Cavaliada – na czym polegają powożenie zaprzęgami i ujeżdżanie?

Pierwsze zawody z cyklu Cavaliada Tour 2021/22 za nami. Kolejne odbędą się w Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Zawodnicy konkurują w skokach przez przeszkody, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, dresażu (ujeżdżaniu) i powożeniu. Na czym polegają dwie ostatnie konkurencje?
około min czytania

Cavaliada to cykl – sponsorowanych przez PKO Bank Polski – halowych zawodów jeździeckich, autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Zawody odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie.

Powożenie zaprzęgami

Powozenie-srodek.jpg

Ta konkurencja w trakcie Cavaliady odbywa się w ramach Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. W rywalizacji bierze udział pięć drużyn, z których trzy to medaliści mistrzostw Polski, czwarta to zwycięzca kwalifikacji, a piąta to ekipa, która otrzyma od organizatora dziką kartę.

Rywalizacja odbywa się w formule maratonu kombinowanego, czyli połączenia przeszkód maratonowych ze zręcznościowymi. W przejeździe podstawowym biorą udział wszyscy zawodnicy. Każdy błąd jest przeliczany na czas, a tylko trzech najlepszych zawodników przechodzi do Drive-OFF, czyli rozgrywki. Zwycięża drużyna, która uzyska najlepszy czas.

W trakcie tej konkurencji zawodnicy są narażeni na karne sekundy. Przyczyną może być:

  • zrzucenie piłek przeszkody zręcznościowej,
  • zrzucenie piłek przeszkody maratonowej,
  • błąd trasy: zrzucenie przeszkody jeszcze nie pokonanej.

Rywalizującym zawodnikom może się też zdarzyć pomylenie trasy, zejście luzaka albo jego ingerencja w hamowanie lub kierowanie lejcami. Za wszystkie przewinienia przewidziano odpowiednią liczbę karnych sekund, a nawet eliminację.

Rodzaje przeszkód w tej konkurencji:  

  • maratonowa – kolejność pokonywanych przeszkód wyznaczają tu słupki oznaczone literami A, B, C, D, E oraz kolorami białym i czerwonym.
  • zręcznościowa – kegle rozstawione na 190 cm dla zaprzęgów czterokonnych, bardzo łatwe do strącenia.
  • mostek – przejazd zaprzęgu po specjalnie przygotowanym mostku.

Ujeżdżenie

Ujezdzanie-sr.jpg

Ujeżdżanie jest konkurencją olimpijską i stanowi podstawę każdej jeździeckiej konkurencji. Podczas Cavaliady rywalizacja odbywa się w randze zawodów krajowych, ale od kilku lat na listach startowych pojawiają się również zawodnicy z zagranicy.

Ujeżdżenie to konkurencja, w której jeździec i koń wykonują poszczególne figury na czworoboku o wymiarach 20 na 60 m. Czworobok jest zaopatrzony w zestaw liter, które rozstawione są tak, aby zawodnicy mieli punkty odniesienia w trakcie wykonywania programu.

Co ciekawe, sam program nie stanowi zagadki dla jeźdźców. Jest on ogólnie dostępny, dzięki czemu zawodnik uczy się go na pamięć, a przez powtarzanie ma możliwość „doszlifować” każdą niedoskonałość. To właśnie ciągłe powtarzanie i doskonalenie figur, elementów i sekwencji stanowi w tej konkurencji klucz do sukcesu.

Program składa się z kilkudziesięciu elementów, które należy wykonać. Za każdy z nich otrzymuje się od zera do dziesięciu punktów, a niektóre elementy są premiowane podwójną liczbą „oczek”. Zwycięża ten zawodnik, który otrzyma najwyższy wynik – średnią ocen trzech sędziów.

W trakcie Cavaliady ujeżdżanie stanowią dwa przejazdy. Pierwszy to konkurs Intermediate I, a drugi – Intermediate I Freestyle, w którym zawodnik sam układa program pod wybraną muzykę.

Przykładowymi elementami, wykonywanymi na Cavaliadzie są chody zebrane, ciągi w kłusie i galopie, łopatka, zmiany nogi (5 co 3 foule oraz 7 co 2 foule) oraz piruety.