Cavaliada – na czym polegają skoki przez przeszkody i WKKW?

Od 11 do 14 listopada na warszawskim Torwarze trwać będą zawody Cavaliada Tour 2021/22, którego sponsorem głównym jest PKO Bank Polski. Zawodnicy rywalizować będą w skokach przez przeszkody, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, dresażu (ujeżdżaniu) i powożeniu. Przybliżamy, na czym polegają dwie pierwsze konkurencje.
około min czytania

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich, autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie.

Skoki przez przeszkody

skoki (1).jpg

Skoki przez przeszkody to konkurencja jeździecka, która w naszym kraju i na świecie cieszy się największą popularnością. Jest podstawą programu sportowego w tej dyscyplinie. W trakcie Cavaliady rozgrywają się konkursy na różnej wysokości i w różnych rangach.

Zawodnik oraz jego koń mają do pokonania od kilku do kilkunastu przeszkód w określonej kolejności, kierunku skakania przeszkód, czasie i z możliwie jak najmniejszą liczbą błędów. Są nimi: strącenie drąga lub odmowa posłuszeństwa konia, czyli zatrzymanie się przed przeszkodą, ale także ominięcie przeszkody.

Numery przy przeszkodach wyznaczają kolejność ich pokonywania, a kierunek skakania przeszkód – chorągiewki zawieszone na przeszkodzie. Białą mija się lewą ręką, a czerwoną – prawą. To właśnie chorągiewki wyznaczają właściwą do skoku szerokość przeszkody. Zrzutka, wyłamanie lub przekroczenie normy czasu są karane punktami karnymi.

Trudność danych konkursów dzieli się na trzy rundy: Małą Rundę (SR), Średnią Rundę (MR) oraz Dużą Rundę (BR). Określenia te odnoszą się do trudności danych konkursów, czyli wysokości stawianych przeszkód.

Przeszkody na parkurze

 • Stacjonata – przeszkoda pionowa.
 • Okser – szeroka przeszkoda, zbudowana z dwóch członów (górne drągi są zawieszone na tej samej wysokości).
 • Doublebarre – pojedyncza przeszkoda, zbudowana z dwóch członów (górne drągi zawieszone są na różnej wysokości, ale front zawsze jest niżej od tylnego członu).
 • Triplebarre – pojedyncza przeszkoda, zbudowana z trzech członów (górne drągi zawieszone są na coraz wyższej wysokości patrząc od frontu).
 • Liverpool – pojedyncza przeszkoda wysokościowa, stojąca na imitacji rowu z wodą.
 • Mur – pojedyncza przeszkoda wysokościowa, imitująca mur zbudowany z pojedynczych cegieł (przeszkoda ta jest dość łatwą do strącenia).
 • Szereg – kombinacja dwóch lub trzech przeszkód (są ustawione w odległości jednego lub dwóch kroków konia).

W ramach Cavaliady odbywają się też konkursy specjalne

 • Venus vs Mars: mężczyźni i kobiety rywalizują na tym samym poziomie, a ich wyniki liczy się w łączonym rankingu.
 • Speed & Music: szybkie przejazdy w rytm muzyki.
 • Potęga skoku: konkurs, w którym liczba pokonywanych przeszkód jest najmniejsza, jednak to właśnie tu skoki są najwyższe.
 • Cavaliada Future: rywalizacja dzieci na kucach.

WKKW na hali

WKKW.jpg

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego w klasycznej wersji to konkurencja olimpijska łącząca: ujeżdżenie, skoki i próbę terenową.

Jeźdźcy rywalizują każdego dnia w innej próbie, rozpoczynając ujeżdżeniem, w trakcie którego otrzymują ocenę procentową. Brakujące do 100 proc. wartości stanowią punkty karne. Następnego dnia rywalizacja odbywa się na crossie, gdzie rozgrywa się próbę terenową, a zawodnicy na kilkukilometrowej trasie mają do pokonania 20-30 przeszkód naturalnych. Ostatni dzień rywalizacji to próba skoków przez przeszkody na parkurze, co jest poważnym sprawdzianem dla koni, które dzień wcześniej pokonały próbę terenową.

W trakcie Cavaliady rozgrywa się wyłącznie próbę terenową. Konkursy zaliczane są do Halowego Pucharu Polski  i startować w nich mogą jedynie najlepsi zawodnicy z Polski.

Na konkurs WKKW na Cavaliadzie składają się dwie rundy: podstawowa i runda dla sześciu najlepszych zawodników lub wszystkich z bezbłędnymi przejazdami. Zawodnicy pokonują przeszkody terenowe, bankiet, a także przeszkody terenowe z możliwością zrzutki i klasyczną przeszkodę parkurową.

Rodzaje przeszkód w WKKW:

 • Przeszkoda terenowa z hyrdą (ćwierćwałek z hyrdą) – przeszkoda stała, w której koń ma możliwość „czesać” nogami górną część żywopłotu.
 • Przeszkoda terenowa wąski front – dużym utrudnieniem jest mała szerokość przeszkody.
 • Przeszkoda terenowa z możliwością zrzutki – skrzynia w kształcie pałacu, z zawieszonym na podpórkach drągiem, zrzutka jest karana punktami.
 • Przeszkoda terenowa ćwierćwałek – ta przeszkoda jest przystosowana do umieszczenia na podpórkach drąga. Dzięki temu może zostać wykorzystana w rundzie zwycięzców.
 • Przeszkoda terenowa – odpowiednik triplebarra, wąski front zbudowany z trzech drągów. Dla bezpieczeństwa konia i zawodnika zastosowano MIM Clip, czyli specjalną klamrę, która po silnym uderzeniu uwalnia najwyższą część przeszkody, zmniejszając ryzyko przewrócenia się konia.
 • Bankiet – specjalnie przygotowany zeskok dla koni. Często dla utrudnienia jest wykorzystywany z wąskim frontem jako kombinacja przeszkód.
 • Przeszkoda terenowa z możliwością zrzutki tu corner – przeszkoda, która z jednej strony jest wąska, a z drugiej szeroka.

Marek Wiśniewski

Kalendarz spotkań

Cavaliada Tour to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) i jedno z ważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części świata.

Zawody odbywają się w czterech miastach: Warszawie (11-14.11.2021), Poznaniu (16-19.12.2021), Sopocie (20-23.01.2022) oraz w Krakowie (17-20.02.2022). To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie. Zawodnicy walczą w konkursach w skokach przez przeszkody, dresażu, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i powożeniu.