty 2023: Gabriel Kobylak (Radomiak Radom)
  • Listopad 2022: Filip Szymczak (Lech Poznań)
  • Październik 2022: Szymon Włodarczyk (Górnik Zabrze)
  • Wrzesień 2022: Olaf Kobacki (Miedź Legnica)
  • Sierpień 2022: Aleksander Paluszek (Górnik Zabrze)
  • Lipiec 2022: Michał Rakoczy (Cracovia)

Natalia Bąk
Ekspert w Pko Banku Polskim