Dlaczego warto zacząć biegać? Oto 11 najważniejszych powodów!
Wielu Polaków pokochało bieganie, dzięki któremu zarażają innych optymizmem, uśmiechem i lekkością. Tym, którzy jeszcze nie biegają, podajemy 11 powodów, dla których warto to zmienić. 2018-12-181. Bieganie uszczęśliwia
Bieganie pozwala „oczyścić głowę” i spojrzeć na wszystko z dystansem. Dzięki długotrwałemu wysiłkowi fizycznemu mózg uwalnia endorfiny, czyli neuroprzekaźniki odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Dzięki temu bieganie staje się lekiem na stres, zmniejsza napięcie i pozwala się zrelaksować.
2. Bieganie poprawia krążenie i zmniejsza oznaki starzenia
Bieganie przyspiesza krążenie krwi, co pobudza produkcję kolagenu – białka obecnego w tkankach i w układzie kostnym, odpowiadającego za elastyczność skóry. Wraz z wiekiem jego produkcja hamuje, co sprawia, że pojawiają się zmarszczki. Bieganie pozwala spowolnić te procesy.
3. Bieganie pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i poprawić sylwetkę
Bieganie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na spalanie tłuszczu, pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawienie sylwetki. Zużycie energii przeciętnie wynosi ok. 700-800 kalorii na godzinę. Jeszcze lepsze efekty w spalaniu tłuszczu i poprawieniu wydolności tlenowej osiąga się, stosując trening interwałowy – powtarzane kilkakrotnie odcinki o dużej intensywności z przerwami na odpoczynek.
4. Bieganie to najtańszy sport i najprostsza forma ruchu
W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin, do biegania nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, boiska ani drużyny. Biegać można praktycznie wszędzie, o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy tylko chcieć.
5. Bieganie pozwala zwiedzić nowe miejsca
Bieganie jest znakomitym sposobem na zwiedzenie naszej miejscowości oraz organizujących biegi. Takich miejsc, do których nie zajrzelibyśmy nigdy jeżdżąc samochodem albo komunikacją miejską. Jest też znakomitym sposobem na kontakt z naturą. Umożliwia oglądanie krajobrazów, uspokaja i pozwala oderwać się od codzienności.
6. Bieganie uczy systematyczności i zarządzania czasem
Żeby dobrze przygotować się do startu w zawodach, powinniśmy określić plan treningowy i ściśle się go trzymać. Uczy to systematyczności. Kiedy na stałe wpiszemy bieganie w swój grafik, staniemy się lepsi w zarządzaniu czasem.
7. Bieganie łączy
W tym sporcie nie ma podziałów. Bieganie łączy wszystkich: kobiety i mężczyzn, starszych i młodszych. Poglądy polityczne i religia nie stanowią tu żadnych barier. Podczas zawodów można poczuć, że jest się członkiem jednej wielkiej społeczności.
8. Bieganie pomaga poznać pozytywnych ludzi
Kiedy dołączamy do grupy biegowej, mamy okazję poznać wielu pasjonatów tego sportu. Można spotykać się z nimi na treningach, startować w zawodach, a także uczestniczyć razem w imprezach i wyjazdach.
9. Bieganie pozwala się rozwijać i robić postępy
Startując regularnie w zawodach, możemy rozwijać się jako biegacze i robić kolejne postępy. Nic nie daje większej radości niż pobicie nowego rekordu życiowego, wypracowanego godzinami treningów, setkami przebiegniętych kilometrów i hektolitrami wylanego potu.
10. Bieganie daje satysfakcję i… medale
Każdy zrealizowany trening, postęp biegowy, rekord życiowy i ukończone zawody dają biegaczom coś bezcennego – sportową satysfakcję. Piękną pamiątką z zawodów są też medale. Kiedy uzbieramy małą kolekcję, warto wywiesić je w widocznym miejscu, mieć na oku i czerpać motywację do kolejnych startów.
11. Dzięki bieganiu pomagamy innym
Coraz więcej zawodów biegowych łączy się z akcjami charytatywnymi. Rośnie liczba biegaczy, którzy chcą brać w nich udział, wspierając innych. Przykładem są akcje „biegnę dla…” organizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego, w którym zawodnicy angażują się w pomoc chorym i potrzebującym.
Marek Wiśniewski