Biegli w bieganiu #6: Jak rozpoznać, że jest się przetrenowanym?

W bieganiu, tak jak we wszystkim, trzeba zachować umiar. Częste zajęcia o zbyt dużej intensywności mogą prowadzić do przetrenowania, a w efekcie do urazów czy chorób. Trenując zbyt ciężko zmniejszamy wydolność organizmu. Jak rozpoznać przetrenowanie, jak mu zapobiegać i jak je leczyć? Na ten temat rozmawiamy z trenerem „BiegamBoLubię” Grzegorzem Łuniewskim.
około min czytania

„Biegli w bieganiu” to cykl tekstów poradnikowych w których wraz z trenerami zaangażowanymi w akcję „BiegamBoLubię” omawiamy tematy, które wyzwalają w biegaczach największe zainteresowanie. Sprzęt do biegania, nowinki technologiczne, kwestie treningu, diety, suplementacji, zdrowia, bezpieczeństwa oraz startu w zawodach? Nasi eksperci przybliżą Wam wszystkie kwestie.

W szóstym odcinku cyklu poruszamy temat przetrenowania. Naszym rozmówcą jest Grzegorz Łuniewski – trener „BiegamBoLubię” prowadzący zajęcia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Makowskiej 23 w Przasnyszu. Odbywają się one w czwartki o godzinie 19:00. Grzegorz Łuniewski trenerem lekkoatletyki jest od pięciu lat, a zajęcia prowadzi również w Lekkoatletycznym Klubie Sportowym Maków Mazowiecki.

Grzegorz Łuniewski [biegambolubie.com.pl]-srodek (1).jpg
Grzegorz Łuniewski Fot. biegambolubie.com.pl.

Po czym rozpoznać, że doprowadziliśmy do przetrenowania?
Grzegorz Łuniewski:
Zacznę od tego, że problem może dotyczyć wielu biegaczy – zarówno tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem, jak i trenujących na wyższym poziomie. Wynika to z wielu czynników. Najczęstszymi są zbyt duża intensywność treningów albo zbyt duży kilometraż. Przetrenowanie można poznać przede wszystkim po dużym zmęczeniu, które niekorzystnie wpływa na wykonywanie konkretnych jednostek treningowych. Zdarza się, że już na starcie czujemy się zmęczeni. Objawami przetrenowania może być także podwyższone tętno spoczynkowe, utrata masy ciała, problemy ze snem. Organizm wysyła sygnały, które trzeba umieć rozpoznać.

Jak sobie z tym poradzić? Jaki jest najlepszy sposób na regenerację?
Wszystko zależy od tego, co odczuwamy w stanie przetrenowania. Jeżeli są to duże objawy zmęczenia, to na pewno należy zrobić badania medyczne i sprawdzić stan hemoglobiny we krwi, a także morfologię, żelazo i ferrytynę. Trzeba wiedzieć, czy ich poziom nie jest zbyt niski. Należy też ustalić przyczynę przetrenowania – czy chodzi o intensywność treningu, czy zbyt duży kilometraż. Następnie odpocząć, zrobić kilka sobie dni wolnego, a potem wrócić do aktywności i odpowiednio zmniejszyć intensywność treningu lub dystans. Możemy zacząć od luźnych wybiegań albo zwykłych spacerów.  Wszystko zależy od poziomu wytrenowania danego zawodnika.

Przetrenowanie nie pojawia się nagle, tylko narasta z czasem. Jakie są największe zagrożenia wynikające z przetrenowania organizmu?
Zawodnik łatwiej „łapie” przeziębienia i częściej choruje. Jest też bardziej narażony na kontuzje. Jeżeli organizm jest już przemęczony i przetrenowany, to w pewnym momencie może dać temu upust np. w postaci bardzo niskiego poziomu hemoglobiny, co może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Wpływa to także na kwestię złego samopoczucia i nasz ogólny stan psychofizyczny. Pamiętajmy też, że kontuzje mogą oznaczać dłuższą przerwę w bieganiu.

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. O czym należy pamiętać, żeby nie poczuć się przetrenowanym?
Przede wszystkim powinniśmy nauczyć się słuchać swojego organizmu, który w większości przypadków wysyła pewne sygnały. Jeżeli czujemy zmęczenie, dyskomfort czy ból, to należy przystopować, przeanalizować swój trening i skonsultować się z jakimś trenerem, np. przy okazji zajęć „BiegamBoLubię”. Jeżeli czujemy, że nasza wydajność treningowa spada, to zawsze jest to czymś spowodowane.

Marek Wiśniewski