Biegli w bieganiu #17: Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Czy bieganie w ciąży jest bezpieczne dla matki i dziecka? Jak długo można biegać w ciąży? Na co zwrócić szczególną uwagę? W jakim czasie po porodzie można wrócić do treningów? Na ten temat rozmawiamy z trenerką „BiegamBoLubię” Dominiką Przywarą, która trenowała aż do ósmego miesiąca ciąży.
około min czytania

„Biegli w bieganiu” to cykl tekstów poradnikowych. Wraz z trenerami ogólnopolskiej akcji „BiegamBoLubię” omawiamy kwestie treningu, diety, suplementacji, zdrowia, sprzętu do biegania, nowinek technologicznych, bezpieczeństwa oraz startów.

Trenerka „BiegamBoLubię” Dominika Przywara

Dominika Przywara [biegambolubie.com.pl]-srodek (1).jpg
Dominika Przywara. Fot. biegambolubie.com.pl

W tym odcinku cyklu przypominamy zasady, o których należy pamiętać, chcąc biegać w ciąży. Naszą rozmówczynią jest trenerka programu „BiegamBoLubię” Dominika Przywara – absolwentka studiów magisterskich na kierunku wychowanie fizyczne, która pracuje jako nauczycielka wychowania fizycznego. Zajęcia BBL prowadzi od około pięciu lat, a sama intensywnie biega od ośmiu.

Na koncie ma pokonanie takich dystansów jak 100 km, start w kilku maratonach oraz udział w Biegu Rzeźnika. Prowadzi treningi grupowe z rozciągania i stretchingu, a także treningi ogólnorozwojowe. Na zajęcia „BiegamBoLubię” zaprasza na Stadion Gryfu – MOSIR przy ulicy Warszawskiej w Mielcu, czwartki o godzinie 19.00 (oprócz przerwy w okresie zimowym).

Jak wyglądają pani doświadczenia, jeżeli chodzi o bieganie w ciąży?
Dominika Przywara:
Biegałam do ósmego miesiąca ciąży, ale pozwoliły mi na to okoliczności. Po pierwsze – w ostatnich latach byłam bardzo aktywna. Po drugie – nie było żadnych przeciwskazań do utrzymania takiej aktywności. Wszystko odbywało się za zgodą lekarza.

Konsultacja z lekarzem to podstawowy krok, jaki powinna wykonać kobieta, jeżeli chce biegać w ciąży?
To warunek konieczny, żeby biegać w ciąży. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwskazań, można trenować. Zazwyczaj w ciąży można biegać przez dobrych kilka miesięcy pod warunkiem, że nie jest to ciąża powikłana albo bliźniacza, a wszystkie badania wychodzą prawidłowo.

Na forach biegowych można przeczytać opinie, że w ciąży za zgodą lekarza można biegać najwyżej do końca drugiego trymestru, ale w trzecim już nie. Co pani sądzi na ten temat, biorąc pod uwagę, że sama biegała aż do ósmego miesiąca ciąży?
Znam kobiety, które biegały praktycznie do samego końca ciąży. Wszystko zależy od samopoczucia i od tego, ile kilogramów przytyło się w ciąży. Duży wpływ na sytuację ma także to, czy brzuch za bardzo nie ciąży i nie zmienia postawy. Rzecz w tym, żeby nie obciążyć zbytnio stawów.

Jak należy biegać w ciąży?
Rekreacyjnie, z wyczuciem i w spokojnym tempie. Dobrze sprawdzają się marszobiegi, zwłaszcza na odcinkach tras, które prowadzą pod górkę. Odradzałabym starty w zawodach, chyba, że traktujemy start rozrywkowo – chcemy się dobrze bawić, spotkać fajnych ludzi i dostać medal, ale nie przywiązujemy wagi do wyniku.

Ćwiczenia wzmacniające i ogólnorozwojowe biegaczek w ciąży wyglądają normalnie?
Tak, bo ciąża to nie choroba. Choć w trakcie ciąży nie zaleca się ćwiczeń na mięśnie brzucha. Jeżeli jednak kobieta przed ciążą trenowała siłowo, to nie ma powodów, żeby tego treningu nie kontynuowała, oczywiście z mniejszym ciężarem.

Warto kupić specjalną odzież biegową dla kobiet w ciąży?
Można rozważyć zakup specjalnej odzieży sportowej dla kobiet w ciąży, choć ja do końca biegałam w swoim normalnym stroju.

Jak długo powinny trwać treningi kobiety w ciąży?
Myślę, że to indywidualna kwestia, która zależy od aktywności przed ciążą, a także od samopoczucia. W moim przypadku były to treningi trwające nawet do dwóch godzin.

Jakie są największe korzyści, a jakie główne ryzyka wynikające z biegania w ciąży?
Na pewno zaletą jest zmniejszenie ryzyka zakrzepicy żył dolnych, nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciążowej i wielu innych chorób, na które mogą zapaść kobiety w ciąży. Aktywne kobiety lepiej znoszą też dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości itd. Jeżeli chodzi o ryzyka, to zwiększa się ryzyko kontuzji, np. skręcenia stawu skokowego. Pamiętajmy po prostu, żeby biegając w ciąży szczególnie analizować sygnały, które wysyła nam organizm. Biegajmy, ale z rozsądkiem.

Kiedy po porodzie można wrócić do normalnych treningów?
Jeżeli jest to poród siłami natury, to przerwa powinna trwać ok. sześć tygodni. Po cesarce połóg trwa kilka tygodni dłużej. Wszystko zależy od oceny lekarza.

Marek Wiśniewski