Cavaliada w Lublinie tuż-tuż!
Już jutro rozpocznie się lubelska odsłona Cavaliady – wielkiego jeździeckiego święta. Udział w nim zapowiedziało ponad 150 zawodników z Polski i Europy. 2019-01-30Zmagania najlepszych jeźdźców można będzie podziwiać od czwartku do niedzieli. Zawodnicy rywalizować będą w czterech konkurencjach jeździeckich: skokach przez przeszkody, wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW), ujeżdżeniu i powożeniu.
Nie zabraknie uwielbianych przez publiczność widowiskowych konkursów, jak niezwykle szybki i muzyczny Speed&Music;, Potęga Skoku, a także Venus vs Mars, w ramach którego amazonki rywalizują przeciwko jeźdźcom. Elementem Cavaliady Tour będzie także Halowy Puchar Polski w Powożeniu oraz emocjonujący cross WKKW.
– Cavaliada w Lublinie, dzięki niepowtarzalnej publiczności, zawsze gwarantuje niesamowite emocje również dla nas, zawodników. Mam nadzieję na kolejny, udany występ, który pozwoli mi utrzymać pozycję lidera rankingu – mówi Paweł Warszawski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski WKKW i lider rankingu Lotto Eventing Tour.
Dla każdego coś miłego
Dwoma najbardziej prestiżowymi, pod kątem sportowym konkursami będą: piątkowa duża runda i niedzielne Grand Prix Lublina o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Obydwa są zaliczane do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej i Cavaliada Tour.
Ponadto ogromne emocje wśród publiczności z pewnością wywołają zmagania dzieci na kucach w zawodach z cyklu Cavaliada Future i konkursie sztafet. Nie zabraknie również pokazów dla publiczności, a także targów sprzętu i akcesoriów jeździeckich.
Cavaliada to nie tylko rywalizacja na najwyższym poziomie, ale również targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich oraz pokazy. Głównym sponsorem wydarzenia jest od kilku lat PKO Bank Polski.
Śmietanka jeździectwa
Jak zawsze w lubelskim etapie Cavaliady wśród gości zagranicznych dominują zawodnicy ze wschodniej Europy. W bardzo silnym składzie wystąpią Estończycy. Rein Pill i Tiit Kivisild to zwycięzcy wielu konkursów Grand Prix i uczestnicy finałów Pucharu Świata. Kullo Kender to objawienie ostatniego sezonu – zwycięzca kwalifikacji Pucharu Świata w Siauliai i aktualny lider Ligi Europy Centralnej. W bardzo licznym składzie wystąpią (17 zawodników) Litwini. Najbardziej utytułowany w ich ekipie jest Andrius Petrovas, wielokrotny mistrz swojego kraju, uczestnik finału Pucharu Świata, drugi w rozgrywkach Cavaliady Tour 2013/14. Na starcie nie zabraknie Rosjanina Vladimira Beletskiyego, który wielokrotnie występował w międzynarodowych imprezach rangi mistrzowskich (PŚ, MŚ i ME) oraz w rozgrywkach Global Champions Tour. Belgię reprezentować będzie mieszkający i trenujący w Polsce Jan Vinckier, który w swojej karierze wygrywał Grand Prix na CSIO4* w Lummen.
Jeśli chodzi o największe polskie gwiazdy skoków przez przeszkody, do tegorocznej Cavaliady w Lublinie zgłosili się: lider tego rankingu i jednocześnie 52. zawodnik zastawienia najlepszych skoczków świata, mistrz Polski Jarosław Skrzyczyński; Wojciech Wojcianiec, wicelider rankingu PZJ, aktualny brązowy medalista mistrzostw Polski; Krzysztof Ludwiczak, najlepszy w polskiej ekipie, która zajęła drugie miejsce w Pucharze Narodów w Drammen; Michał Kaźmierczak, pięciokrotny medalista mistrzostw Polski, aktualny wicemistrz kraju; Adam Grzegorzewski, najwyżej sklasyfikowany w rankingu PZJ młodzieżowiec; Jan Bobik, w 2018 r. najlepszy polski zawodnik podczas Pucharów Narodów na CSIO5* w Sopocie i CSIO5* w Budapeszcie oraz Andrzej Opłatek, zwycięzca Grand Grand Prix CSI3* Cavaliada w Poznaniu w 2017 r.
W WKKW w wydaniu halowym na starcie stanie 10 zawodników. Najbardziej utytułowany w tej grupie jest Paweł Warszawski, który w swojej karierze był mistrzem Polski seniorów, zdobywcą Pucharu Polski i zwycięzcą rankingu PZJ. Rywalizować będą z nim m.in. aktualny mistrz Polski Jan Kamiński, wicemistrzyni Anna Pawlak oraz zdobywca zeszłorocznego Pucharu Polski i zwycięzca poprzedniej edycji Cavaliada Eventing Tour, Mateusz Kiempa.
Do rywalizacji powożących zaprzęgami czterokonnymi zaproszonych zostało pięciu zawodników. Gwiazdą międzynarodowego formatu jest tu Bartłomiej Kwiatek – aktualny mistrz świata w zaprzęgach jednokonnych (wcześniej był wicemistrzem świata tej konkurencji). Piotr Mazurek to z kolei najbardziej doświadczony polski powożący w kategorii czwórek – uczestnik trzech Światowych Igrzysk Jeździeckich i zwycięzca poprzedniej edycji Cavaliady Tour.
W konkurencji ujeżdżania najbardziej utytułowaną polską amazonką jest Ilona Janas –aktualna złota medalistka Halowego Pucharu Polski. W Cavaliada Dreseage Cup triumfowała w sezonie 2016/17. Jej groźną rywalką jest 10-krotna mistrzyni Litwy Sandra Sysojeva. W ostatnich trzech sezonach zawodniczka ta wygrywała konkursy na zawodach międzynarodowych w Sopocie, Ruila, Caselle di Sommacampagna i Vazgaikiemis.
W Cavaliada Future (zawodnicy w wieku 9-11 lat) warto wymienić aktualnych złotych medalistów mistrzostw Polski młodzików i Pucharów Polski Pony: Marcelinę Jackowiak (wygrała też poprzednią edycję Cavaliady Future), Wiktorię Von Mauberg, Wiktorię Ryciak i Julię Ganowską.
Gorące trybuny
– Atmosfera z pewnością będzie gorąca, bo lubelskie zawody, będące drugą eliminacją Touru, to dla części zawodników okazja do umocnienia swoich pozycji w rankingach, a dla innych – gonienia rywali. A ponieważ zjawi się mocna reprezentacja naszej części Europy, to należy oczekiwać zaciętej rywalizacji. Zresztą trybuny w Lublinie zawsze są najbardziej rozgrzane i mile wspominane przez zawodników, niezależnie od tego, że poznańska Cavaliada jest największa, a warszawska kończy zmagania. Tak więc – zapraszam na Cavaliadę do Lublina – zachęca Dominik Nowacki, dyrektor Cavaliada Tour.
Mateusz Mochnacki